Sarnia Skała

Wysokość:

Pasmo:

Nasza trasa:

1378 m n.p.m.
Tatry
Zakopane, Wielka Krokiew - Dolina Białego - Czerwona Przełęcz - Sarnia Skała - Polana Strążyska, odejście szlaku żółtego - Wodospad Siklawica - Polana Strążyska - Dolina Strążyska, parking

Sarnia Skała to szczyt w pasie reglowym Tatr Zachodnich, znajduje się między Doliną Białego a Doliną Strążyską. Sarnia Skała zbudowana jest z wapieni dolomitowych. Pod jej skalistymi ścianami znajduje się niewielka, zarastająca kosodrzewiną polana, na której znajduje się kilka ławek, gdzie można odpocząć i jeszcze napawać się widokiem na Giewont. Sarnia Skała jest w sezonie turystycznym masowo oblegana przez turystów ale o wczesnych godzinach porannych zazwyczaj jest tu pusto. Z jej szczytu jest doskonały widok na masyw Giewontu, a w drugą stronę na Zakopane.

Sarnia Skała, początek szlaku

Sarnia Skała tworzy skalistą grań o długości około 300 metrów i przebiegu równoleżnikowym. Na Sarniej Skale stwierdzono występowanie wielu gatunków rzadkich roślin. Na odsłoniętych skałach pięknie zakwitają gatunki roślin wapieniolubnych. Na Sarniej Skale obserwuje się zjawisko obniżenia wszystkich pięter roślinności o nawet 200 metrów. Górna granica lasu schodzi tutaj rekordowo do 1300 m n.p.m., spowodowane jest to zacieniającym działaniem ścian Giewontu znajdujących się po jej południowej stronie w bezpośredniej bliskości oraz silnymi północno-zachodnimi wiatrami wiejącymi z Przełęczy w Grzybowcu.

Sarnia Skała, szlak

Na sarnią Skałę startujemy spod Wielkiej Krokwi. Docieramy do kasy biletowej i obieramy żółty szlak do Doliny Białego do Ścieżki nad Reglami. Trasa jest bardzo przyjemna, lekko pniemy się w górę wzdłuż potoku, którego szum jest bardzo kojący. Po naszej lewej stronie, na wysokości mostka będziemy mijać kraty zabezpieczające wejście do głębokiego korytarza wykutego w skale. To dawna sztolnia, gdzie poszukiwano rudy uranu. Prace te prowadziło wojsko radzieckie i specjaliści radzieccy. Cała Dolina Białego została zamknięta i była pilnie strzeżona. Wykopane były tu dwie sztolnie. Poszukiwania te okazały się jednak nieopłacalne ze względu na znikome ilości rud uranu.

Sarnia Skała, szlak

Kierując się dalej po drodze mijamy dość spory wodospad, który spada kaskadowo. Dochodzimy do skrzyżowania szlaków i udajemy się Czarnym szlakiem prosto na sarnią skałę, do której mamy z tego miejsca 25 minut. Jest coraz ciężej, ponieważ jest coraz bardziej stromo. Docieramy do Czerwonej Przełęczy położonej na wysokości 1303 m n.p.m. Jest to miejsce gdzie jest sporo ławek, gdzie można odpocząć i się posilić a z tego miejsca dzieli Nas zaledwie 10 minut do celu czyli Sarniej Skały. Po przejściu przez kawalątek lasu docieramy do polany która jest o tyle ciekawa, że widać z niej zarówno Giewont jak i Sarnią Skałę. Tutaj również znajdują się drewniane bale gdzie można spocząć.

Sarnia Skała, szlak

Po drodze mieliśmy miłą niespodziankę mianowicie w niedalekiej odległości od szlaku dwa jelenie obskubywały młode drzewka. Miło je było poobserwować, nie podchodziły do turystów ale też nie uciekały, najwyraźniej przyzwyczajone do obecności ludzi. Będąc w Dolinie Strążyskiej warto udać się nad Wodospad Siklawica to tylko 10 minut a widok piękny. Wodospad opisany jest na innej karcie Naszej strony. Polecamy wyjście na Sarnią Skałę z kilku powodów jest ona na tyle blisko, że spokojnie z centrum dojdzie się na nią piechotą. Inny powód to dość krótki szlak z pięknym widokiem na Giewont a kolejny powód – to doskonała rozgrzewka przed wyjściem w wyższe partie górskie.

Galeria

Videoteka

Nasza trasa

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022