Góra Skrzyczne

Wysokość:

Pasmo:

Nasza Trasa:

1257 m n.p.m.

Beskid Śląski

Szczyrk, dolna stacja kolejki - szlak niebieski - Polana Jaworzyna - Kaskada - szlak zielony - Schronisko PTTK Skrzyczne - Skrzyczne - Schronisko PTTK Skrzyczne - Małe Skrzyczne - szlak żółty - Szczyrk Gondola

Trasa ze Szczyrku zielonym szlakiem na szczyt Skrzyczne opisana jest poniżej, w dalszej części strony

Skrzyczne jest to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego i należy do Korony Gór Polskich oraz Diademu Polskich Gór. Masyw Skrzycznego zbudowany jest z grubych warstw piaskowców. Położenie nad Szczyrkiem sprawia że jest bardzo chętnie odwiedzany o każdej porze roku.

Skrzyczne, szlak

Naszą wędrówkę rozpoczynamy niebieskim szlakiem od dolnej stacji kolejki. Dość strome podejście otwartą przestrzenią sprawia, że możemy podziwiać wspaniałe widoki. Pomimo majowego miesiąca miejscami możemy napotkać na spore płaty zalegającego śniegu co jeszcze bardziej uwydatnia uroki tego miejsca. Trochę dłużej zatrzymujemy się w miejscu Kaskada (1040 m n.p.m.) tu możemy podziwiać pasma górskie. Trasa na szczyt zajęła nam półtorej godziny pod dość strome wzniesienie ale nie stanowiące większego stopnia wysiłku.

Skrzyczne, szlak żółty

Na szczycie znajduje się schronisko PTTK Skrzyczne. Tutaj przybijamy pieczątki w Nasze książeczki, kupujemy drobne pamiątki oraz robimy przerwę na posiłek. Będąc na szerokim tarasie możemy podziwiać malownicze widoki. Na szczycie znajduje się spory maszt przekaźnikowy RTV, którego widać z daleka. Znajduje się tu również tabliczka informująca Nas, że dotarliśmy na szczyt.

Skrzyczne, widok ze szlaku

Na drogę powrotną obieramy szlak zielony, który prowadzi przez Małe Skrzyczne, zajmie to około godziny. Szlak ten prowadzi również na Malinowską Skałę a następnie na Baranią Górę. Przejście na Malinowską Skałę opisujemy na innej stronie, my tym razem idziemy do Szczyrku. Dochodząc do Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m) podziwiamy jeszcze piękniejsze widoki. Możemy tu zatrzymać się na postój w przygotowanym do tego celu zadaszonym miejscu. Po krótkiej przerwie kierujemy się już żółtym szlakiem na Halę Skrzyczeńską – zajmie Nam to około 20 min. Dotarliśmy do restauracji Kuflonka,  można tam wjechać dwuodcinkową kolejką krzesełkową ze Szczyrku. Na zboczach góry znajdują się trasy narciarskie o różnym stopniu trudności jak również trasy rowerowe. Skrzyczne jest licznie odwiedzane o każdej porze roku.

Galeria

Nasza trasa

Nasza Trasa:

Szczyrk - zielony szlak - Becyrek - Schronisko PTTK Skrzyczne - Dolna Stacja Kolejki Szczyrk

Ponownie wybieramy się na szczyt Skrzyczne, jednak tym razem Naszą wędrówkę rozpoczynamy z uroczego miasteczka jakim niewątpliwie jest Szczyrk. Naszym punktem startowym będzie skrzyżowanie ulic Beskidzkiej, Myśliwskiej, Górskiej i Leśnej czyli w miejscu, gdzie znajduje się punkt przecięcia się różnych szlaków. My na szlak wybieramy się zielonym szlakiem a więc kierujemy się w stronę ulicy Leśnej. Jako, że znajdujemy się w centrum Szczyrku to znajduje się tu również wiele restauracji, przystanki autobusowe oraz dostępnych jest kilka parkingów.

Skrzyczne, szlak

Jak już wspomnieliśmy, kierujemy się ulicą Leśną, gdzie przekraczamy most nad potokiem Żylica. Od tego momentu trasa zaczyna prowadzić drogą asfaltowa a następnie betonowymi, ażurowymi płytami. Co jakiś czas po prawej stronie pojawiają się Nam zabudowania, których z każdym krokiem jest coraz mniej. Po około 30 minutach marszu szlak schodzi z drogi i skręca w lewo a następnie zaczyna prowadzić lasem. Następnie dochodzimy do starej bacówki, którą mijamy. Mgła, którą występowała tego dnia nadawała owej bacówce niezwykłego uroku.

Skrzyczne, szlak

Szlak zielony na Skrzyczne przez przełęcz Becyrek ma dystans około 6 kilometrów, a wędrówka na szczyt zajmuje około 2 godzin i 40 minut. My jednak poświęcamy na nią nieco więcej czasu, ciesząc się przyjemną wędrówką bez pośpiechu. Szlak zielony, po pewnym czasie, prowadzi wąską ścieżką przez bardziej otwartą przestrzeń, jednakże w dniu naszej wędrówki pogoda nie sprzyjała, a gęsta mgła uniemożliwiła nam podziwianie widoków.

Skrzyczne, szczyt

Ostre krótkie podejście doprowadziło nas do rozejścia szlaków. Na skrzyżowaniu szlaków znanym jako „Becyrek” dołączamy do szlaku czerwonego, który po chwili znika. Kolejne rozejście szlaków znajduje się przy stoku narciarskim, co oznacza, że nasza wędrówka na Skrzyczne zbliża się powoli do końca. Idąc szlakiem zielono-niebieskim, dochodzimy do kolejnego rozejścia, gdzie zostajemy przy szlaku zielonym, by wkrótce osiągnąć szczyt.

Skrzyczne, szlak

Od naszej ostatniej wizyty na szczycie Skrzyczne trochę się zmieniło. Pojawił się żeliwny odlew żaby na potężnym kamieniu oraz nowa tablica z oznaczeniem szczytu. Niestety, z powodu gęstej mgły nie mieliśmy dzisiaj żadnych widoków. Zrobiliśmy sobie krótki odpoczynek w schronisku na posiłek, a w drogę powrotną ruszyliśmy kolejką, ponieważ uznaliśmy, że i tak nic więcej nie uda się zobaczyć tego dnia.

Galeria

Videoteka

Nasza trasa

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022