Góra Wysoka Kopa

Wysokość:

Pasmo:

Nasza Trasa:

1126 m n.p.m.

Góry Izerskie

Rozdroże Izerskie - Rozejście szlaków - zielony szlak - Rozdrożepod Zwaliskiem - szlak czerwony - Rozdroże pod Izerskimi Garbami - Pod Wysoką Kopą - Wysoka Kopa - Pod Wysoką Kopą - szlak czerwony - Rozdroże pod Kopą - szlak żółty - Rozejście szlaków - Rozdroże Izerskie

Trasa Z Polany Jakuszyce opisana jest poniżej, w dalszej części strony

Wysoka Kopa jest to szczyt położony w Górach Izerskich w Sudetach Zachodnich. Zbudowana jest z granitów, gnejsów i łupków. Należy do  Korony Gór Polski, Korony Sudetów oraz Diademu Polskich Gór.

Wysoka Kopa, szlak zielony

Nie znajdziemy na niej wysokiego drzewostanu z powodu klęski ekologicznej, która miała miejsce w latach 80-tych XX wieku oraz kwaśnych deszczy lecz młody drzewostan powoli pnie się w górę. Idąc zielonym szlakiem widzieliśmy, że występuje tu jodła oraz modrzewie, natomiast szczyt jest porośnięty kosodrzewiną oraz łąkami subalpejskimi a także rzadkimi gatunkami roślin, które są charakterystyczne dla tego rodzaju terenu. Występuje tu między innymi arcydzięgiel litwor oraz zawilec narcyzowy. W okolicy szczytu Wysokiej Kopy zadomowił się również bardzo rzadki gatunek ptaka – cietrzewia. Z tego też powodu szlaki wokół szczytu są zamykane w okresie lęgowym tych ptaków.

Na Wysokiej Kopie dość długo, bo do późnej wiosny, utrzymuje się śnieg a sam szczyt bardzo często lubi być pokryty chmurami.

Wysoka Kopa, szlak zielony

Naszą wędrówkę na szczyt rozpoczynamy od Rozdroża Izerskiego, gdzie na obszernym, bezpłatnym parkingu pozostawiamy auto. Parking ten znajduje się po prawej stronie jadąc od Szklarskiej Poręby. Na początku łapiemy zielony szlak i idziemy nim do Rozdroża pod Zwaliskiem gdzie wchodzimy na szlak czerwony, którym już dojdziemy do Wysokiej Kopy.

Początkowa część szlaku prowadziła szeroką drogą aby etapami przechodzić w coraz węższe ścieżki. Nasza wędrówka wypadła na okres wiosenny gdzie jeszcze zalegało sporo śniegu ale było bardzo urokliwie. Mijaliśmy co jakiś czas kartki na drzewach z bardzo ciekawymi opisami co powodowało że wędrowanie było przyjemniejsze. Niektóre odcinki szlaku miały dość strome podejścia ale na szczęście nie były one zbyt długie. Szlak czerwony jest również fragmentem Głównego Szlaku Sudeckiego. Po drodze mijamy Kopalnię Kwarcu „Stanisław”, gdzie mamy widok na piękne trawersy powstałe w wyniku wydobywania minerału. Omijając kopalnię po pewnym czasie odbijamy w prawo czerwonym szlakiem. Idąc dalej po lewej stronie mijamy dość sporą zadaszoną wiatę z ławkami i stołami, gdzie można odpocząć i się posilić. Kierując się dalej czerwonym szlakiem docieramy do celu – tabliczki informującej Nas, że jesteśmy na szczycie.

W tym miejscu należy dodać, że obecnie tabliczka ze szczytem oraz pieczątką znajduje się przy czerwonym szlaku, natomiast na sam szczyt należało zejść ze szlaku jakieś 200 metrów. Na szczycie znaleźliśmy tylko drzewo, na którym dawniej była tabliczka i po zrobieniu zdjęcia w tym miejscu dla upamiętnienia, że jednak dotarliśmy na szczyt powróciliśmy znów na szlak czerwony.

