Słonny (płn.-zach.)
Wysokość:
Pasmo:
Nasza trasa:
668 m n.p.m.
Góry Sanocko-Turczańskie
Przełęcz Przysłup - czerwony szlak - Słonna - Pod Słonnym Wierchem - niebieski szlak - Słonny (płn-zach) - Pod Słonnym Wierchem - Słonna - Przełęcz Przysłup
Słonny to szczyt w Górach Sanocko-Turczańskich, położony w głównym grzbiecie Gór Słonnych. Wznosi się na wysokość 668 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem tego pasma. Słonny ma dwa wierzchołki: Słonny (płd.-wsch.) i Słonny (płn.-zach.), oba zaliczane do Diademu Polskich Gór oraz Korony Ziemi Sanockiej. Ponieważ w Diademie Polskich Gór figuruje jako dwa szczyty, są one opisane na odrębnych kartach Naszej strony, ale polecamy zdobyć je jednego dnia.
Wyprawę zaczynamy od punktu widokowego przy serpentynach na drodze krajowej 28, gdzie znajduje się monitorowany i darmowy parking. Oprócz parkingu, są tam wiaty, ławeczki, WC oraz tablice edukacyjne dla młodszych turystów. Największą atrakcją jest punkt widokowy z rozległą panoramą. Do Słonnych Wierchów początkowo idziemy w górę drogą asfaltową, pokonując serpentynę. Po około kilometrowym marszu (10 minutach) dochodzimy na Przełęcz Przysłup, która wznosi się na wysokość 620 m n.p.m. Pod rozłożystą lipą znajduje się tabliczka z oznaczeniem przełęczy. Jest słabo widoczna, gdyż zasłaniają ją rozłożyste konary drzewa. Wskazówką mogą być szlabany po obu stronach zamykające wjazd do lasu.
Najpierw udajemy się na lewo i czerwonym szlakiem Przemysko-Sanockim w kierunku Słonnego Północno-Zachodniego. Na początku szlak prowadzi lekko w dół przez las, a następnie delikatnie wznosi się w górę. Widoków po drodze jest niewiele, ponieważ szlak biegnie przez bukowy las. Jednak można obserwować roślinność oraz dziką przyrodę. My mieliśmy okazję zobaczyć z bliska dwa bijące się jelonki, które tak były pochłonięte walką że dość późno Nas zobaczyły. Szlak czerwony prowadzi przez szczyt Miniowa Góra, jednak nie ma na nim żadnej tabliczki.
Następnie do Naszego szlaku czerwonego dochodzi szlak niebieski. Idąc dalej zdobywamy kolejny szczyt tego dnia a jest Nim Słonna i ma wysokość 639 m n.p.m. Dalej szlak łagodnie prowadzi do rozejścia, gdzie opuszczamy czerwony szlak i skręcamy w lewo na szlak niebieski a po kilkunastu metrach schodzimy ze szlaku w prawo i kierujemy się w stronę szczytu. Przez ten szczyt nie prowadzi, żaden szlak znakowany, jednak ze szlaku niebieskiego jest wydeptana ścieżka w kierunku szczytu. Po kilku minutach dochodzimy do Słonnego Północno-Zachodniego. Szczyt ten jest zalesiony i znajduje się tam tylko kilka tabliczek informujących o szczycie, z czego jedna na sporym cokole. W tym miejscu robimy krótki odpoczynek na powalonym drzewie, słuchając śpiewu ptaków.
W drogę powrotną ruszamy tą samą trasą, podziwiając przyrodę. Wracamy na Przełęcz Przysłup i przechodzimy na drugą stronę asfaltu, aby udać się na drugi szczyt, Słonny S-E, opisany na innej karcie naszej strony. Wyprawa na Słonny Północno-Zachodni przypomina spacer, bez stromych podejść i kamieni, co czyni go idealnym miejscem na wycieczkę z dziećmi i kontakt z naturą. Serdecznie polecamy ten szczyt jako aktywną formę wypoczynku na świeżym powietrzu.