Zamek Mirów w Książu Wielkim

Miejscowość:

Województwo:

Książ Wielki
Małopolskie

Niewielkie miasto Książ Wielki położone przy drodze krajowej numer 7, łączącej Kielce z Krakowem należało do możnego rodu Myszkowskich. Na obrzeżu miasteczka, w sąsiedztwie parku i stawów znajduje się mało znany zamek zaprojektowany i zbudowany w latach 1585-1595 przez Santiego Gucciego dla biskupa krakowskiego Piotra Myszkowskiego oraz jego bratanka i spadkobiercy Piotra Myszkowskiego. Zamek w Książu wielkim był w posiadaniu Myszkowskich do końca XV wieku. Nazwą zamku Mirów nawiązano do znajdującego się na jurze rodowego zamku Mirów rodu Myszkowskich.

Zamek Mirów w Książu Wielkim

Zamek Mirów w Książu Wielkim jest to wczesny przykład założenia palazzo in fortezza, łączącego funkcje rezydencjalne i obronne budowli. Pałac zbudowano na planie prostokąta z ryzalitami na osi obu elewacji i bocznymi aneksami mieszczącymi wewnątrz schody. Centralnym elementem jest pałac z murami oporowymi i parą dekoracyjnych bastionów na zachodnich narożnikach. Górny dziedziniec, zamku jest ujęty od północy i południa parą symetrycznych identycznych pawilonów, mieszczących pierwotnie kaplicę i bibliotekę, z fasadami wpisanymi w bieg murów oporowych. Dawna kaplica i biblioteka mają fasady z kształtowanymi szczytami, poprzedzone przez loggie kolumnowo-arkadowe.

Zamek Mirów w Książu Wielkim

Zachodnią część posiadłości zajmował niestety nieistniejący już dziś geometryczny ogród z układem tarasów. W roku 1729 pałac i majątek po wymarciu rodu Myszkowskich przeszedł w ręce rodziny Wielopolskich. W 1794 roku w pałacu stacjonowały wojska carskie, dewastując jego wnętrza i rabując wyposażenie. Udział w zniszczeniach zamku Mirów w Książu Wielkim mieli również okoliczni chłopi, którzy dokonywali kradzieży cennych mebli i elementów wystroju. Stan rezydencji pod koniec XVIII wieku był tak zły, że Wielopolski nie zdecydował się na remont, zamek przeszedł przebudowę.

Zamek Mirów w Książu Wielkim

Zniszczony obiekt dla hrabiego Franciszka Wielopolskiego przebudował architekt Józef Lebroni, który usunął renesansowe szczyty i nadał zamkowi barokowy charakter. Następnie Aleksander Wielopolski podczas kolejnej przebudowy zatrudnił architekta Karola Kremera, który to nadbudował centralny ryzalit o trzecie piętro, nadając neogotyckiego charakteru. Dokonano również całkowitej rekonstrukcji dwóch pałacowych pięter. Trzecią kondygnację wieńczy wydatny gzyms na kroksztynach. Ryzality zachodni i wschodni w górnej kondygnacji zaakcentowano ośmioma narożnymi wieżyczkami, zwieńczonymi krenelażami o formach neogotyckich.

Zamek Mirów w Książu Wielkim

Parter oraz I piętro zostały ozdobione jednolitą rustyką – taką samą jak na Kaplicy Myszkowskich przy kościele Dominikanów w Krakowie. Obramienia okienne dekorowane są herbem Jastrzębiec, którym posługiwali się Myszkowscy. Z systemu obronnego przetrwała kurtyna ze strzelnicami i pozostałościami bastionu. Niedługo potem, podczas insurekcji styczniowej powstańcy podpalili zamek. W konsekwencji po 1863 roku Zamek w Książu został częściowo opuszczony. Po śmierci Aleksandra Wielopolskiego Książ Wielki przeszedł w ręce Zygmunta Konstantego.

Zamek Mirów w Książu Wielkim

W czasie II wojny światowej Hitlerowcy w latach 1941-43 stacjonowali niewielkim garnizonem oddziałów SS w zamku w Książu. Po wojnie majątek upaństwowiono, zaś zdewastowany przez Niemców gmach został wyremontowany i w 1949 roku otwarto w nim szkołę średnią. Obecnie mieści tu Stowarzyszenie Mirów prowadzące Zespół Niepublicznych Szkół i Placówek Oświatowych. Ten mało znany zamek zasługuje na więcej zainteresowania, gdyż położony w pięknym otoczeniu stawów jak również starych drzew wygląda niezwykle pięknie. W sezonie letnim kiedy to nie prowadzone są zajęcia szkolne jest tu naprawdę cicho i spokojnie.

Galeria

Videoteka

Lokalizacja

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022