Ratusz w Szydłowcu

Miejscowość:

Województwo:

Szydłowiec
Mazowieckie

Ratusz w Szydłowcu jest późnorenesansowym budynkiem, który obecnie jest siedzibą burmistrza i administracji samorządowej Szydłowca. Ratusz ten został wybudowany w latach 1602–1629 i zgodnie z regułami prawa magdeburskiego umiejscowiony pośrodku czworobocznego Rynku Wielkiego. Wieża ratusza miejskiego, góruje nad całym miastem i widać ją z odległości kilku kilometrów. Przy projektowaniu i pracach budowlanych zatrudnieni zostali budowniczy włoskiego pochodzenia Kasper Fodyga, a później jego brat Albrecht. Fundusze potrzebne na jego budowę zaczęto zbierać już w 1599 roku i zebrano je jak na obecne czasy w bardzo szybkim tempie bo w ciągu trzech lat.

Ratusz w Szydłowcu

Do budowy ratusza zatrudniony był również utalentowany kamieniarz Jan Herbek. Dzięki wielkiemu kunsztowi budowniczych, szydłowiecki ratusz zaliczany jest dzisiaj do najpiękniejszych mieszczańskich budowli w Polsce. W 1626 roku ukończono budowę bryły ratusza, gdzie pozostało już tylko zadaszenie i tynk co zostało zakończone trzy lata później. Ratusz ten zbudowany jest na planie prostokąta, posiada w każdym rogu wieżyczkę, jest skierowany frontem na wschód i od wschodniej strony umieszczona jest także wieża. Wieża ratusza jest u dołu kwadratowa, a u góry ośmioboczna.

Ratusz w Szydłowcu

Na wieży ratusza umieszczono renesansowy kopulasty miedziany hełm, który zakończony jest iglicą z orłem. Znajdują się tu również niewielkie hełmiki na bocznych wieżyczkach oraz galeria z której roztacza się widok na całą okolicę. Natomiast pod galerią umieszczone są cztery zegary i wyznaczają strony świata a podziemiu wieży znajdowało się więzienie. Ozdobą ratusza jest renesansowa attyka, zakończona powtarzającymi się arkadowymi blendami i pilastrami. Ratusz otynkowany został na biało a w attyce wymalowano Mękę Pańską metodą sgraffito, co podają niektóre źródła. Pierwotnie drzwi frontowe prowadziły na przestrzał, na stronę zachodnią a na piętro wchodziło się schodami wewnątrz wieży. Obecnie wchodzimy po jej zewnętrznej, południowej stronie.

Ratusz w Szydłowcu

Na piętrach umieszczone są okna z kamiennymi obramieniami i gzymsami. Łukowate okna w attyce wybite zostały w XIX wieku. W ratuszu miał swoją siedzibę wójt, umieszczone tam również było archiwum miejskie. Na piętrze znajdowała się izba sądowa. W 1809 roku ratusz miejski został zdewastowany przez Austriaków i przeznaczony był do rozbiórki a na jego miejscu miał powstać nowy, lecz pomysł ten został porzucony. Podczas I wojny światowej również ratusz poważnie ucierpiał, gdyż górne piętra wieży zostały wysadzone. Niestety miasto nie posiadało funduszy na jej odbudowę więc wieża została nakryta dachem a wejście na piętro poprowadzono zewnętrznymi schodami.

Ratusz w Szydłowcu

Budynek kilkakrotnie przebudowywano w latach 1809 – 1918. Dzień po zakończeniu niemieckiej okupacji w 1945 roku ratusz zbombardowano, do dziś nie wiadomo jaka była tego przyczyna. Również w tym roku zaczęto odbudowę do obecnej dziś formy. Po II wojnie światowej znajdowały się w nim kolejno różne instytucje, w tym szkoły. Szydłowiecki ratusz pełni dzisiaj swą pierwotną funkcję a mianowicie jest siedzibą Burmistrza Szydłowca i władz miejskich. Mieści się tu również Urząd Stanu Cywilnego i Wydział Spraw Obywatelskich. Natomiast w  wykutej w skale piwnicy znajduje się kawiarnia „Piwnica Szydłowiecka” a na placu przed frontem do dziś stoi zabytkowy pręgierz.

Ratusz w Szydłowcu

Budowla ta należy do najlepiej zachowanych późnorenesansowych zabytków w Polsce, główną atrakcją turystyczną jest wejście na wieżę ratuszową. Jako ciekawostkę możemy powiedzieć, że w wieży znajduje się odtworzona pracownia Władysława Maleckiego, artysty malarza urodzonego w Masłowie koło Kielc. Artysta dobrze znany za granicą malował głównie pejzaże, które wygrywały medale na wystawach europejskich. W Polsce jego najbardziej znanym dziełem jest „Sejm Bociani”, a jego reprodukcję możemy zobaczyć  Szydłowcu, gdyż oryginał artysta oddał do muzeum w Krakowie. Małecki zamieszkiwał w ratuszu od 1898 roku do 1900, gdzie urządził sobie studio. Małecki chorował na reumatyzm i z każdym rokiem stan jego zdrowia ulegał pogorszeniu i ograniczał jego prace malarskie. Zmarł w samotności i do dziś przyczyna nie jest ustalona. Malecki pozostawił po sobie w ratuszu co najmniej 600 obrazów.

Ratusz w Szydłowcu

Wieżę ratusza zwiedzimy po uprzedniej wizycie w punkcie informacji turystycznej ponieważ tu znajdują się klucze i pracownik chętnie udostępni zwiedzanie a oprócz tego warto zwiedzić również Kościół św. Zygmunta jak również kirkut – klucze do tych obiektów posiada wspomniany wcześniej pracownik informacji turystycznej. Wymienione atrakcje są opisane na innych kartach Naszej strony do których odwiedzenia serdecznie zachęcamy.

Galeria

Lokalizacja

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022