Góra Suchoń

Wysokość:

Pasmo:

Nasza trasa:

964 m n.p.m.
Masyw Śnieżnika
Droga Puchaczówka - Bez szlaku - Góra Suchoń - Droga Puchaczówka

Góra Suchoń wznosi się w bocznym grzbiecie, odchodzącym w kierunku zachodnim od głównego grzbietu Krowiarek. Wschodnie stoki są łagodne, natomiast północne, zachodnie i południowe, opadające do Rowu Górnej Nysy oraz dolin Marcinkówki i Białej Wody są już bardzo strome. Góra Suchoń jest zbudowana ze skał metamorficznych należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika, w zachodniej części z różnych odmian gnejsów, a w części wschodniej łupków łyszczykowych serii strońskiej.

Suchoń, parking

Niestety prawie w całości szczyt porośnięty jest lasem świerkowym. Ponieważ Góra Suchoń nie należy do popularnych i w zasadzie nie prowadzą do niej szlaki PTTK postanowiliśmy ją zdobyć, gdyż zaliczana jest do Diademu Polskich Gór. Naszą wędrówkę zaczynamy z niewielkiego leśnego parkingu Idzików. Z parkingu prowadzi szlak czerwony. Z początku szeroką leśną drogą, która cały czas delikatnie pnie się w górę prowadząc zakolami.

Suchoń, ścieżka na szczyt

W pewnym momencie droga staje się zarośnięta trawą i tu pozostaje dylemat czy podążać nią dalej czy podążyć wąską ścieżką prowadzącą ostro pod górę. Nie mając pewności czy owa ścieżka wydeptana została przez ludzi czy przez zwierzynę ale prowadziła w górę, więc postanowiliśmy obrać na nią kurs. Ponieważ dość stromo prowadząca ścieżka była męcząca mieliśmy czas na złapanie oddechu i podziwianie widoków bo napotkaliśmy na dość spore prześwity leśne.

Suchoń, ścieżka na szczyt

Ścieżka okazała się trafnym wyborem, weszliśmy prosto na szczyt Suchonia. Znajduje się tu oznakowanie szczytu jak również dość sporych rozmiarów skała, która kryje w sobie prawdziwy skarb. Po wpisaniu się do pamiątkowego zeszytu i po zrobieniu kilku zdjęć ruszyliśmy w drogę powrotną tym samym szlakiem a w zasadzie tą samą ścieżką. Góra Suchoń jest miejscem bytowania popielic oraz róznych gatunków ssaków, jest również jednym z najniższych i najdalej położonych od Śnieżnika szczytów w Masywie Śnieżnika, gdzie obserwowane były kozice.

Suchoń, widok z trasy na szczyt

W przeszłości na szczycie wzniesienia stała drewniana wieża widokowa zbudowana w 1885 roku. Niestety nie przetrwała ona do naszych czasów i obecnie pozostały tylko luźno porozrzucane ciosy kamienne a miejsce to porasta gęsty las.

Galeria

Nasza trasa

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022