Korona
Gór Świętokrzyskich
Góra Zelejowa
Wysokość:
Pasmo:
Nasza Trasa:
372 m n.p.m.
Zelejowskie
Chęciny, droga 762 - szlak czerwony - Pod Zelejową - Zelejowa - Pod Zelejową - Chęciny, droga 762
Góra Zelejowa to wzniesienie w górach Świętokrzyskich, w Paśmie Zelejowskim. Znajduje się na północ od Chęci i zbudowane jest głównie z wapieni dewońskich.
Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Chęcinach, gdzie z drogi 762 zjeżdżamy w boczną drogę utwardzoną tłuczniem, znajdujemy miejsce gdzie możemy pozostawić samochód i łapiemy szlak czerwony, który prowadzi z Chęcin do Kielc na Karczówkę. Kilkadziesiąt metrów idziemy utwardzoną drogą a następnie szlak odbija w prawo i tu tak naprawdę zaczyna się najgorszy etap tej wyprawy, a to dlatego, że szlak jest bardzo wąski i zarośnięty gęstą tarniną. Gdyby nie wydeptana ścieżka, świadcząca o tym, że ktoś jednak tędy chodzi to nie zdecydowalibyśmy się na przedzieranie przez ten gąszcz. Po przejściu kilkudziesięciu metrów wchodzimy już do lasu i tu już całkiem przyjemnie wędruje się ku górze brzegiem stromego urwiska.
W 1954 r masyw Góry Zelejowej objęto ochroną,tworząc rezerwat przyrody nieożywionej o powierzchni 67ha. Góra Zelejowa zbudowana jest z Wapieni dewońskich,które tworzą ciągnącą się ok kilometr grań górską,obficie porośniętą rozchodnikami ,rojnikami wieloma innymi ciekawymi gatunkami kwitnącymi ,które wabiły do siebie piękne motyle Pazie żeglarze. Na owej grani można obserwować szereg szczelin,rynien wyżłobionych w skałach. Na tym teranie znajdują się również dwa ciekawe juz nieczynne kamieniołomy,z których wydobywano ,,świętokrzski marmur,, – zwany różanką zelejowską. Przykład tych marmurów można znaleźć w Katedrze na Wawelu oraz w Kielcach w klasztorze na Karczówce w detalach ołtarza i posadzce. Szczyt nie jest oznaczony tabliczką znajdujemy go sugerując się mapą turystyczną.
Na stromych ścianach obserwujemy kilka osób uprawiających wspinaczkę linową. Kierując się w lewo od skrzyżowania szlaku, zatrzymujemy się przy kolejnych tablicach ścieżki dydaktycznej. W tym miejscu możemy podziwiać już piękne widoki na pasma Gór Świętokrzyskich, jak również widoczny zamek w Chęcinach. Kolejny kamieniołom jest niezwykle malowniczy, porośnięty ziołami, które wabią motyle modraszki a skąpany w słońcu prezentuje się wspaniale. Obserwując skały można w nim dostrzec żyły krystalicznego kalcytu który, wdzięcznie się iskrzy w promieniach słońca. Tu spędziliśmy najwięcej czasu wracamy z powrotem tą samą drogą, gdzie znowu czeka nas bliskie obcowanie z tarniną. Ciekawostka przyrodnicza – na terenie pól i tutejszych łąk występuje barszcz Sosnowskiego, informują nas o tym tabliczki ostrzegawcze. Obserwowaliśmy go z daleka ze względów bezpieczeństwa. Po wycieczce udaliśmy się jeszcze do pobliskich Chęcin na pyszne gofry i tym słodkim akcentem zakończyliśmy ten wyjazd.