Skalna Czaszka

Wysokość:

Pasmo:

Nasza trasa:

767 m n.p.m.
Góry Stołowe
Lisia Przełęcz - Narożnik - Skalna Czaszka - Narożnik - Lisia Przełęcz

Góry Stołowe to jedne z najbardziej malowniczych i fascynujących miejsc w Polsce, obfitują w ciekawe szlaki turystyczne i niezwykłe punkty widokowe, jak również niesamowite formacje skalne. Szczeliniec Wielki czy Błędne Skały zadowolą każdego lecz są popularne bardzo popularne. Dopiero dotarcie do Kopy Śmierci i odkrycie znajdującej się nieco dalej formacji skalnej o niezwykłym wyglądzie a takim niewątpliwie jest Skalna Czaszk, da Wam niesamowite wrażenia z poznania jednej z największych tajemnic Gór Stołowych. Mamy obecnie to szczęście że Skalna Czaszka od 2021 roku jest ogólnie dostępna dla turystów, bowiem informacja ta do niedawna była chronioną i tylko mała część osób o niej wiedziała. Na mapie widniały jedynie jakieś oznaczenia i kto dobrze szukał to mógł ją odnaleźć, lecz wyprawy takie były ryzykowne.

Skalna Czaszka, parking na Lisiej Przełęczy

Skalna Czaszka w Górach Stołowych znajduje się na terenie Parku Narodowego, a to oznaczało, że możemy się tu poruszać tylko po wyznaczonych szlakach, natomiast ta formacja skalna znajdowała się poza szlakiem. Góry Stołowe zostały wypiętrzone przed 30 milionami lat, są to nielicznie występujące płyty piaskowców ciosowych ułożonych pionowo, stąd pochodzi nazwa tych gór czyli płaskich jak stół, a Skalna Czaszka to nic innego jak formacja skalna, w której oczodoły wytworzyły dwa bąble gazowe uwięzione pod zastygającym piaskowcem. Ponieważ skały ulegają wietrzeniu i słabszy, mniej odporny materiał jest wypłukiwany przez wodę oraz wywiewany poprzez wiatr odsłoniły się widoczne dwa oczodoły.

Skalna Czaszka, szlak

Naszą trasę zaczynamy od parkingu pod Narożnikiem o nazwie Lisia Przełęcz, która wznosi się na wysokości 790 m n.p.m. Parking ten jest bezpłatny i pomieści około 30 aut. Znajduje się tuż przy drodze Stu Zakrętów. Początek trasy jest świetne oznaczony tablicami informacyjnymi. Ponieważ Góry Stołowe cieszą się dużym zainteresowaniem, to w sezonie letnim miejsce to może być oblegane a więc lepiej przyjechać skoro świt lub tuż przed zmierzchem. Obieramy niebieski szlak, który na drzewach pojawia się bardzo często. Do przejścia mamy około 2 kilometrów, a czas na szlakowskazie pokazuje 30 minut. Jest to nieprawda o czym sami będziecie mogli się przekonać i to wcale nie ze względu na stopień trudności trasy lecz za sprawą niesamowitych widoków.

Skalna Czaszka, widok z tarasu widokowego

Początkowo szlak niebieski prowadzi Nas bardzo łagodnie pod górę poprzez las i idzie się całkiem przyjemnie do momentu podejścia na Narożnik, które jest dość strome i kamieniste, ale zajmuje kilka minut. Narożnik to szczyt w Górach Stołowych, o wysokości 849 m n.p.m., znajdujący się na południowy wschód od Lisiej Przełęczy oddzielającej go od masywu Skalniaka. Z Narożnika najpiękniejsze krajobrazy można podziwiać tuż przed zachodem słońca. Dobrze widoczne są Góry Stołowe, Obniżenie Dusznickie, Góry Orlickie i Bystrzyckie.

Skalna Czaszka, szlak

Na wierzchołku Narożnika zamieszczona jest tablica upamiętniająca tragiczną śmierć pary studentów, którzy zostali zamordowani strzałem w tył głowy, a sprawa do dzisiaj nie została wyjaśniona. Od Narożnika trasa staje się już płaska i prowadzi lekko w dół, nadal niebieskim szlakiem i idziemy na Kopę Śmierci a następnie na Skalną Czaszkę. Wędrujemy leśną ścieżką między fantastycznymi formacjami skalnymi i co jakiś czas zbliżając się do urwisk z punktami widokowymi na których trzeba uważać aby nie podchodzić zbyt blisko ponieważ nie są one zabezpieczone barierkami. Należy zaznaczyć, że położenie Skalnej Czaszki dość często mylone jest z Kopą Śmierci lecz to dwa różne miejsca a Skalna Czaszka znajduje się nieco dalej za Kopą Śmierci.

Skalna Czaszka

Zejście na Skalną Czaszkę posiada bardzo dobre oznakowanie i nie da się go przegapić. Park Narodowy Gór Stołowych zbudował platformę, oraz schody którymi w sposób bezpieczny można tam zejść. Wystarczy pokonać kilkanaście metalowych schodów aby zejść i dostrzec czaszkę. Skalna Czaszka od lat budzi różne emocje, głównie za sprawą nazwy i faktu, że przypomina czaszkę. Ten niezwykły twór skalny budzi podziw, ciekawość oraz może powodować drobny dreszczyk. Istnieje również legenda dotycząca powstania owej Skalnej Czaszki o wielkim i złym olbrzymie, który grasował w okolicy Narożnika a w okolicach Skał Puchacza miał swoje schronienie. Z kryjówki wypatrywał swoich ofiar i nikt nie miał szans w starciu z olbrzymem, aż do czasu kiedy napotkał płaczącą dziewczynkę, która ucieszyła się na jego widok co całkowicie zbiło go z tropu i opowiedziała mu swoją smutną historię że po napaści na powóz którym jechała wraz z rodzicami schroniła się w lesie i nie może odnaleźć rodziców.

Skalna Czaszka, widok z tarasu widokowego

Wzruszony olbrzym postanowił bezpiecznie dostarczyć ją do rodziców mieszkających w otoczonym murem obronnym Radkowie. Gdy tylko znalazł się przed murami Radkowa ustawił dziewczynkę przed główną bramą miejską i zakołatał do drzwi. Widok olbrzyma przed murami wzbudził panikę i zanim wrota roztwarły się, w stronę przybysza posypał się grad strzał i kamieni, przez zebranych na murach rycerzy. Osaczony i ranny olbrzym zaczął uciekać w stronę gór. Ciężko ranny olbrzym, ostatkiem sił, dotarł do lasu. Okazało się, że rany były jednak śmiertelne i z wycieńczenia runął na ziemię. Jego okaleczone ciało z czasem zamieniło się w niekształtną stertę kości, które po latach zamieniły się w twarde skały.

Skalna Czaszka, szlak

Do parkingu można wrócić tą samą trasą lub pójść dalej do Skał Puchacza i Białych Skał robiąc 3-4 godzinną pętelkę niebieskim, zielonym i żółtym szlakiem. My udajemy się w drogę powrotną tą samą trasą ze względu na mocno popołudniową porę. Odwiedzając Błędne Skały i Szczeliniec, pamiętać należy, że Góry Stołowe kryją wiele ciekawych miejsc i tras zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie granicy. My postaramy się je wszystkie opisać, gdyż góry są niesamowite w Naszym kraju, jak również mamy piękne zabytki i mnóstwo pięknych parków. Zachęcamy wszystkich do poznawania i smakowania różnego rodzaju atrakcji aby móc mieć co wspominać.

Galeria

Videoteka

Nasza trasa

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022