Góra Pilsko

Wysokość:

Pasmo:

Nasza trasa:

1557 m n.p.m.
Beskid Żywiecki
Kamienna, Ślepa Dolina - Czarny Groń - Schronisko PTTK Na Hali Miziowej - Hala Miziowa, wyciąg - czarny szlak - Pod Kopcem - Hala Słowikowa - Góra Pięciu Kopców - Pilsko - Góra Pięciu Kopców - Hala Słowikowa - żółty szlak - Hala Miziowa, wyciąg - Schronisko PTTK Na Hali Miziowej - Czarny Groń - Kamienna, Ślepa Dolina

Pilsko jest to szczyt w Beskidzie Żywieckim i znajduje się w Grupie Pilska. Szczyt ten leży na pograniczu polsko-słowackim i wznosi się na wysokość 1557 m n.p.m. a jego główny wierzchołek znajduje się po słowackiej stronie. Najwyższy punkt po polskiej stronie jest Góra Pięciu Kopców umiejscowiony 400 metrów od głównego wierzchołka. Jest drugim po Babiej Górze co do wysokości szczytem w Beskidzie Żywieckim. Od 1971 roku szczyt Pilsko znajduje się w Rezerwacie Przyrody Pilsko. Znajduje się tu również Wielki Europejski Dział Wodny oddzielający zlewnię Morza Bałtyckiego od Morza Czarnego.

Pilsko, Kamienna, Ślepa Dolina

W grzbiecie wododziałowym i zarazem na granicy polsko-słowackiej znajduje się dokładnie niższy wierzchołek czyli Góra Pięciu Kopców 1543 m n.p.m. Przez szczyt ten przebiega Główny Szlak Beskidzki, a sam szczyt zaliczany jest do takich projektów jak Diadem Polskich Gór, Korona Najwybitniejszych Szczytów Gór Polski, Mała Korona Beskidów, Żywiecka Korona Beskidów, Korona Beskidu Żywieckiego i inne. Szczyt Pilsko zbudowany jest z piaskowców magurskich i jest porośnięty kosodrzewiną i trawą oraz pokryty rumoszem skalnym.

Pilsko, szlak

Naszą trasę rozpoczynamy w Korbielowie, gdzie na dość obszernym bezpłatnym parkingu wyznaczonym wzdłuż głównej drogi pozostawiamy auto. Z tego miejsca odbijamy w prawo na zielony szlak. Początkowo szlak ten prowadzi asfaltem, gdyż znajduje się między budynkami. Szlak dość ostro pnie się w górę a droga asfaltowa prowadziła tylko do ostatniego domostwa i dalej poruszamy się już ubitym kamienistym szlakiem. Przechodzimy między wyciągami, które dzisiaj były nieczynne. Zielony szlak prowadzi zdecydowanie bardzo widokową, otwartą trasą więc mamy okazję podziwiać wspaniałą panoramę. W las wchodzimy dopiero przed górną stacją wyciągu.

Pilsko, szlak

Po krótkiej chwili docieramy do skrzyżowania szlaku zielonego ze szlakiem żółtym. Wiedzie tędy szeroki, równy szlak, który następnie odbija w prawo w bardziej wąski i pokryty wystającymi korzeniami szlak. U podnóża kopuły szczytowej około 1270 m n.p.m. na Hali Miziowe znajduje się schronisko PTTK oraz węzeł szlaków turystycznych. Dochodzimy do schroniska, które jest bardzo nowoczesne i przestronne w porównaniu z innymi, spotykanymi wcześniej. Robimy krótki odpoczynek na zewnątrz gdyż w otoczeniu znajduje się sporo ławeczek ze stołami jak również leżaki.

Pilsko, szlak

Następnie na wejście na szczyt obieramy szlak czarny który prowadzi Nas otwartą przestrzenią ale za to bardzo widokową, jest niestety stromo. Kilkadziesiąt metrów przed szczytem do szlaku czarnego dołącza żółty szlak. Polski szczyt Pilska czyli Góra Pięciu Kopców jest otwarty, porośnięty kosodrzewiną. Możemy z tego miejsca podziwiać piękną panoramę ale od szczytu właściwego dzieli Nas jedynie 400 metrów więc idziemy dalej szlakiem między gęstą kosodrzewiną. Kopuła szczytowa Pilska jest płaska i rozległa, porośnięta kosodrzewiną. Jest to już strona słowacka, na której znajduje się ołtarz polowy i krzyż, ustawione przez mieszkańców orawskiej wsi Mutne na Słowacji. Corocznie w lipcu proboszcz z Mutnego odprawia tam mszę świętą.

Pilsko, szlak

Szczyt jest popularnym miejscem widokowym, z szeroką panoramą na Beskidy Zachodnie, Tatry, góry Słowacji. Pogoda jest piękna a widoki cudowne więc robimy sobie dłuższy zasłużony odpoczynek. W drodze powrotnej przechodzimy na polską stronę i wracamy na Górę Pięciu Kopców. Tym razem z czarnego szlaku postanowiliśmy odbić w prawo na szlak żółty i zrobić małą pętlę. Żółty szlak prowadzi Nas przez labirynt kosodrzewiny, z której mamy widok wprost na Babią Górę, a po skręceniu ostro w lewo prowadzi już przez las dość stromym i porwanym szlakiem. Przy żółtym szlaku, znajduje się krzyż upamiętniający jedną z pierwszych ofiar kampanii wrześniowej. Po przejściu stromego odcinka poruszamy się po trawersie wśród pięknych bujnych paproci. Widoków nie ma bo las jest dość gęsty.

Pilsko, szlak

Wychodzimy z lasu na polanę, z której pięknie prezentuje się schronisko na tle kwitnących jaskrów i rdestów wężowników. Tym razem w schronisku robimy dłuższy odpoczynek na pierogi z jagodami i naleśniki. Przy okazji można zaopatrzyć się w pamiątki z pobytu na szczycie jak również zdobyć pieczątki do książeczek. Powrót mamy od schroniska tą samą drogą czyli szlakiem zielonym do Korbielowa. Po wyjściu z lasu na otwartą przestrzeń znów mamy okazję podziwiać wspaniałe widoki. Północne stoki masywu Pilska są popularne zimą wśród narciarzy. Znajduje się tu jeden z większych ośrodków w Polsce, Ośrodek Narciarski Pilsko w Korbielowie. Jest to najwyżej położony, poza Kasprowym Wierchem, ośrodek narciarski w Polsce z kilkunastoma wyciągami.

Pilsko, szlak

Góra Pilsko przyciąga licznie turystów o każdej porze roku gdyż jest to szczyt niezwykle widokowy ale i sprzyjający sportom zimowym. Zachęcamy zatem serdecznie do odwiedzenia Szczytu Pilsko. Szczyt jest do pokonania oprócz tego, że miejscami jest stromy posiada również łagodniejsze fragmenty, więc nawet przy słabszej kondycji uda się go zdobyć, a nagrodą za wysiłek będą wspaniałe widoki.

Galeria

Videoteka

Nasza trasa

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022