Rezerwat Przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem

Lokalizacja:

Województwo:

Niekłań Wielki
Świętokrzyskie

Rezerwat Przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem został utworzony w 1959 roku. Jest to najstarszy rezerwat przyrody na terenie Nadleśnictwa Stąporków. To jeden z najpiękniejszych rezerwatów przyrody nieożywionej na terenie Konecko-Łopuszniańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Znajduje się w północnej części województwa świętokrzyskiego, w pobliżu miejscowości Niekłań Wielki.

Rezerwat Przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem

Zjeżdżamy z drogi powiatowej relacji Niekłań – Chlewiska. Auto pozostawiamy na parkingu, który pomieści kilka aut, parking jest bezpłatny. Znajdują się tu tablice informacyjne co jeszcze ciekawego możemy zwiedzić w okolicy. Można pozostawić auto również na poboczu szerokiej drogi leśnej prowadzącej do rezerwatu ale tylko do wysokości źródełka. Pomimo ostrzeżenia, że woda nie nadaje się do picia jest chętnie pobierana przez okoliczną ludność. Niemniej nie spełnia norm Ministerstwa Zdrowia, bo przekroczone są stężenia jonów wodoru pH, oraz manganu. Szeroką leśną drogą przemieszczamy się w kierunku rezerwatu. Na rozdrożu kierujemy się według drogowskazu na lewo. Pojawiają się też tablice informacyjne z życia lasu. Po drodze mijamy stolik z ławeczkami a chwilę dalej ponownie skręcamy za szlakowskazem w lewo, gdzie zaczynają się wyłaniać pierwsze skałki. Powierzchnia rezerwatu wynosi 6 hektarów. Skałki ciągną się na długość około 1 kilometra, ich wysokość dochodzi do 8 metrów. Głównym przedmiotem ochrony są okazałe formy skał  piaskowcowych zbudowanych z utworów ery mezozoicznej w okresie jury i triasu.

Rezerwat Przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem

Skały powstały w strefie ciepłego morza, a następnie poddane zostały erozji wietrznej. Skałki mają przeróżną formę. Swoim kształtem przypominają grzyby, stoły, ambony, korytarze, znajdziemy tu również małe jaskinie. Skałki różnią się również kolorem od słonecznego żółtego po szary przechodzący w zieleń. Niektóre są porośnięte od góry runem leśnym w postaci paproci, mchu, jagodzin oraz drobnych krzewinek, a w szczelinach miedzy skałami spotkamy będącą pod ochroną niewielką paproć – zanokcicę północną. Uważać trzeba pod nogi ponieważ można spotkać tu żmiję zygzakowatą. Jest to również miejsce występowania rzadkiego motyla mieniaka tęczowca. Ten z pozoru czarno-brunatny motyl w słońcu mieni się na piękny niebieski kolor. Skałki znajdują się ukryte w lesie. Rosną tu sosny, dęby jak również jodły i inne drzewa liściaste. Niektóre okazy dębów i sosen szacuje się że mają 150 lat. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że w czasie powstania styczniowego w 1863 roku stacjonował tu obóz jednego z najwybitniejszych dowódców Kielecczyzny – mowa o Dionizym Czachowskim.

Rezerwat Przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem

Do rezerwatu poprowadzą dwa szlaki: czarny z miejscowości Wolka Plebańska oraz szlak niebieski ze Skarżyska-Kamiennej do Kuźniaków. Rezerwat Skałki Piekło jest również jednym z punktów będących na piekielnym szlaku. Ze względu na różnorodną formę skalną oraz łatwy dostęp polecamy wyście na spacer do rezerwatu całej rodzinie.

Galeria

Lokalizacja

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022