Słonny (płd.-wsch.)
Wysokość:
Pasmo:
Nasza trasa:
668 m n.p.m.
Góry Sanocko-Turczańskie
Przełęcz Przysłup - czerwony szlak - Przysłup - Słonny (płd-wsch) - Przysłup - Przełęcz Przysłup
Słonny to szczyt w Górach Sanocko-Turczańskich, położony w głównym grzbiecie Gór Słonnych. Ma dwa wierzchołki: Słonny (płd.-wsch.) i Słonny (płn.-zach.), oba zaliczane do Diademu Polskich Gór oraz Korony Ziemi Sanockiej. Każdy z nich wznosi się na wysokość 668 m n.p.m., co czyni Słonny najwyższym szczytem Gór Słonnych. W Diademie Polskich Gór figuruje jako dwa odrębne szczyty, dlatego opisujemy je również na oddzielnych stronach naszej witryny. Polecamy zdobyć oba wierzchołki jednego dnia, gdyż trasa nie jest zbyt długa i warto ją pokonać za jednym razem.

Startujemy z parkingu przy serpentynach na drodze krajowej 28, gdzie znajduje się punkt widokowy. Parking jest obszerny i monitorowany, a na miejscu są tablice edukacyjne, wiaty, ławeczki i toalety. Najciekawszym punktem jest jednak widok z punktu widokowego, z którego rozciąga się szeroka panorama. Do szlaku na Słonne prowadzi asfaltowa droga, która jest najmniej ciekawym odcinkiem trasy. Po około kilometrze marszu (10 minutach) dochodzimy do Przełęczy Przysłup, która wznosi się na wysokość 620 m n.p.m. Znajduje się tam tabliczka z oznaczeniem przełęczy, jednak może być trudno ją dostrzec z powodu rozłożystych konarów drzewa. Wskazówką mogą być szlabany po obu stronach drogi.

Na przełęczy skręcamy w prawo, omijamy szlaban i czerwonym szlakiem Przemysko-Sanockim kierujemy się w stronę Słonnego Południowo-Wschodniego. Początkowo szlak prowadzi przez otwartą przestrzeń utwardzoną drogą, potem delikatnie wspina się w górę i przechodzi w nieco błotnisty, leśny szlak. Widoków jest niewiele, gdyż trasa prowadzi przez piękny mieszany las z przewagą buków. Od czasu do czasu trafiamy na rzadszy drzewostan, gdzie można coś zobaczyć. Warto zwrócić uwagę na bogatą roślinność, zwłaszcza na licznie występującą i pachnącą miesiącznicę trwałą, kwitnącą na fioletowo. Po drodze robimy krótki odpoczynek na Przełęczy Przysłup, a następnie kontynuujemy marsz czerwonym szlakiem, mijając tablicę z oznaczeniem Rezerwatu Przyrody Przysłup.

Wędrując dalej, obserwujemy starszy drzewostan z przewagą buków i jaworów. Docieramy do szczytu Słonnego Południowo-Wschodniego, który jest całkowicie zalesiony. Znajduje się tam jedynie tabliczka informująca o szczycie i słupek pomiarowy. Robimy krótki odpoczynek, wsłuchując się w śpiew ptaków i ciesząc się wonią kwitnącej miesiącznicy trwałej. Wracamy tą samą trasą na Przełęcz Przysłup. Po drugiej stronie głównej drogi znajduje się leśna droga z zamkniętym szlabanem, którą kierujemy się, jeśli chcemy zdobyć oba szczyty Słonnego tego samego dnia. Czerwony szlak prowadzi dalej do Słonnego Północno-Zachodniego, opisanego na innej stronie naszej witryny.

Wracamy asfaltową drogą w kierunku auta, ponownie odwiedzając punkt widokowy, by nacieszyć się pięknymi widokami. Szlak na Słonny nie jest bardzo wymagający – miejscami idzie się lekko pod górę, a następnie schodzi w dół. Jest to łagodniejsza trasa, dlatego serdecznie zachęcamy wszystkich do odwiedzenia obu szczytów Słonnego, aby w ciszy i spokoju cieszyć się kontaktem z przyrodą.