Góra Postawna
Wysokość:
Pasmo:
Nasza trasa:
1117 m n.p.m.
Góry Bialskie
Bielice Leśniczówka - Bielawka - Czarny Potok - zielony szlak - Rudawiec - Pod Jelenią Kopą - czerwony szlak - Paprsek, turisticka chata - Palas - Pod Działem - Postawna - Czarny Potok - Bielawka - Bielice Lesniczówka
Góra Postawna to, najwyższy lub drugi co do kolejności szczyt Gór Bialskich i Złotych. Aktualnie uznaje się, że jej wysokość to 1117 m n.p.m. Postawna jest o 5 metrów wyższa od znajdującego się w Koronie Gór Polski Rudawca (1112 m n.p.m.) Góra Postawna jest to szczyt w Sudetach Wschodnich zaliczany według różnych podziałów do Gór Złotych lub Bialskich. Wierzchołek położony jest w Polsce, w powiecie kłodzkim, przy granicy z Czechami a odległość od granicy wynosi około 200 metrów w prostej linii. Nie prowadzi na niego żaden szlak turystyczny. Północny stok Postawnej jest obszarem źródliskowym rzeki Biała Lądecka.

Udajemy się autem do miejscowości Bielice, gdzie na końcu wsi pozostawiamy samochód na bezpłatnym parkingu. Niestety, ale w pewnym momencie natrafiliśmy na znak zakaz wjazdu, najprawdopodobniej ustawiony przez kogoś aby zawrócić na płatne parkingi ulokowane spory kawałek wcześniej. Ponieważ nie było miejsca na płatnych parkingach zaryzykowaliśmy i jechaliśmy do samego końca ignorując ten znak, jak się później okazało były tam jeszcze co najmniej dwa parkingi bezpłatne i kilka parkingów płatnych na prywatnych posesjach. Naszą wędrówkę na szczyt rozpoczęliśmy z punktu Bielice – leśniczówka, gdzie weszliśmy na zielony szlak, którym dochodzi się do rozejścia Czarny Potok a następnie na szczyt Góry Rudawiec. Rudawiec jest opisany na innej karcie naszej strony.

Ponieważ postanowiliśmy zrobić sporą pętlę bo pogoda sprzyjała wędrówce to Rudawiec zrobiliśmy do Korony Gór Polski a Postawną do Diademu Polskich Gór. Początek tej trasy umilał nam szum potoku o nazwie Biała Lądecka, który płynął równolegle do szlaku którym się poruszaliśmy. Droga na Rudawiec nie była bardzo wymagająca. Idąc lasem można zauważyć że podłoże jest bardzo wilgotne, a las bukowy bez poszycia. Połamane drzewostany nadawały niecodzienny charakter. Po dotarciu do Rudawca, Nasze kroki skierowaliśmy w kierunku rozejścia Pod Jelenią Kopą a potem czerwonym szlakiem do chaty Paprsek. Trasa choć długa to jednak była dość łagodna i szło się przyjemnie. Zupełna cisza, na szlaku nie spotkaliśmy na tej trasie nikogo. Po drodze mijaliśmy dawną chatę myśliwską Medvedi Chata.

Maszerując dalej doszliśmy do rozległej polany na której znajduje się schronisko Paprsek. Zanajdują się tu stoki narciarskie, mała drewniana kapliczka świętego Krzysztofa i dość spore schronisko, którego budowę rozpoczęto w 1931 roku. Do dnia dzisiejszego zachowało swój pierwotny wygląd, choć przechodziło kilku właścicieli jak również dobudowane zostały inne budynki. W schronisku znajduje się 42 miejsc noclegowych w 16 pokojach: 2-, 3-, i 4-osobowych. Funkcjonuje tu również restauracja, jadalnia oraz taras. Można się tu zaopatrzyć również w pamiątki. Co ciekawe schronisko Paprsek jest wyposażone w własną elektrownię, która była wybudowana również w 1931roku. Po krótkim odpoczynku udajemy się dalej do naszego celu czyli Postawnej. Trasa nadal jest lekka i nie sprawia trudności idzie się całkiem przyjemnie. Dochodzimy do miejsca Pod Działem 1031 m n.p.m. a następnie kierując się dalej niebieskim szlakiem docieramy do szczytu Dlugi Splaw 990 m n.p.m. i tego rozejścia będziemy atakowali szczyt Postawna.

Ze znalezieniem Postawnej, z pomocą posłużyła Nam mapa turystyczna ponieważ nie prowadzi na nią żaden oznakowany szlak. Będąc w pobliżu Postawnej kierujemy się na szczyt wąską wydeptaną ścieżką, która po jakimś czasie ginie w gęstych wysokich krzewach borówek. Przedzierając się prze owe borowiny do celu Naszą trasę kilkukrotnie przecinały jelenie, które pewnie były zaskoczone Naszą obecnością w tym miejscu. Sam szczyt Postawnej oznakowany jest jak żaden inny, który do tej pory Nam przyszło zdobywać. Na jednym z drzew wisiały aż trzy tabliczki informujące że znajdujemy się na szczycie oraz wkopana w ziemie bardzo ładna drewniana tabliczka. Szkoda że po drodze takich informacyjnych tabliczek nie znaleźliśmy bo znacznie ułatwiło by nam znalezienie tego szczytu. Widoki na Postawnej przesłania las więc niestety nic nie zobaczymy, pozostaje więc tylko satysfakcja ze zdobycia szczytu. Na Postawnej nie znajdziecie pieczątki, nigdy jej tam nie było bo na Postawną nawet nie prowadzi żaden szlak, ale pieczątkę zdobędziecie na dwóch szczytach Korony Gór Polski: na Rudawcu i na Kowadle. Drogę powrotną obieramy na Bieliny a następnie niebieskim szlakiem wróciliśmy do auta.