Wodospad Wilczki

Lokalizacja:

Województwo:

Międzygórze
Dolnośląskie

Rezerwat Przyrody Wodospad Wilczki znajduje się na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, na wysokości 570 m n.p.m. Jest to krajobrazowy rezerwat przyrody położony w województwie dolnośląskim, w miejscowości Międzygórze, w masywie Śnieżnika. Założony został w 1958 roku na powierzchni prawie 3 hektarów. Rezerwat ten obejmuje teren wokół wodospadu i kotła przełomu rzeki Wilczki. Wysokość wodospadu wynosi 22 metry i jest on najwyższym i największym wodospadem w masywie Śnieżnika oraz drugim co do wielkości wodospadem w Sudetach, zaraz po wodospadzie Kamieńczyka, który również opisany będzie na innej Naszej stronie.

Wodospad Wilczki

Wodospad Wilczki był dawniej nazywany Wodogrzmotami Żeromskiego, powstał podczas wznoszenia się trzeciorzędowego uskoku przerywającego bieg rzeki. Wody spadają z progu o szerokości około 3 metrów do niewielkiego kotła wyżłobionego w mniej odpornych łupkach łyszczykowych.  Zimą wokół kaskady tworzy się efektowny, ciekawy przybierający różne formy lodu i sopli – lodospad. Wąwóz za wodospadem, nazywany jest kanionem amerykańskim. Po około 300 metrach rzeka Wilczka wypływa w dużo szerszą dolinę, przegrodzoną dalej tamą wybudowaną w 1908 roku. Pierwsza wzmianka o tym miejscu pojawia się w 1781 roku, w XIX wieku, za czasów królewny Marianny Orańskiej. Powyżej wodospadu powstał mały park z fontanną, a jego otoczenie urządzono w stylu romantycznego ogrodu które swoim pięknem przyciągało odwiedzających.

Wodospad Wilczki

Nad samym wodospadem znajduje się historyczny mostek jeszcze z czasów Marianny Orańskiej, która zakochała się w tym miejscu do tego stopnia że zamieszkała w swoim  dworku obok. Na terenie rezerwatu rośnie stary las bukowy z domieszką jodły, jawora i świerka. Otoczenie wodospadu zostało zmodernizowane przez wykonanie szeregu prac przez Lasy Państwowe. Od 2018 roku rezerwat udostępniony został turystom. Wykonano tarasy widokowe, do których poprowadzono ścieżki, jednocześnie zabezpieczając je barierkami oraz ustawione zostały ławki. Warto się tu wybrać na spacer o każdej porze roku i dnia ponieważ Wodospad Wilczki jest podświetlany. Bardzo atrakcyjnie wygląda wieczorem. Obecnie zwiedzanie jest po wytyczonych ścieżkach i jest bezpłatne. Samochód pozostawiliśmy na płatnym parkingu przy wjeździe do Międzygórza, niedaleko wodospadu. Schodząc kamiennymi schodkami gdzie słychać szum wody można wybrać czy przejść z lewej czy z prawej strony. My pokierowaliśmy się na lewo by przejść słynnym historycznym mostkiem. Doszliśmy do wszystkich możliwych tarasów ale roślinność bujnie tu rosnąca nieco utrudniała obserwację. Wracaliśmy tą samą drogą, jeszcze raz przez mostek.

Wodospad Wilczki

Z prawej strony od mostku widoki na wodospad były znacznie lepsze. Można było zejść do tarasu na wprost wodospadu i to miejsce najbardziej się nam spodobało. Szum wody, szelest drzew oraz śpiew ptaków powoduje że czas jakby zatrzymał się w miejscu. Wychodząc z rezerwatu można zaopatrzyć się w pamiątki, bo znalazło się tu kilka punktów z pamiątkami jak i punktów gastronomicznych. To niezwykle urokliwe miejsce naprawdę jest godne polecenia. Jest to idealne miejsce na spędzeniu czasu z całą rodziną, gdyż nieopodal rezerwatu znajduje się Ogród Bajek do którego prowadzi dość stroma trasa, ale jest to raj dla maluchów.

Galeria

Videoteka

Lokalizacja

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022