Rezerwat Przyrody Wietrznia
Lokalizacja:
Województwo:
Kielce
Świętokrzyskie
Rezerwat przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego – cenionego geologa, zasłużonego badacza Gór Świętokrzyskich jest to rezerwat, który wchodzi w skład Geoparku Kielce a w jego granicach zlokalizowane jest Centrum Geoedukacji. Rezerwat ten został założony w 1999 roku i zajmuje powierzchnię prawie 18 hektarów. Znajduje się na terenie dawnego kamieniołomu Wietrznia w Kielcach, w województwie świętokrzyskim. Zlokalizowany jest pomiędzy ulicami Wojska Polskiego, Daleszycką i Księcia Józefa Poniatowskiego. Prowadzi do niego szlak turystyczny zielony, szlak spacerowy, który zaczyna się na ulicy Zamkowej i prowadzi na Bukówkę.
Jest to największy nieczynny kamieniołom na terenie miasta Kielce. Swoim kształtem zbliżony jest do kanionu ograniczonego przez pionowe skały. Jest to rezerwat przyrody nieożywionej. Zbudowany jest z wapienno-dolomitowych skał należących do górnego dewonu. Dominujące tu gruboławicowe osady powstały w ciepłym zbiorniku morskim zatem na terenie rezerwatu znajdują się cenne znaleziska jak i odsłonięcia geologiczne. Teren rezerwatu bowiem obfituje w różne formy skamielin: koralowce czteropromienne, gąbki, ramienionogi, małżoraczki, liliowce, konodonty, ryby kopalne, które są starannie opisane i wyeksponowane w Centrum Geoedukacji.
Na wietrzni znajduje się jaskinia o długości 60 metrów. Posiada szatę naciekową jak również jest domostwem dla nietoperzy. Prowadzą do niej dwa otwory, niestety nie jest udostępniona dla zwiedzających. Możemy obserwować zjawiska i procesy tektoniczne. Rezerwat obejmuje wzniesienia Wietrzni (312 m n.p.m.) i sąsiedniego Międzygórza będących przedłużeniem ciągnącego się przez Kielce Pasma Kadzielniańskiego. W pobliżu rezerwatu znajduje się mały staw, który powstał po dawnym wyrobisku, Ten niewielki akwen wodny jest chroniony jako użytek ekologiczny a znajduje się w miejscu dawnego wyrobiska kamieniołomu. Chronione są w nim zbiorowiska roślinności wodnej i przybrzeżnej na obszarze 1 hektara. Rezerwat Wietrznia powstał z połączenia trzech nieczynnych kamieniołomów.
Na terenie Rezerwatu dla odwiedzających powstał szereg utwardzonych ścieżek, które są na tyle wygodne, że można poruszać się tutaj nawet wózkami z dziećmi. Rezerwat Wietrznia można również obejść dookoła podziwiając go z góry. Wędrując ścieżką edukacyjną możemy się dowiedzieć z tablic informacyjnych m.in. o zjawiskach: mikrotektoniki, żyłowej mineralizacji ołowiu i barytu, krasu. Liczne walory edukacyjne obiektu spowodowały, że właśnie na Wietrzni zlokalizowane jest Centrum Geoedukacji. Obiekt prowadzony przez Geopark Kielce. Jest to miejsce stałych i czasowych ekspozycji o tematyce geologicznej, jak również będzie miejscem prowadzenia warsztatów tematycznych, możemy zatem wcielić się w rolę szlifierza i własnoręcznie wyszlifować swój bloczek skalny, nierzadko ze skamieliną. Odbywają się tu również prelekcje, pokazy i spotkania naukowe. Możemy obejrzeć niesamowite scenerie dewońskiego morza sprzed 360 milionów lat, doświadczymy pobytu w sztucznej jaskini jak również możemy odbyć podróż przez dzieje Ziemi na pokładzie Kapsuły – Symulatora 5D.
Centrum Geoedukacji organizuje również wydarzenia i imprezy geoedukacyjne oraz wycieczki w terenie. Wejścia odbywają się o pełnych godzinach. Wejście jest bezpłatne lecz najlepiej wcześniej zarezerwować sobie wejście na stronie Geocentrum. Zwiedzanie odbywa się małymi grupami w obecności przewodnika. Może się jednak zdarzyć że będziemy sami bez innych zwiedzających i wtedy poruszamy się sami po obiekcie. Na dachu Geocentrum znajdziemy makiety układu słonecznego i informacje o warunkach panujących na danej planecie. Możemy również zobaczyć kulę ziemską w przekroju. Znajduje się tu również bardzo dokładny zegar słoneczny uwzględniający położenie ziemi względem słońca w poszczególnych miesiącach. Dla młodszych przed budynkiem znajduje się również plac zabaw z piaskownicą gdzie można bawić się w odkrywców i znaleźć niejedną skamielinę muszli lub inne formy odciśnięte w kamykach. Rezerwat Wietrznia polecamy wszystkim. Każdy bowiem, czy dziecko czy dorosły znajdzie z pewnością cos interesującego dla siebie. Trawersy dawnych wyrobisk dla celów bezpieczeństwa zabezpieczone są barierkami.
Otoczenie Wietrzni jak i sam rezerwat najpiękniejszy jest jesienią i wiosną. Jesienią tonie w różnokolorowych barwach a latem możemy obserwować tu naturalnie występującą roślinność. Wiosną pięknie kwitnie tarnina, ogromne jej ilości rosną po północnej stronie na górnym tarasie widokowym. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia Rezerwatu Wietrznia i gwarantujemy, że nie będziecie się tutaj nudzić.