Góra Skalnik
Wysokość:
Pasmo:
Nasza Trasa:
945 m n.p.m.
Rudawy Janowickie
Parking pod Skalnikiem - zielony, niebieski szlak - Pod Ostrą Małą - niebieski szlak - Skalnik - Pod Ostrą Małą - Parking pod Skalnikiem
Trasa na Skalnik i Powrót przez Przełęcz Pod Bobrzakiem opisana jest poniżej, w dalszej części strony
Skalnik położony jest w Sudetach Zachodnich w paśmie Rudawy Janowickie. Jest najwyższym szczytem tego pasma i posiada dwa wierzchołki, które oddalone są od siebie o około jeden kilometr. Wyższy wierzchołek północno – wschodni znajduje się centralnie w lesie i nie ma z niego widoków na okolicę, natomiast znajdziemy tu tablice informacyjne oraz pieczątkę. Można też zobaczyć fundamenty które pozostały po wieży widokowej. Drugi wierzchołek, południowo – zachodni o nazwie Ostra Mała posiada spory taras widokowy skąd rozciąga się widok na wspaniałą panoramę sudecką: między innymi Góry Kaczawskie i Kotlinę Jeleniogórską. Skalnik jest szczytem zaliczanym do Korony Gór Polski, Korony Sudetów, Korony Sudetów Polskich oraz Diademu Polskich Gór.

Docieramy autem do miejscowości Czarnów w powiecie kamiennogórskim, gdzie na niedużej zatoczce przy drodze pozostawiamy samochód, zmieści się tu kilka aut. Łapiemy niebieski szlak i przechodzimy przez szlaban, który „broni” wjazdu do lasu. Za szlabanem odbijamy w prawo, idąc cały czas szlakiem niebieskim. Ten pierwszy odcinek wydaje się być najtrudniejszym etapem Naszej wyprawy, co prawda nie stanowi on większej trudności ale jest lekko pod górkę. Szlak ten prowadzi pięknym, jodłowym lasem a po drodze mijamy skały zbudowane z granitu karkonoskiego. Skały te noszą ciekawą nazwę – „Konie Apokalipsy”. Próbowaliśmy uruchomić Naszą wyobraźnię, jednak żaden koń nie chciał Nam się pokazać.

Chwilę później docieramy do punktu widokowego na Małej Ostrej, do którego prowadzą wykute w skale w 1886 stopnie skalne, co znacznie ułatwia podejście. Widoki mieliśmy wspaniałe, można się nimi napawać siedząc na ławeczce, która się tutaj znajduje. Gdy już nacieszyliśmy oczy wspaniałymi widokami udaliśmy się dalej, w kierunku szczytu z tabliczką, który już co prawda nie oferował żadnych widoków, za to dał Nam satysfakcję, że zdobyliśmy kolejny szczyt zaliczany do Korony Gór Polski oraz Diademu Polskich Gór. Poniżej, na północ od szczytu, około 750 m. znajduje się gołoborze, które już wcześniej widzieliśmy z platformy widokowej na Małej Ostrej. Niestety ze Skalnika go nie zobaczymy jest przesłonięte lasem. Jest to miejsce trudno dostępne do Którego nie prowadzi żaden szlak. Poruszanie się po gołoborzu jest trudne i zarazem niebezpieczne, zwłaszcza zimą lub po deszczu, kamienie są śliskie i ruchome.

Na drogę powrotną obieramy ten sam kurs, czyli niebieski szlak. My szczyt Skalnik zdobywaliśmy w marcu, gdzie zalegała spora warstwa śniegu, która dodawała jeszcze większego uroku zarówno całemu spacerowi jak i widokom z tarasu Małej Ostrej. Ogólnie całą wycieczkę uważamy za udaną i gorąco polecamy wejście na ten szczyt.
Galeria
Nasza trasa
Nasza Trasa:
Parking pod Skalnikiem - zielony, niebieski szlak - Pod Ostrą Małą - niebieski szlak - Skalnik - Pod Ostrą Małą - Przełęcz pod Bobrzakiem -Parking pod Skalnikiem
Tym razem na Skalnik wysuszamy tym samym szlakiem co poprzednio czyli zielonym i niebieskim ale powrót zaplanowaliśmy już inaczej. Wybraliśmy taki wariant ponieważ mieliśmy mniej czasu i późniejszą porę na zdobywanie szczytu a więc zależało Nam na szybkim wejściu na szczyt a następnie zejściu. Samochód zaparkowaliśmy na parkingu Pod Skalnikiem w miejscowości Czarnów.

Początkowo prowadzi nas szlak niebieski i zielony ułożoną kostką na drodze, lecz zaraz przy wejściu do lasu zaczyna się szutrowa droga a po kilku metrach skręcamy za szlakami w prawo w las. Poprzednim razem mieliśmy śnieg na szlaku więc szło się nieco równiej a tym razem uważaliśmy na kamienie i wystające korzenie. Co jakiś czas szlak niebieski i zielony dochodzi do szerokiej drogi i prowadzi Nas niewielkimi odcinkami właśnie po tej drodze.

Dochodzimy do rozejścia szlaków Pod Małą Ostrą na wysokość 924 m n.p.m. Oprócz rozejścia znajduje się tu krzyż jak również pomnik. Udajemy się na taras widokowy na Małej Ostrej, wydeptaną ścieżką obok skałek. Widok z punktu widokowego jest jak zwykle przepiękny, mieliśmy nadzieję na kolorowy zachód słońca, jednak pogoda ku temu nie sprzyjała ale było równie pieknie. Następnie z powrotem udajemy się na szlak niebieski którym to dochodzimy po kilku minutach na szczyt Skalnik, który wznosi się na wysokość 945 m n.p.m.

W tym miejscu znajdują się tablice informujące że znajdujemy się na szczycie. Dodatkowo pojawiła się ciekawa ramka do zrobienia sobie zdjęcia, której podczas Naszej poprzedniej wizyty nie było. Przy głównej tablicy znajduje się skrzyneczka z pieczątką do Korony Gór Polski i Diademu Polskich Gór jeśli realizujecie te projekty. Następnie szlakiem niebieskim udajemy się w drogę powrotną do rozejścia szlaków Pod Małą Ostrą.

Tym razem zmienimy powrotną trasę. Przechodzimy więc na szlak czerwony i żółty gdzie kolejny raz będziemy przechodzić obok skałek o nazwie Konie Apokalipsy. Tym razem udało się zobaczyć konia. Schodzimy cały czas w dół po kamienistym szlaku czerwonym i żółtym dochodząc do Przełęczy Pod Bobrzakiem i w tym miejscu dołącza szlak koloru niebieskiego na który będziemy się teraz kierować. Przy kolejnym rozejściu szlaków pozostaje Nam już tylko szlak niebieski, który prowadzi Nas szeroką leśną drogą, która miejscami jest błotnista.

Idąc niebieskim szlakiem przechodzimy drewnianym mostkiem przez strumień. Po przejściu kilku minut ponownie do szlaku niebieskiego dołączy szlak zielony i po chwili wychodzimy już z lasu i wracamy na parking. Skalnik jest zalesionym szczytem i nie ma z niego żadnych widoków, jednak w niedalekiej odległości na Małej Ostrej jest przepięknie. Uroku dodają również ciekawe skałki więc zachęcamy wszystkich serdecznie do odwiedzenia tego szczytu.