Wąwóz Homole
Lokalizacja:
Województwo:
Miejscowość Jaworki
Małopolskie
Rezerwat przyrody „Wąwóz Homole” to niezwykle urokliwy i malowniczy rezerwat przyrody. Przepięknie się prezentuje zwłaszcza jesienią, kiedy to jest skąpany w różnorodnych kolorach. Do Wąwozu Homole wejście znajduje się przy wjeździe do Jaworek, od strony Szlachtowskiej. Rezerwat ten obejmuje skalny wąwóz Homole oraz Czajakową Skałę i boczną część dolinki Koniowskiego Potoku w Małych Pieninach.
Głównym celem jego powstania była ochrona krajobrazu i przyrody nieożywionej jak i ożywionej. Rezerwat założony został w 1963 roku i ma powierzchnię 58 hektarów. Położony jest na obszarze wsi Jaworki w gminie Szczawnica, w powiecie nowotarskim (województwo małopolskie). Będąc więc w Szczawnicy szczególnie polecamy to miejsce, gdyż jest okazją do lekkiego i przyjemnego rodzinnego spaceru.
Malowniczo położony wśród skał jak i za sprawą płynącego tu potoku wąwóz ten sprawia wrażenie swoistego rodzaju kanionu o bardzo stromych skałach. Długość Wąwóz Homole ma około 800 metrów. Prowadzi tędy zielony szlak turystyczny poprzecinany często potokiem przez który przeprowadzą nas mostki, sprawiając, że trasa ta jest atrakcyjniejsza. Dla ułatwienia w trudniejszych odcinkach zamontowane są metalowe schodki. Pod koniec wąwóz rozszerza się w Polanę Dubantowską.
W tym miejscu napotykamy na Kamienne Księgi czyli wapienne skały tworzące poziomy pas niskich skałek nakładających się na siebie warstwowo. Te charakterystyczne skałki owiane są pewną legendą Łemków czyli tutejszej ludności, która dawniej zajmowała te tereny. Legenda głosi, że w księgach tych zapisane są wszystkie losy ludzkie, ale niestety pismo jest zaszyfrowane, którego nikt nie był w stanie odczytać. Udało się to dopiero pewnemu staremu popowi, ale Pan Bóg nie chciał, by ludzie poznali koleje swojego przyszłego życia, więc odebrał popowi mowę.
Dubantowska Dolinka rozpościera się na odcinku od górnego końca Wąwozu Homole do polany Za Potok. Jej lewe zbocza tworzy grzbiet szczytu Homole, prawe północno-zachodni grzbiet Pawłowskiej Góry z Jemeriskową Skałką i Czajakową Skałą. Lewe zbocza są porośnięte lasem, częściowo trawiaste. Dużą rolę w wyżłobieniu Wąwozu Homole odegrał płynący nim potok Kamionka. Tworzy on w wąwozie kaskady, a jego koryto zawalone jest wielkimi głazami, przez które potok zręcznie przepływa.
Na polanie możemy odpocząć znajduje się tu kilka ławek, więc można się posilić oraz zdecydować jak dalej ma przebiegać dalsza trasa. Prowadzi tędy dalej szlak, Za Potok i Polanę pod Wysoką na Wysokie Skałki i samą Wysoką. Opisana jest trasa na Wysoką na innej karcie Naszej strony. Z tego miejsca również niedaleko mamy, bo tylko 500 metrów, do Szałasu Bukowinki gdzie można podziwiać widoki na otwartej przestrzeni. Jeśli braknie kondycji aby wejść na Wysoką to spacer Wąwozem Homole z pewnością będzie prawdziwą przyjemnością, dlatego serdecznie wszystkich zachęcamy.