Wątkowa
Wysokość:
PAsmo:
Nasza trasa:
846 m n.p.m.
Magura Wątkowska
Bartne - Bartne, dojście do bacówki - Przełęcz Majdan - Pod Wątkową - Wątkowa - Pod Kornutami - Bartne
Wątkowa wznosi się na wysokość 846 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem w Paśmie Magury Wątkowskiej. Położona jest w zachodniej części Beskidu Niskiego na terenie Magurskiego Parku Narodowego. Pozostałe szczyty Magury Wątkowskiej to Kornuty (830 m n.p.m.), Magura (829 m n.p.m.), Kornuty (836 m n.p.m.), Majdan (768 m n.p.m.) i Łysy Czubek (711 m n.p.m.). Wątkowa zaliczana jest do Diademu Polskich Gór jak również do Korony Beskidu Niskiego.

Na Wątkową wyruszamy z miejscowości Bartne, gdzie zostawiamy samochód na parkingu przy cerkwi Św. Kosmy i Damiana. Następnie idziemy kawałek asfaltem, aż dochodzimy do czerwonego szlaku, którym będziemy wchodzić na Wątkową. Z asfaltu skręcamy w lewo przy niebieskiej kapliczce, a droga zmienia się z asfaltowej na utwardzoną, szutrową. Mijamy pojedyncze domy, a szlak początkowo prowadzi między polami i łąkami, następnie wchodzi do lasu, gdzie ponownie skręcamy w lewo. Szlak jest łagodny i delikatnie pnie się w górę, nie jest zbyt wymagający.

Dochodzimy do rozejścia szlaków na Przełęczy Majdan, gdzie oprócz tabliczki z oznaczeniem szlaków znajduje się obszerny plac oraz kamień Koła Łowieckiego. Od tego miejsca szlak czerwony, którym wędrujemy, zaczyna mocniej piąć się w górę przez piękny bukowy las. Przy tablicy edukacyjnej robimy krótki przystanek. Przed wejściem na rozwidlenie szlaków Pod Wątkową, po naszej prawej stronie, znajduje się wiata turystyczna i wiele ławek. Oprócz tabliczki z oznaczeniem szczytu, jest tam również skrzynka z pieczątką, jednak pozostały w niej tylko tusz i gąbka, a pieczątka zaginęła. Zaciekawił Nas również termometr, ponieważ nigdy wcześniej nie spotkaliśmy go na żadnym szczycie, więc sprawdziliśmy, czy działa i okazało się, że jest sprawny.

W niedalekiej odległości znajduje się również pomnik poświęcony Janowi Pawłowi II, upamiętniający jego wędrówki przez Wątkową. Po przeciwnej stronie pomnika, kilka metrów dalej, znajduje się mały fragment otwartej przestrzeni, skąd można podziwiać panoramę Beskidu Sądeckiego, Beskidu Niskiego i Tatr, chociaż w dniu Naszej wizyty były one słabo widoczne. W tym miejscu znajdują się również dwa inne kamienie upamiętniające osoby związane z Beskidem Małym, a pod jedną z tablic są zgromadzone i opisane kamienie z różnych szczytów.

Z Pod Wątkowej udajemy się zielonym szlakiem do Naszego dzisiejszego celu, czyli na szczyt Wątkowej. Szlak zielony jest bardzo łagodny, prowadzi Nas po płaskiej grani, lekko pod górę, a po lewej stronie co jakiś czas ukazują się piękne widoki. Pięknym bukowym lasem docieramy do szczytu Wątkowej, co oznajmia tabliczka. Szczyt Wątkowej jest całkowicie zalesiony, więc nie ma z niego żadnych widoków, jednak przy tablicy z nazwą szczytu znajduje się skrzynka z pieczątką, która tym razem jest na swoim miejscu. W tym miejscu robimy krótki odpoczynek i ruszamy dalej.

Docieramy do ciekawych skałek, które kiedyś służyły kamieniarzom jako materiał do pracy, o czym świadczą równo odcięte płyty. Znajduje się tam również namalowany znak H2O ze strzałką, wskazujący na źródełko, do którego postanawiamy zejść. Źródełko znajduje się około 100 metrów od szlaku. Podążając w wyznaczonym kierunku, napotykamy jeszcze więcej różnorodnych form skalnych, aż w końcu odnajdujemy źródełko. Choć niepozorne, wypływa spod kamieni z dużą siłą, tworząc spory strumień. Po krótkim przystanku przy źródle wracamy na szlak, który prowadzi dalej przez las.

Następnie dochodzimy do kolejnego szczytu, czyli Magóry Jasielskiej. Znajduje się tam rozwidlenie szlaków oraz kilka ławek. Wybieramy szlak żółty, którym będziemy schodzili do Bartnego, co zajmie około godziny. Szlak łagodnie prowadzi nas w dół przez las, co jakiś czas przecinając się ze strumykami. Po pewnym czasie mijamy po prawej stronie spory głaz z tajemniczym symbolem, którego znaczenia nie udało nam się ustalić – być może jest to jakiś symbol łemkowski. Następnie wychodzimy z lasu na polną drogę, z której roztaczają się wspaniałe widoki na okoliczne góry. Dodatkowo możemy obserwować bogatą roślinność, która o tej porze roku zaczyna pięknie kwitnąć. Cieszymy oczy kwitnącym na niebiesko przetacznikiem perskim, fioletowo-różową miodunką majową, lepiężnikiem, fioletowo-niebieskim żywokostem lekarskim, białą rzeżuchą gorzką, szafirową krzyżownicą górską, różowym kuklikiem zwisłym i żółtym wilczomleczem.

Szlakiem między łąkami dochodzimy do głównej drogi i skręcamy w lewo w kierunku auta. Po drodze, po lewej stronie, mijamy jeszcze cerkiew w Bartnem, która jest dostępna do zwiedzania, ponieważ mieści się w niej muzeum. Cerkiew ta jest opisana na innej karcie Naszej strony. Podsumowując, wyprawa na Wątkową nie była zbyt wymagająca i nie stwarzała większych problemów, dlatego polecamy odwiedzenie tego szczytu jako przyjemną formę spędzenia wolnego czasu.