Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

Lokalizacja:

Województwo:

Chabówka
Małopolskie

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce znajduje się niedaleko Rabki-Zdrój. Wraz z postępem i elektryfikacją kolei zakończono kursowanie parowozów a z inicjatywy Naczelnika Lokomotywowni Pawła Zaleskiego w 1991 roku została zatwierdzona decyzja o utworzeniu placówki muzealnej. Pomysł ten musiał zaistnieć już wcześniej ponieważ w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku rozpoczęto gromadzenie eksponatów kolejowych.

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

Skansen został uroczyście otwarty w 1993 roku na terenie dawnej parowozowni. Przed obiektem znajduje się sporych rozmiarów parking, a tuż przy wejściu na teren Skansenu znajduje się kasa biletowa. Cała ekspozycja mieści się na terenie otwartym natomiast w budynku po lewej stronie mieści się izba pamiątek. Jest wiele eksponatów i materiałów piśmiennych, związanych z historią kolejnictwa, wystawa poświęcona kolei jak również jest projektowany film.

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

Ekspozycja na otwartym terenie składa się z wycofanych już z ruchu parowozów jak również wagonów osobowych, towarowych, lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz pługów i żurawi. Skansen w Chabówce gromadzi najliczniejszą kolekcję zabytkowego taboru kolejowego. Poza pojazdami kolejowymi pod zadaszeniem wyeksponowano urządzenia przeznaczone do konserwowania lokomotyw parowych. Jednym z  ciekawszych eksponatów placówki jest lokomotywa parowa TKb-1479.

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

Lokomotywa ta została wyprodukowana w 1877 roku w Berlinie i jako ciekawostka jest najstarszym zachowanym parowozem w Polsce. Niektóre eksponaty niestety niszczeją na otwartej przestrzeni. Dostęp powietrza, wody i mrozu powoduje korozję, jednak niektóre z nich zachowane są w stanie pełnej sprawności i używane są one do obsługi pociągów turystycznych. Większość parowozów i wagonów jest otwarta i można do nich wejść i pooglądać z bliska jak wyglądały od środka. Jednak niskie osoby mogą mieć problem z wejściem ponieważ stopnie są dość wysoko umieszczone a nie przy każdym wagonie czy lokomotywie ustawione są pomocnicze schodki.

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

Pociągi turystyczne z parowozem kursują w okresie wakacyjnym, począwszy od 2004 roku i cieszą się sporą popularnością nie tylko wśród dzieci ale również dorosłych. Szczególnie polecane są przejazdy na malowniczych trasach Chabówka – Mszana Dolna – Chabówka (30 kilometrów) oraz Chabówka – Kasina Wielka – Chabówka (48 kilometrów). Oprócz pociągów rozkładowych, tabor z Chabówki obsługuje pociągi okolicznościowe z różnych okazji np.: Mikołajek, Nowego Roku i różnych kolejowych rocznic. Zabytkowe pociągi kursują również na specjalne zamówienie. Można wypożyczyć również parowozy do zdjęć filmowych.

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

Tabor z Chabówki był już wykorzystywany przy wielu produkcjach filmowych, między innymi przy produkcji filmów Lista Schindlera, Katyń, oraz innych z okresu międzywojennego. Jako ciekawostkę można dodać że parowozy z Chabówki corocznie biorą udział w paradzie Parowozów w Wolsztynie. Na terenie skansenu zgromadzone jest około 90 zabytkowych pojazdów szynowych normalnotorowych jak i wąskotorowych.

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

Do najciekawszych eksponatów należą:

 – Parowóz tendrzak TKb-1479, zbudowany w niemieckiej wytwórni Schwartzkopff w 1878 roku,

 – Parowóz Tw12-12, zbudowany w austriackiej StEG, Wiedeń w 1920 roku,

 – Parowóz pospieszny Pt31-64, zbudowany w chrzanowskim Fabloku w 1938 roku,

 – Parowóz towarowy Ty37-17, zbudowany w zakładach Cegielskiego w Poznaniu w 1938 roku, reprezentujący serię 27 nowoczesnych maszyn budowy przedwojennej, przeznaczonych do obsługi ciężkich pociągów towarowych; znajdujący się w Chabówce egzemplarz jest jedynym zachowanym w Polsce,

 – Parowóz towarowy Tr202-19 budowy angielskiej, jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy tej serii,

 – Parowóz towarowy TKt1-63 budowy niemieckiej z 1916 roku,

 – Parowóz towarowy TKt3-16 budowy niemieckiej z 1935 roku,

 – Parowóz towarowy TKh100-51 zbudowany w niemieckiej wytwórni Orenstein&Koppel w 1928 roku,

 – Pług wirnikowy z napędem parowym, zbudowany w 1943 roku, przeznaczony do odśnieżania torów z głębokich zasp śnieżnych.

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

Skansen w Chabówce jest przyjemnym miejscem na spędzenie wolnego czasu zwłaszcza poza sezonem. Nasuwają się przy zwiedzaniu smutne refleksje że niektóre z eksponatów popadają w ruinę a szkoda bo eksponaty tu zgromadzone robią spore wrażenie. Można na terenie skansenu również przenocować w przygotowanym do tego hotelu. Polecamy odwiedzić to miejsce a nawet zapisać się na wycieczkę i podróż takim zabytkowym parowozem a wrażenia pozostaną niezapomniane.

Galeria

Videoteka

Lokalizacja

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022