Rezerwat Przyrody Wietrznia

Lokalizacja:

Województwo:

Kielce
Świętokrzyskie

Rezerwat przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego – cenionego geologa, zasłużonego badacza Gór Świętokrzyskich jest to rezerwat, który wchodzi w skład Geoparku Kielce a w jego granicach zlokalizowane jest Centrum Geoedukacji. Rezerwat ten został założony w 1999 roku i zajmuje powierzchnię prawie 18 hektarów. Znajduje się na terenie dawnego kamieniołomu Wietrznia w Kielcach, w województwie świętokrzyskim. Zlokalizowany jest pomiędzy ulicami Wojska Polskiego, Daleszycką i Księcia Józefa Poniatowskiego. Prowadzi do niego szlak turystyczny zielony, szlak spacerowy, który zaczyna się na ulicy Zamkowej i prowadzi na Bukówkę.

Rezerwat Przyrody Wietrznia

Jest to największy nieczynny kamieniołom na terenie miasta Kielce. Swoim kształtem zbliżony jest do kanionu ograniczonego przez pionowe skały. Jest to rezerwat przyrody nieożywionej. Zbudowany jest z wapienno-dolomitowych skał należących do górnego dewonu. Dominujące tu gruboławicowe osady powstały w ciepłym zbiorniku morskim zatem na terenie rezerwatu znajdują się cenne znaleziska jak i odsłonięcia geologiczne.  Teren rezerwatu bowiem obfituje w różne formy skamielin: koralowce czteropromienne, gąbki, ramienionogi, małżoraczki, liliowce, konodonty, ryby kopalne, które są starannie opisane i wyeksponowane w Centrum Geoedukacji.

Rezerwat Przyrody Wietrznia

Na wietrzni znajduje się jaskinia o długości 60 metrów. Posiada szatę naciekową jak również jest domostwem dla nietoperzy. Prowadzą do niej dwa otwory, niestety nie jest udostępniona dla zwiedzających. Możemy obserwować zjawiska i procesy tektoniczne. Rezerwat obejmuje wzniesienia Wietrzni (312 m n.p.m.) i sąsiedniego Międzygórza będących przedłużeniem ciągnącego się przez Kielce Pasma Kadzielniańskiego. W pobliżu rezerwatu znajduje się mały staw, który powstał po dawnym wyrobisku, Ten niewielki akwen wodny jest chroniony jako użytek ekologiczny a znajduje się w miejscu dawnego wyrobiska kamieniołomu. Chronione są w nim zbiorowiska roślinności wodnej i przybrzeżnej na obszarze 1 hektara. Rezerwat Wietrznia powstał z połączenia trzech nieczynnych kamieniołomów.

Rezerwat Przyrody Wietrznia

Na terenie Rezerwatu dla odwiedzających powstał szereg utwardzonych ścieżek, które są na tyle wygodne, że można poruszać się tutaj nawet wózkami z dziećmi. Rezerwat Wietrznia można również obejść dookoła podziwiając go z góry. Wędrując ścieżką edukacyjną możemy się dowiedzieć z tablic informacyjnych m.in. o zjawiskach: mikrotektoniki, żyłowej mineralizacji ołowiu i barytu, krasu. Liczne walory edukacyjne obiektu spowodowały, że właśnie na Wietrzni zlokalizowane jest Centrum Geoedukacji. Obiekt prowadzony przez Geopark Kielce. Jest to miejsce stałych i czasowych ekspozycji o tematyce geologicznej, jak również będzie miejscem prowadzenia warsztatów tematycznych, możemy zatem wcielić się w rolę szlifierza i własnoręcznie wyszlifować swój bloczek skalny, nierzadko ze skamieliną. Odbywają się tu również prelekcje, pokazy i spotkania naukowe. Możemy obejrzeć niesamowite scenerie dewońskiego morza sprzed 360 milionów lat, doświadczymy pobytu w sztucznej jaskini jak również możemy odbyć podróż przez dzieje Ziemi na pokładzie Kapsuły – Symulatora 5D.

Rezerwat Przyrody Wietrznia

Centrum Geoedukacji organizuje również wydarzenia i imprezy geo­edukacyjne oraz wycieczki w terenie. Wejścia odbywają się o pełnych godzinach. Wejście jest bezpłatne lecz najlepiej wcześniej zarezerwować sobie wejście na stronie Geocentrum. Zwiedzanie odbywa się małymi grupami w obecności przewodnika. Może się jednak zdarzyć że będziemy sami bez innych zwiedzających i wtedy poruszamy się sami po obiekcie. Na dachu Geocentrum znajdziemy makiety układu słonecznego i informacje o warunkach panujących na danej planecie. Możemy również zobaczyć kulę ziemską w przekroju. Znajduje się tu również bardzo dokładny zegar słoneczny uwzględniający położenie ziemi względem słońca w poszczególnych miesiącach. Dla młodszych przed budynkiem znajduje się również plac zabaw z piaskownicą gdzie można bawić się w odkrywców i znaleźć niejedną skamielinę muszli lub inne formy odciśnięte w kamykach. Rezerwat Wietrznia polecamy wszystkim. Każdy bowiem, czy dziecko czy dorosły znajdzie z pewnością cos interesującego dla siebie. Trawersy dawnych wyrobisk dla celów bezpieczeństwa zabezpieczone są barierkami.

Rezerwat Przyrody Wietrznia

Otoczenie Wietrzni jak i sam rezerwat najpiękniejszy jest jesienią i wiosną. Jesienią tonie w różnokolorowych barwach a latem możemy obserwować tu naturalnie występującą roślinność. Wiosną pięknie kwitnie tarnina, ogromne jej ilości rosną po północnej stronie na górnym tarasie widokowym. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia Rezerwatu Wietrznia i gwarantujemy, że nie będziecie się tutaj nudzić.

Galeria

Lokalizacja

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022