Trohaniec
Wysokość
Pasmo:
Nasza trasa:
939 m n.p.m.
Bieszczady Zachodnie
Miejscowość Lutowiska - Pasmo Otrytu - Trohaniec - Pasmo Otrytu - Chata Socjologa - Pasmo Otrytu - Miejscowość Lutowiska
Trohaniec jest to najwyższa kulminacja pasma Otrytu w Bieszczadach Zachodnich, niekiedy jednak zaliczana do Gór Sanocko-Turczańskich jako ich najwyższy polski szczyt. Zaliczany jest do Diademu Polskich Gór. Położony jest na wschodnim krańcu Otrytu, pomiędzy miejscowościami Dwerniczek i Lutowiska. Aby dotrzeć na wierzchołek kierujemy się z Lutowisk zielonym szlakiem na Chatę Socjologa a następnie gdy dotrzemy do rozejścia szlaków na wysokości Pasma Otrytu odbijamy na ścieżkę przyrodniczą oznaczoną zielonym trójkątem.

Wycieczkę naszą rozpoczynamy w miejscowości Lutowiska. Zostawiamy auto na szerszym poboczu przy drodze głównej i wychodzimy ze wsi na drogę z betonowych płyt znakowaną zielonymi znakami. Po kilkunastu metrach szlak prowadzi przez polną drogę ale z powodzeniem można podążać dalej betonowymi płytami bo drogi te się łączą. My nie wiedząc o tym fakcie udaliśmy się polną drogą. Docieramy do wiaty turystycznej, gdzie zielony szlak skręca ostro w lewo. Okazuje się że jednak po tych betonowych płytach można dojechać do tego miejsca.

Do miejsca wiaty i rozejścia szlaków szliśmy bardzo delikatnie w górę, natomiast po zmianie kierunku schodzimy delikatnie w dół szeroką utwardzoną drogą. Po chwili docieramy do lasu i po niedługim czasie docieramy do innej drogi biegnącej w poprzek, szlak Nasz z szerokiej utwardzonej drogi zamienia się w leśną wąską ścieżkę a pod nogami pojawia się zdecydowanie więcej kamieni i błota oraz szlak dodatkowo bardziej stromo pnie się w górę. Las jest gęsty w przewadze są drzewa bukowe i jodłowe, nie widać widoków na okolicę . Po bardziej stromym podejściu, droga rozchodzi się na dwie ścieżki, jedna z nich prowadzi do Chaty socjologa, jest szeroka i utwardzona, druga natomiast – węższa prowadzi na Trohaniec. Chatę Socjologa opisujemy na innej karcie Naszej strony.

Na sam szczyt nie prowadzi żaden szlak turystyczny jedynie ścieżka przyrodnicza oznaczona znacznikami w kształcie zielonego trójkąta. Ścieżka jest wąska i lekko zarośnięta ale mniej więcej po 10 minutach pojawia się po lewej stronie prześwit między drzewami, gdzie ukazuje się piękny widoczek, a po około 20 minutach docieramy do szczytu. Tuż przed nim znajduje się krzyż upamiętniający żołnierzy poległych w I wojnie światowej. W tym rejonie trwały ciężkie walki wojsk austro-węgierskich i carskiej Rosji. Sam krzyż upamiętnia mogiły węgierskich wojaków, znajdujących się tuż przy szlaku.

Na samym szczycie znajduje się dość wysoki betonowy słup z tabliczką z nazwą szczytu oraz powiewająca flaga Polski. Tuż obok znajduje się również wysoki betonowy reper geodezyjny. Po krótkiej przerwie na szczycie na posiłek na powalonym pniu, ponieważ nie znajdziemy tu nic lepszego aby odpocząć, udajemy się z powrotem tą samą drogą. Trasa na Szczyt Trohańca nie obfituje w piękne widoki jednak może stanowić doskonałą trasę na spacer na łonie natury. Będąc na Trohańcu polecamy również wybrać się do Chaty Socjologa, która nie jednym potrafi zaskoczyć.