Zamek Bolków

Lokalizacja:

Województwo:

Miejscowość Bolków
Dolnośląskie

Zamek Bolków wybudowano na Wzgórzu Zamkowym. Został zbudowany w latach 1277 – 1293 z polecenia księcia Bolesława II a pierwsza wzmianka o zamku pojawia się w 1277 roku. W połowie XIV wieku zamek połączono z systemem fortyfikacji miejskich i z miejskimi murami obronnymi. W tym okresie najprawdopodobniej zostaje wybudowana wieża klinowa lub dziobowa. Naszą uwagę zwróciła wysoka na 25 metrów wieża, która zbudowana została na planie koła ale przechodzącym w ostrze potocznie nazywana dziobem. Jest to jedyna wieża z dziobem w Polsce zachowana do tej pory. Dziób został umiejscowiony od strony, która była najłatwiej dostępna dla najeźdźcy i tym samym miał za zadanie chronić zamek. Taka budowa wieży miała powodować ześlizgiwanie się kul armatnich. Jak twierdzą historycy najprawdopodobniej od czasów Bolka II, przez około 100 lat, zamek pełnił funkcję skarbca, który później został przeniesiony do Pragi. W 1345 roku, w czasie oblężenia przez Czechów miasto zostało zniszczone, jednak zamek nie został zdobyty pomimo czterokrotnego oblężenia. Nie został również zdobyty w czasie wojen husyckich. W 1463 roku szturmem zostaje opanowany przez króla czeskiego Jerzego i w 1463 roku osadził on na nim rycerza – Jana z Czernej, który zasłynął z licznych okolicznych rozbojów. Z tego powodu zostało zorganizowana w 1468 roku, przez mieszczan wrocławskich i świdnickich, wyprawa zbrojna na zamek. Po odbudowie jeszcze wielokrotnie był szturmowany bez powodzenia. Dopiero w czasie wojny trzydziestoletniej został zdobyty przez Szwedów w 1646 roku. Następnie zamek przechodzi w ręce cystersów, którzy skończyli przebudowę w 1715 roku lecz zamek nie był zamieszkały. W 1810 roku zamek przechodzi na własność skarbu państwa pruskiego.

Zamek Bolków

Brak solidnego gospodarza spowodował, że zamek zaczął popadać w ruinę. Przez zamek przetoczyły się wojska rosyjskie, które w poszukiwaniu legendarnego złota dokonali pewnych zniszczeń. W  następnych latach mury zamku i zamek został częściowo rozebrany na reperację dróg, ponieważ zamek zbudowano z miejscowego kamienia: łupków krystalicznych o zabarwieniu zielonym i łupków czerwonych oraz piaskowca. Zamek został zbudowany na planie nieregularnym. W części renesansowej zamku powstało muzeum, zbiory nie należą do bogatych ale zajęły trzy kondygnacje. Najbardziej zainteresowało Nas drzewo genealogiczne jak również herbarz. Eksponatów było znacznie więcej ale na wskutek kilku włamań a nawet podpalenia w większości zostały przewiezione do Wrocławia. Obecnie na zamku mieści się Muzeum – Zamek Bolków. Na zamku swoją siedzibę ma również Bractwo Rycerskie Zamku Bolków utworzone w 1995 roku i w tym samym roku zorganizowany został Pierwszy Ogólnopolski Turniej Rycerski.O zamku Bolków krąży kilka legend: jedna z nich głosi, że w czasach kiedy to skarbiec był przenoszony do Czech, część skarbu pozostała ukryta w zamku. W czasie wojen napoleońskich kiedy to na zamku przebywali Rosjanie wykuli u podstawy wieży dziurę, aby dostać się do lochu głodowego. To miejsce do którego z wysokości 10 metrów wrzucano skazańców. Bez jedzenia i wody przeżywali około tygodnia. Nie wiadomo czy Rosjanie coś odnaleźli natomiast wiadomo, że zawaliły się schody prowadzące na wieżę. Kolejna legenda wspomina o tunelu który łączył zamek Bolków z niedaleko położonym zamkiem Świny. Przejścia nie odnaleziono ale powstały sztuki teatralne wystawiane przez młodzież. Opowieść opowiadała o kochankach i tunelu z którego korzystali. Podobno na zamku znajdowała się jednostka nadzorująca fabryki ale brak dostatecznych dowodów. Inna opowieść głosi, że jak Armia Czerwona zbliżała się do miasta, to na zamek rzekomo wjechały ciężarówki z depozytami, które ukryto w tunelu i zabetonowano a następnie zasypano tunel.

