Szydłów

Lokalizacja:

Województwo:

Szydłów
Świętokrzyskie

Szydłów to niewielkie miasteczko w południowej Polsce, położone w województwie świętokrzyskim, około 40 kilometrów od Kielc oraz w przybliżeniu około 12 kilometrów od Staszowa. Przez miasto przebiegają drogi wojewódzkie: nr 765 z Osieka do Chmielnika oraz nr 756 ze Starachowic do Stopnicy. Szydłów jest również początkiem żółtego szlaku turystycznego prowadzącego do miejscowości Widełki. Pierwsza wzmianka o Szydłowie pojawia się w zapisie pochodzącym z 1191 roku. Jest to miasto królewskie, które otrzymało prawa miejskie w roku 1329 nadane przez króla Władysława Łokietka. Szydłów znajdował się przy nadwiślańskim szlaku handlowym, który prowadził ze Staszowa do Chęcin, Małogoszcza oraz Przedborza.

Szydłów

Miasteczko zaczęło się szybko rozwijać a w połowie XIV wieku. Król Kazimierz Wielki wybudował tutaj warowny zamek oraz kościół Świętego Władysława a miasto zostało otoczone obronnym murem z trzema bramami: Krakowską, Opatowską i bramą Wodną. Położenie na szlaku handlowym sprawiało, że w Szydłowie rozwijał się bardzo prężnie handel, a miasto się szybko rozwijało i szybko bogaciło z tranzytu wina, chmielu oraz stad bydła. Kupcy szydłowscy ze swoimi towarami jeździli również do Sandomierza. Szydłów był równie ważnym ośrodkiem rzemieślniczym a pierwsze cechy rzemieślnicze powstały tu prawdopodobnie na początku XV wieku. Rozwijało się między innymi kowalstwo, ślusarstwo siodlarstwo, bednarstwo i kotlarstwo. Miasto słynęło również z produkcji sukna krawców, piekarzy, szewców, prasołów i garncarzy, mieczników, czapników oraz wędzidlarzy.

Szydłów

W 1528 roku w Szydłowie wybudowano wodociągi oraz miejskie łaźnie, funkcjonował tu również browar. W 1565 roku niestety znaczna część Szydłowa została zniszczona przez pożar. W Szydłowie osiedlało się wielu Żydów a zatem powstała duża gmina żydowska. W latach 1534–1564 społeczność ta wybudowała murowaną bożnicę, która stoi do dnia dzisiejszego. Kolejne lata jak również wydarzenia powodowały powolny upadek Szydłowa. W 1630 roku Szydłów został spalony przez oddział zbuntowanych wojsk najemnych a w kolejnych latach ogromne zniszczenia przyniósł potop szwedzki, jak również najazd Rakoczego. W 1655 roku miasto i zamek zostały zniszczone, a miastu nie udało się już podźwignąć do dawnej świetności zwłaszcza, że w Szydłowie wybuchła zaraza, która zdziesiątkowała miejscową ludność.

Szydłów

Po III rozbiorze Polski Szydłów znalazł się w zaborze austriackim. W 1809 roku miasto stało się siedzibą powiatu w Księstwie Warszawskim, a od roku 1815 znalazł się w zaborze rosyjskim. W 1827 roku powrócił w granice Królestwa Polskiego jednak w 1869 roku Szydłów utracił prawa miejskie. W 1929 roku ludność w Szydłowie w 30% stanowili Żydzi a podczas II wojny światowej Niemcy utworzyli tutaj getto, w którym przetrzymywanych było około tysiąca osób, zgładzonych później w obozach koncentracyjnych. Szydłów w bardzo dużym stopniu został zniszczony na skutek działań wojennych w latach 1944–1945. To małe miasteczko o bogatej historii w roku 2019 otrzymało ponownie status miasta. Szydłów potrafi przyciągnąć licznymi zabytkami, które mogą poświadczyć o jego świetności w dawnych dziejach. Po dzień dzisiejszy zachował się średniowieczny zespół miejski, oraz zachowane na długości 700 metrów mury obronne z blankami i strzelnicami z XIV wieku a z trzech prowadzących do miasta bram zachowała się Brama Krakowska z XIV wieku, której górne kondygnacje zostały przebudowane w XVI wieku w stylu renesansowym. Na bramę Krakowską można wejść i obserwować okolicę.

