Góra Śnieżka
Wysokość:
Pasmo:
Nasza Trasa:
1602 m n.p.m.
Karkonosze
Karpacz, skrzyżowanie przy Kościele Wang - szlak zielony - Świątynia Wang - szlak zółty - Karpacz Rówienka - Budnicza Struga - Wapniak - Pod Polaną w Karkonoszach - Polana w Karkonoszach - Pod Pielgrzymami - Pielgrzymy - Słonecznik - szlak czerwony - Kocioł Wielkiego Stawu - Równina po Śnieżką - Jantarova Cesta, granica - Równina pod Śnieżką - Spalona Strażnica - Przełęcz pod Śnieżką - Schronisko Dom Śląski - Odejście Drogi Jubileuszowej - Śnieżka - Odejście Drogi Jubileuszowej - Schronisko Dom Śląski - Przełęcz pod Śnieżką - Spalona Strażnica - szlak niebieski - Schronisko PTTK Strzecha Akademicka - szlak żółty - Karpacz, ul. Strażacka - Rozdroże Łomnickie - Karpacz, Biały Jar
Trasa niebieskim szlakiem z Przełęczy Okraj przez Skalny Stół opisana jest poniżej, w dalszej części strony
Góra Śnieżka jest to najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów. Zlokalizowana jest na polsko-czeskiej granicy i góruje nad Kotliną Jeleniogórską. Po polskiej stronie znajduje się w granicach administracyjnych Karpacza i znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Przy bardzo dobrych warunkach pogodowych, widoczność ze szczytu wynosi około 200 km.
Śnieżka należy do: Korony Europy, Korony Gór Polski, Korony Sudetów, Korony Sudetów Polskich, Korony Sudetów Czeskich oraz Diademu Polskich Gór. Warto zaznaczyć, że jest to najwyższy szczyt Republiki Czeskiej.
Naszą przygodę rozpoczynamy od ulicy Karkonoskiej w Karpaczu gdzie wysiadamy z autobusu i łapiemy zielony szlak, którym udajemy się do Kościoła Wang, jest to zabytkowy ewangelicki Kościół z XII w. Uważany jest za najstarszy drewniany Kościół w Polsce. Konstrukcja kościoła wykonana jest bez użycia gwoździ, a wszystkie połączenia wykonano za pomocą drewnianych złączy ciesielskich.
Po kupnie biletów do Karkonoskiego Parku Narodowego udajemy się już żółtym szlakiem w kierunku Pielgrzymów a następnie idziemy na Słonecznik. Ze Słonecznika kierujemy się czerwonym szlakiem na Śnieżkę, który prowadzi Nas przez Kocioł Wielkiego Stawu, Spaloną Strażnicę do Domu Śląskiego. Z tego szlaku możemy podziwiać piękno Karkonoskiego Parku, widoki naprawdę zapierają dech w piersi. My mieliśmy tą przyjemność i możliwość, że zdobywaliśmy ten szczyt w marcu gdzie zalegało jeszcze z 1,5 m śniegu, który dodawał jeszcze większego uroku Naszej wyprawie.
Oczywiście na Śnieżkę prowadzą jeszcze inne szlaki ale i tak wszystkie zbiegają się do Domu Śląskiego. Stąd na szczyt mamy już 40 minut marszu pod górę. Na szczycie znajduje się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce oraz Kaplica św. Wawrzyńca wybudowana w latach 1665 – 1681. Obserwatorium jest niedostępne dla turystów. Po czeskiej stronie na szczycie znajdziemy budynek poczty czeskiej wraz z tarasem widokowym, pomnik oraz górną stację kolejki linowej. Budynek poczty czeskiej powstał na miejscu dawnego schroniska czeskiego. W budynku górnej części stacji kolejki gondolowej znajdziemy mały punkt gastronomiczny.
Po odpoczynku na szczycie przyszedł czas na powrót. Zeszliśmy do schroniska Dom Śląski a następnie udajemy się do rozwidlenia szlaków pod Spaloną Strażnicą i wchodzimy na niebieski szlak w kierunku schroniska Strzechy Akademickiej a następnie kierujemy się w stronę schroniska Samotnia. Schronisko to znajduje się nad Małym Stawem i można tu delektować się naprawdę pięknymi widokami. Po krótkim odpoczynku wracamy znów na szlak i wracamy do schroniska Strzecha Akademicka przy którym wchodzimy na żółty szlak i kierujemy się nim do Karpacza – Biały Jar, gdzie kończymy Naszą jakże udaną wyprawę.
Galeria
Nasza trasa
Nasza Trasa:
Schronisko na Przęłęczy Okraj - Przełęcz Okraj, rozejście szlaków - niebieski szlak- Skalny Stół - Sowia Przełęcz, odejście szlaku niebieskiego - Sowia Przełęcz - Schronisko Jelenka - Droga Jubileuszowa - Śnieżka - Droga Jubileuszowa - Schronisko Jelenka - Sowia Przełęcz - Sowia Przełęcz, odejście szlaku niebieskiego - szlak czerwony - Nad Pomeznimi Boudami - Schronisko na Przełęczy Okraj
Tym razem wybraliśmy się na Śnieżkę niebieskim szlakiem z Przełęczy Okraj przez Skalny Stół. Auto pozostawiliśmy na parkingu przed schroniskiem PTTK na Przełęczy Okraj. Jest to niewielkie schronisko więc najlepiej udać się tu między sezonami. Przebiega tędy również granica z Czechami a po czeskiej stronie znajduje się miejscowość Mała Upa, w której znajduje się stok narciarski. Obieramy szlak niebieski, który prowadzi za szlabanem. Uwaga niektóre fragmenty niebieskiego szlaku są nieczynne od początku kwietnia do końca maja z powodu ochrony stanowisk lęgowych cietrzewi.