Zamek Bolków, widok na miasto

Z wieży zamku, do której prowadzi wąskie wejście kamiennymi schodkami, które gdyby tylko potrafiły mówić, to moglibyśmy poznać jak wyglądało życie na zamku na przełomie wieków, można podziwiać piękne widoki nie tylko na miasto ale również na góry, w których króluje Śnieżka. Widać też doskonale zamek Świny, który znajduje się w niedalekiej odległości od Bolkowa. Wspaniale prezentuje się również sam zamek Bolków a jego ogrom, robi spore wrażenie. Z góry widać jak zamek jest zbudowany. Częściowo na stromej skale a brama wjazdowa znajduje się na niewielkim wzniesieniu spływającym ku miastu. Tak budowane zamki nazywane były wyżynnymi. Na dziedzińcu zamkowym jest studnia, kilka straganów oraz armaty. Trafiliśmy na porę roku w której nie było turystów wiec sam zamek zwiedzało się bardzo przyjemnie. Jednak nie zawsze jest tak spokojnie albowiem Bolków słynie z kilku imprez organizowanych corocznie od kilku lat. Najgłośniejszą z nich jest Castle Party czyli festiwal muzyki gotyckiej organizowany na przełomie lipca i sierpnia. Zamek wówczas żyje bardzo barwnym życiem. Kreatywność młodych ludzi co do kostiumów jest zdumiewająca. Kolejną atrakcją zamku jest Festiwal Podróżników Trzy Żywioły. Festiwal ten odbywa się corocznie w dwóch edycjach. Pierwsza – wiosenna odbywa się w Krakowie w weekend w połowie marca, w czasie którego prezentowane są filmy o podróżach, jak również spotkania z podróżnikami, wystawy zdjęć oraz prelekcje z wypraw. Jesienna edycja odbywa się w Bolkowie we wrześniu i ma charakter ogólnopolskiego zlotu podróżników. Na trzydniowej imprezie pokazywane są relacje, filmy i warsztaty podróżnicze.  Kolejnymi atrakcjami  są turnieje rycerskie a zwłaszcza organizowane przez Bractwo Bolkowskie, które odbywa się w ostatnią sobotę i niedzielę czerwca i jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych w kraju.

Zamek Bolków, armata

Zamek Bolków więc wie jak przyciągnąć do siebie turystów, kusząc różnymi atrakcjami. W sezonie turystycznym można obserwować jak rycerstwo szlifuje techniki walki a na dziedzińcu tańczą dworki przy średniowiecznej muzyce. Wszystko to sprawia że zamek żyje i jest bardzo chętnie odwiedzanym miejscem – polecamy więc serdecznie wycieczkę do tego miejsca.

Auto parkujemy na płatnym parkingu, dosłownie na wprost zamku do którego prowadzi szeroki trakt przy którym stoi ławka w formie wielkiego kufra na skarby. Kufra tego pilnuje rycerz zakuty w zbroję. Bilety w porównaniu z innymi zamkami są w przystępnej cenie. Nie podajemy cen biletów z uwagi że cenniki mogą ulegać zmianom. Informacje te znajdziecie na stronie zamku, która jest aktualizowana na bieżąco. Jeśli więc jesteś przejazdem w okolicy to polecamy to miejsce dla odprężenia a oczami wyobraźni można się przenieść w dawne czasy.

Galeria

Lokalizacja

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022