Szydłów

Zobaczyć możemy tu również Zamek królewski z XIV wieku, przebudowany w XVI wieku. Główny budynek zamku usytuowany w jego południowo-zachodniej części jest zrujnowany. Na północ od niego znajduje się tzw. skarbczyk wzniesiony w XVI wieku w miejsce obronnej baszty. Obecnie mieszczą się w nim biblioteka i muzeum regionalne – zbiory archeologiczne, historyczne i etnograficzne. Do wnętrza kompleksu prowadzi brama wjazdowa z początku XVII wieku. Mury obronne z blankami zostały zrekonstruowane w XX wieku. Z roku na rok zamek zyskuje na swoim wyglądzie wprowadzone jest wiele zmian na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. W wyniku tych działań bardzo zyskuje na swojej atrakcyjności. Na uwagę zasługuje również późnorenesansowa synagoga z XVI wieku. Wewnątrz znajduje się zachowany aron ha-kodesz. Obecnie w synagodze mieści się muzeum z eksponatami związanymi z kulturą żydowską. Są to m.in. przedmioty i księgi religijne, jak również zgromadzone macewy z szydłowskiego kirkutu.

Szydłów

Kolejną bardzo ciekawą atrakcją jest mały kościółek Wszystkich Świętych znajdujący się za murami obronnymi po drugiej stronie drogi na wprost bramy krakowskiej. Pod skarpą na której stoi ów kościółek znajduje się ciekawa jaskinia – grota nazwana Jaskinią Szydły od miejscowego zbója zamieszkującego w tejże grocie, jest niewielka ale ciekawa. W tutejszych okolicach, ze względu na bogate zjawiska krasowe, można odnaleźć siedem grot i jaskiń. Jaskinie są niewielkich rozmiarów, największa z nich ma bowiem 8,5 metra długości, jednakże są godnym uwagi miejscem do odwiedzenia. Większość z nich była wykorzystywana przez ludność zarówno w celach mieszkalnych, jak i następnie gospodarczych. Pośród Szydłowskich jaskiń należy wymienić: Jaskinia Grota Szydły I, Jaskinia Grota Szydły II, Jaskinia Szydłowska oraz cztery inne, które nie zostały dotąd nazwane. Do zabytków, które warto odwiedzić należy również kościół św. Władysława jak również ruiny kościoła i szpitala Świętego Ducha z początku XVI wieku znajdującym się w dawnym przedmieściu opatowskim.

Szydłów

Zabytki te są opisane szczegółowo na pozostałych kartach Naszej strony. Szydłów jest również znany z Dni Szydłowa jest tu corocznie organizowane „Święto Śliwki” podczas których prezentowane są owoce jak również przetwory z miejscowych sadów. Ze względu na powszechne w okolicach Szydłowa sady śliwkowe miejscowość bywa nazywana śliwkową stolicą Polski. Warto odwiedzić to ciekawe miasteczko ze względu na jego zabytkową część ponieważ zabudowania sam ratusz i rynek są zaniedbane i raczej nie zachwycają. Przed ratuszem znajduje się ciekawa zadaszona studnia  dość spory plac a w samym ratuszu znajduje się sklep ze śliwkowymi wyrobami. Z innej strony ratusza wystawiona jest dość ciekawie wykonana klatka błazna. Największy ruch i więcej atrakcji można zobaczyć na Święcie Śliwki poza sezonem jest tutaj bardzo pusto i spokojnie – jednak warto odwiedzić to miasto królewskie.

Galeria

Lokalizacja

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022