Wielka Racza
Wysokość:
Pasmo:
Nasza trasa:
1236 m n.p.m.
Beskid Żywiecki
Rycerka, Roztoki - Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy - Wielka Racza - Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy - Rycerka, Roztoki
Wielka Racza zwana dawniej Rajczą wznosi się na wysokość 1236 m n.p.m. i jest to najwyższy szczyt grupy Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim. Szczyt ten zaliczany jest do Diademu Polskich Gór, Korony Najwybitniejszych Szczytów Gór Polski, Żywieckiej Korony Beskidów a także Małej Korony Beskidów. Jest to również najwyższe wzniesienie tzw. Worka Raczańskiego – grupy górskiej znajdującej się na najbardziej wysuniętej na południe i zachód części Beskidów. Wielka Racza znajduje się na głównym grzbiecie Beskidu Żywieckiego, przez który biegnie granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Jest to szczyt zalesiony, ale na jej wierzchołku jest sporych rozmiarów hala porośnięta trawą.

Na Wielką Raczę obraliśmy najkrótszy i najprostszy szlak żółty z miejscowości Rycerka Roztoki. Na początku szlaku znajduje się bezpłatny monitorowany duży parking który pomieści kilkadziesiąt aut. Znajduje się tu również wiata turystyczna z przygotowanym paleniskiem oraz sporo ławek a tuż za wiatą przepływa strumień z małymi kaskadami. Szlak z asfaltowej drogi tuż po minięciu wiaty skręca w prawo i od razu prowadzi pod górę, idziemy szeroką kamienistą drogą. Trasa jest dość łagodna, ale stale pnąca się w górę, na szczęście brak jest stromych podejść. Jej pokonanie zajmuje około 2,5 godziny. Jest to czas podany w przybliżeniu ponieważ to indywidualne tempo każdego zdobywcy a podziwianie widoków oraz zrobienie kilku fotek wydłuża ten czas.

Większość szlaku przebiega odsłoniętym zboczem z przepięknymi widokami więc często przystajemy i podziwiamy piękno tej ziemi. Pod koniec wędrówki szlak z szerokiej drogi odbija ostro w prawo w dość wąski i dziki stwarzając dość ciekawy klimat. Dochodzimy do szczytu na którym znajduje się schronisko PTTK Wielka Racza. Schronisko to ma ciekawy długi wąski przeszklony przedsionek gdzie można podziwiać okoliczne widoki podczas spożywania posiłku. Przed schroniskiem również znajduje się kilka ławek i palenisko przygotowane pod turystów. Ponad budynkiem schroniska jest drewniana niewielka platforma widokowa, z której rozciąga się szeroka panorama na wszystkie strony.

Można więc zobaczyć: Beskid Śląski, słowacką Małą Fatrę, Beskid Żywiecki z Babią Górą i Pilskiem, a przy dobrej pogodzie i widoczności również Tatry. Wszystkie szczyty można rozpoznać przy pomocy umieszczonych na platformie widokowej tablic z opisem szczytów i ich wysokością. Wielka Racza jest to szczyt graniczny, więc platforma widokowa została wybudowana w 1997 roku wspólnie przez Polaków i Słowaków. Na szczycie Wielkiej Raczy na polanie znajduje się polsko – słowacko – czeski „krzyż pojednania”, postawiony w 2010 roku, pod hasłem „Żebyśmy wszyscy stanowili jedno”. Poniżej szczytu po stronie słowackiej znajduje się kompleks narciarski.

Z ciekawostek w XVII i XIX wieku w lasach Wielkiej Raczy i w okolicach ukrywali się zbójnicy. Urządzano więc obławy z udziałem miejscowej ludności, która była okradana przez zbójników. W czasie II wojny światowej Niemcy urządzili w schronisku posterunek żandarmerii. Po wojnie, aż do lat 50-tych Wielka Racza i znajdujące się na niej schronisko były dla turystów niedostępne, bowiem komunistyczne władze nie zezwalały chodzić wzdłuż granicy państwowej. Od 1 lipca 1999 roku, zgodnie z podpisaną ze stroną słowacką umową na Wielkiej Raczy funkcjonowało aż do 21 grudnia 2007 roku przejście graniczne Wielka Racza dla ruchu pieszego, rowerowego i narciarskiego.

Na słowackich stokach Wielkiej Raczy w 1976 roku utworzono rezerwat przyrody o powierzchni 313 hektarów. W rezerwacie tym znajdują się fragmenty naturalnego boru jodłowo-świerkowego, piaskowcowe wychodnie i liczne jaskinie zwane skalnymi dziurami. Po podziwianiu widoków i odpoczynku pora na powrót, obraliśmy tę samą drogę czyli szlak żółty. Wielka Racza do doskonałe miejsce, które możemy polecić na dłuższy spacer, ponieważ nie jest to szlak wymagający a widoki są piękne praktycznie na całości całego szlaku żółtego. Zachęcamy do odwiedzenia i zdobycia Wielkiej Raczy.