Początek szlaku jest dość stromy, prowadzi przez las a od czasu do czasu trafiają się niewielkie polanki lub prześwity, gdzie podziwiając widoki można wyrównać oddech. Przez pewien odcinek szlak prowadzi równolegle do stoku narciarskiego po czeskiej stronie. Szlakiem niebieskim dochodzimy na górę Czoło, są tu oznaczenia szczytu po Polsku jak i po Czesku. Przełęcz Siodło jest kolejnym punktem na Naszej trasie, teraz szlak jest naprawdę przyjemny zrobił się mniej stromy choć z początku był męczący.
Dochodzimy do Skalnego Stołu a naszym oczom ukazuje się naprawdę wspaniały widok. Skalny Stół jako szczyt jest opisany na innej karcie Naszej strony w Diademie Polskich Gór. W tym miejscu robimy dłuższy postój delektując się pięknym widokiem na Śnieżkę. Z tego miejsca widoczne jest również schronisko Dom Śląski. Oprócz tabliczek z oznaczeniem szczytu nie ma tu nic więcej ani wiaty turystycznej ani ławek. Po odpoczynku kierujemy się dalej niebieskim szlakiem do Sowiej Przełęczy, która wznosi się na wysokość 1164 m n.p.m. w tym miejscu znajduje się rozejście szlaków, tabliczki informacyjne jak również ławeczki.
Naszym celem jest Śnieżka ale z tego rozejścia można również dojść do Karpacza, Domu Śląskiego, albo wrócić czerwonym szlakiem do Przełęczy Okraj, robiąc pętlę. My obieramy czerwony szlak na Śnieżkę i niestety znowu w górę ale szlak jest szeroki i idzie się przyjemnie. Docieramy do Schroniska Jelenka. Jest to schronisko po Czeskiej stronie granicy więc można zjeść nawet knedliki. Na zewnątrz schroniska znajdują się również ławeczki i stoły więc miejsca na odpoczynek jest dość sporo. Przed Nami jeszcze kawałek drogi więc po krótkim odpoczynku zbieramy się i idziemy dalej.
Szlak czerwony robi się coraz bardziej otwarty z dużych choin przeszliśmy w młodsze partie, przechodzimy również przez połacie kosodrzewiny na Czarnej Kopie, która wznosi się na wysokość 1407 m n.p.m. i jest to już przestrzeń na tyle otwarta, że nic nie zasłania widoków. Następnie dochodzimy do Czarnego Grzbietu, nawet i kosodrzewina jest bardzo niziutka. Czarny Grzbiet ciągnie się na odcinku 2,5 kilometra od Śnieżki do Czarnej Kopy. Czarny Grzbiet charakteryzuje się roślinnością alpejską i ma charakter tundrowy. Na Czarnym Grzbiecie znajduje się taras widokowy jak również tablica informacyjna z uzasadnieniem czemu nie powinno się schodzić ze szlaku oraz układać kopczyków z kamieni.
Śnieżka jest już coraz bliżej więc i coraz mocniej wieje. Pagoda ładna, słoneczna tylko ten silny wiatr trochę jest niepotrzebny bo utrudnia marsz. Kilka cieplejszych dni i śnieg jest mokry, roztopiony i ucieka spod nóg więc idzie się dłużej niż mieliśmy w planach. Udało się dotrzeć na szczyt. Udajemy się na rozgrzewkę do czeskiej Poczty, która stoi na szczycie, oprócz pamiątek i wbiciu pieczątek można się tu również posilić. Nie ma tu zbyt wiele miejsca ale jest przyjemnie ciepło i można popatrzeć na widoki za szyby. Widoki naprawdę wspaniałe sporo śniegu ostre słoneczko dodają temu miejscu niepowtarzalny klimat. Niestety podziwianie widoków również zajęło Nam więcej czasu niż planowaliśmy, jednak pora wracać.
Udajemy się w drogę powrotną tym samym szlakiem czerwonym robiąc kolejny przystanek w Schronisku Jelenka. Siedząc w słoneczku na zewnątrz mieliśmy okazję zobaczyć a nawet pogłaskać psa ratownika, którego jeszcze mieliśmy okazję później wyprzedzić na szlaku. Dochodząc do Sowiej Przełęczy nie wracamy już niebieskim szlakiem przez Skalny Stół tylko nadal trzymamy się czerwonego szlaku. Jest łagodny prowadzi przez las więc widoków raczej niema aczkolwiek znajduje się tu jeden punkt widokowy. Następnie dochodzimy do wiaty turystycznej przy której znajdują się liczne ławeczki jak również plac zabaw dla dzieci. Śnieg już lekko stopniał więc pod Naszymi butami pojawił się nawet asfalt co troszeczkę może zdziwiło ale znajdujemy się po czeskiej stronie granicy więc możliwe że szlaki mają bardziej przystosowane rodzinnie.
Nasz szlak doprowadził Nas do stoku narciarskiego przez który mamy przejść bo szlak prowadzi dalej. Na szczęście sezon narciarski już się zakończył więc bezpiecznie mogliśmy przejść na drugą stronę. Wycieczkę zakończyliśmy po czeskiej stronie Pomezni Bouda, ale z tego miejsca widać nasze auto, więc przechodzimy przez parkingi i dochodzimy do schroniska Na Przełęczy Okraj. W tym miejscu kończy się Nasza dzisiejsza wędrówka. Polecamy wyjście na Śnieżkę od Skalnego Stołu ponieważ od tej strony prezentuje się inaczej a trasa jest ciekawa i bogata w ładne widoki. Wyjście z domu może okazać się męczące ale czego się nie robi dla takich widoków. Zachęcamy Wszystkich serdecznie bo warto.