Wysoka Kopa, dawne miejsce z tabliczką

Na powrót obraliśmy inną trasę żeby zrobić pętlę oraz podziwiać piękne, zimowe widoki. Postanowiliśmy iść dalej szlakiem czerwonym aż do Rozdroża pod Kopą a następnie złapaliśmy szlak żółty, którym wróciliśmy na parking przy Rozdrożu Izerskim. Okazało się, że szlak ten ma dużo prześwitów i dzięki temu mogliśmy obserwować bajkowe widoki przy zachodzącym słońcu.

Galeria

Nasza trasa

Nasza Trasa:

Polana Jakuszyce - Przełęcz pod Wysoką Równią - Kapliczka Matki Boskiej Izerskiej - Rozdroże pod Kopą - Pod Wysoką Kopą - Wysoka Kopa - Rozdroże pod Izerskimi Garbami - Rzodroże pod Cichą Równią - Polana Jakuszycka

Tym razem Naszą wędrówkę na Wysoką Kopę zaczynamy z miejscowości Jakuszyce. Auto zaparkowaliśmy na płatnym parkingu tuż przy wejściu na zielony szlak. Na tym parkingu znajduje się również wypożyczalnia rowerów, gdzie szlakiem zielonym z powodzeniem na rowerze można wjechać na Wysoką Kopę. Szlak zielony początkowo prowadzi asfaltem, przechodzimy przez tory kolejowe i udajemy się na zdobywanie szczytu Dolnym Duktem Końskiej Jamy. Droga asfaltowa raz w lepszym raz w gorszym stanie doprowadziła Nas do Rozdroża pod Cichą Równią na wysokość 943 m n.p.m. W tym miejscu oprócz rozejścia szlaków i tablicy informacyjnej znajduje się również obszerna wiata turystyczna. Nie robimy postoju i tym razem zmieniamy szlak z zielonego na niebieski, który już prowadzi Nas drogą szutrową.

Wysoka Kopa, parking na Polanie Jakuszyckiej

Nadal idzie się lekko i przyjemnie praktycznie po płaskim terenie delikatnie wznoszącym się ku górze. Szlakiem niebieskim dochodzimy do Jagnięcego Potoku przez który przechodzimy solidnym kamiennym mostem, który wspaniale się prezentował w leśnej zieleni. Kilkadziesiąt metrów po przejściu przez most dochodzimy do kapliczki Matki Boskiej Izerskiej. Z tego miejsca mamy wspaniały punkt widokowy, jak również rozejście szlaków. Nieopodal kapliczki znajduje się również stół i ławy a więc robimy krótki postój na drugie śniadanie. Po krótkim odpoczynku udajemy się na dalszą wędrówkę tym razem szlakiem żółtym, który zaprowadzi Nas do Rozdroża pod Kopą.

Wysoka Kopa, szlak

Żółty szlak również prowadzi Nas szeroką szutrową drogą. Idzie się lekko i przyjemnie szlak nie jest męczący. Dochodzimy do Rozdroża pod Kopą 998 m n.p.m. i w tym miejscu kolejny raz zmieniamy kolor szlaku, tym razem na kolor czerwony. Szlak czerwony już nieco mocniej pnie się pod górę ale nadal nie stanowi problemu, dalej idziemy szeroką szutrową drogą na bardziej otwartej przestrzeni, ponieważ po katastrofie ekologicznej las cały czas odrasta. Dochodzimy do Sinych Skałek  na wysokość 1122 m n.p.m. Ten fragment szlaku czerwonego da się dopiero odczuć. W tym miejscu znajduje się największe podejście z całej tej trasy, jednak nie ma się czego obawiać zaraz będziemy odpoczywać na cudownym punkcie widokowym, na którym znajdziemy kilka dogodnych miejsc i ławek na podziwianie krajobrazu.

