Palmiarnia Wałbrzych

Lokalizacja:

Województwo:

Wałbrzych
Dolnośląskie

Palmiarnia w Wałbrzychu, którą na polecenie Henryka XV von Pless wybudowano w latach 1911–1913 wpisana jest na listę zabytków województwa dolnośląskiego, stanowiącą część zabudowań w zespole zamku Książ. Palmiarnia, wraz ze szklarniami i otaczającymi ją budynkami oraz ogrodem, znajduje się na terenie wałbrzyskiego Lubiechowa, przy ulicy Wrocławskiej 158. Jest to jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce

Palmiarnia Wałbrzych

Henryk XV von Pless zlecił budowę palmiarni z myślą o swojej małżonce księżnej Daisy, która była miłośniczką pięknych kwiatów a w szczególności białych róż. Wnętrze obiektu wyłożono tufem wulkanicznym pochodzącym z sycylijskiego wulkanu Etna, wykorzystując go do formowania podłoża dla roślin. Tuf wulkaniczny był sprowadzony koleją a na ówczesne czasy cała inwestycja kosztowała spory majątek. Przy palmiarni usytuowano ogród japoński, jak również rosarium, ogród owocowo-warzywny i teren do uprawy krzewów. Kiedy  zakończono budowę, na miejsce sprowadzono około 80 gatunków egzotycznych roślin.

Palmiarnia Wałbrzych

Kopuła budynku wznosiła się na wysokość 15 metrów. W 1963 roku przeprowadzono modernizację budynku, wymieniono między innymi ogrzewanie i oszklenie palmiarni. W 1978 roku przeprowadzono kolejny remont, mianowicie wymieniona została część konstrukcji jak również wydłużono szlak turystyczny do 500 metrów. Od 1994 roku do 2012 roku właścicielem palmiarni była Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Po wykupieniu palmiarni w 2012 roku właścicielem jest gmina Wałbrzych. Zwiedzanie palmiarni zaczęliśmy od wcześniejszego zwiedzania Zamku Książ. Do wstępu do palmiarni uprawniają wszystkie bilety zakupione na zwiedzanie Zamku Książ, dlatego warto skorzystać z tej okazji zwłaszcza że Palmiarnia znajduje się 25 minut spacerkiem od Zamku Książ, który jest opisany na innej karcie Naszej strony.

Palmiarnia Wałbrzych

Przemieszczenie samochodem znacznie skraca czas dotarcia. Auto można zaparkować przed samą palmiarnią na sporym parkingu, który w weekendy jest darmowy. Przechodząc przez ciekawą bramę na teren palmiarni po prawej stronie mijamy kasę biletową gdzie można okazać bilet z zamku lub kupić bilety tylko do zwiedzania palmiarni. Kupując bilety w pakiecie z zamkiem można trochę zaoszczędzić. W kasie biletowej przy palmiarni również można zakupić bilety na zamek co znacznie skróci czas, ponieważ omija się w ten sposób kolejkę do kasy biletowej na zamku. Zwiedzanie palmiarni odbywa się samemu, nie ma tu przewodnika jak również nie ma ograniczenia czasowego. Na spokojnie więc można podziwiać pokaźnych rozmiarów rośliny egzotyczne jak również kaktusy i sukulenty. Znajdują się tu również owocujące rośliny cytrusowe. Obecnie w palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin. Rozmiary niektórych roślin są naprawdę imponujące. W jednym skrzydle znajduje się kawiarnia gdzie również w gąszczu zieleni można napić się kawy jak również coś przekąsić. Osobiście polecamy gofry są naprawdę warte swojej ceny, duże bogato ozdobione śmietaną polane  polewą i najeżone owocami.

Palmiarnia Wałbrzych

W kolejnym skrzydle palmiarni znajduje się sklep gdzie można się zaopatrzyć w ciekawe rośliny. Naszą uwagę zwróciły piękne drzewka bonsai. Dzieci też nie będą się nudziły albowiem w palmiarni oprócz roślin możemy zobaczyć kilkanaście żółwi wodno-lądowych, jak i kolorowe papugi i pawie. Można również, z czego też słynie palmiarnia, podziwiać piękne lemury. To wspaniałe miejsce na odprężający spacer i relaks wśród egzotycznej roślinności. Jest to miejsce godne polecenia i punkt który warto zobaczyć będąc w Wałbrzychu. Gorąco zatem polecamy i zachęcamy do odwiedzenia.

Galeria

Lokalizacja

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022