Wysoka Kopa, szlak

Widoki z Sinych Skałek są wspaniałe, ponieważ szczyt jest odsłonięty i mamy widok na szczyty polskie i czeskie takie jak: Tanečnice, Smrk, Smědavská hora, Stóg Izerski, Holubnik, Hutberg, Szerzawa, Cyganka, Wielka Kopa, Wielki Szyszak, Śnieżka, Łabski Szczyt. To doskonałe miejsce aby coś przekąsić i nacieszyć oczy tak wspaniałymi widokami. Po odpoczynku udajemy się dalej czerwonym szlakiem i dochodzimy do miejsca w którym znajduje się tabliczka z oznaczeniem Wysokiej Kopy jak i pieczątka jeśli zbieramy do Korony Gór Polski, czy Diademu Polskich Gór oraz Korony Sudetów. Do szczytu nie dojdziemy i nawet nie próbujemy ponieważ szlak tam nie prowadzi a wejście jest zabronione ze względu na ochronę cietrzewi. Szczyt Wysokiej Kopy znajduje się kilkdziesiąt metrów dalej od obecnej tabliczki.

Wysoka Kopa, szlak

Ponieważ mamy piękną pogodę i bardzo dobry czas postanawiamy iść dalej czerwonym szlakiem robiąc pętlę. Po prawej stronie mijamy jeszcze niewielką, drewnianą wiatkę turystyczną, ale nie mamy potrzeby się tu zatrzymywać. Z szerokiej szutrowej drogi czerwony szlak wprowadza Nas w las tu z kolei musimy uważać na wystające korzenie. Panuje tu przyjemny chłód od dorodnych świerków. Szlakiem czerwonym dochodzimy do asfaltu czyli do Rozdroża pod Izerskimi Garbami. Postanawiamy Szklarską Drogą dojść na kamieniołom czyli dawną Kopalnię Kwarcu Stanisław. Jest to nieczynna już kopalnia odkrywkowa w Górach Izerskich, położona na wysokości 1050 m. n.p.m. Wydobywany był tu kwarc, który był wykorzystywany w przemyśle szklarskim, hutniczym i elektronicznym. Obecnie można na niego wejść ścieżką, która okrąża całą kopalnię, jednak na własną odpowiedzialność ponieważ nie jest to miejsce przygotowane pod turystykę.

Wysoka Kopa, szlak

Kamieniołom prezentuje się bardzo pięknie i okazale a swoim wyglądem przypomina kanion. Dodatkowo mamy  piękne widoki na Góry Izerskie i Pogórze Kaczawskie. Kamieniołom Stanisław opisany jest oddzielnie na innej karcie Naszej strony, gdzie znajduje się więcej zdjęć. Można spróbować poszukać kamieni półszlachetnych kwarcu, ametystów jak i innych występujących tu pozostałości różnych minerałów. Przy odrobinie szczęścia zdobyć można wspaniałą pamiątkę z wyprawy.

Wysoka Kopa, szlak

Powracamy na Szklarską drogę i kierujemy się szlakiem zielonym i niebieskim, mijając kolejną wiatę turystyczną z większą ilością ławeczek oraz nowo zamocowaną apteczką pierwszej pomocy. Asfaltową drogą, poprzez las, w cieniu wysokich świerków ponownie dochodzimy do Rozdroża pod Cichą Równią i ponownie wchodzimy na szlak zielony, którym udajemy się w stronę parkingu. Cały szlak nie jest wymagający i z powodzeniem można wybrać się tu na rower czy na dłuższy spacer z rodziną. Polecamy odwiedzić Wysoką Kopę, która wcale nie jest taka wysoka ale bardzo urozmaicona a zarazem bogata w widoki i dodatkowe atrakcje. Zachęcamy więc wszystkich wprawionych w górskie wędrówki jak i spacerowiczów oraz rowerzystów. Moc pozytywnej energii i pięknych widoków gwarantowana.

Galeria

Videoteka

Nasza trasa

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022