Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach

Lokalizacja

Województwo:

Kielce
Świętokrzyskie

Pałac Tomasza Zielińskiego, inaczej zwany „Pałacykiem Zielińskiego”, znajdujący się na ulicy Zamkowej to jeden z najcenniejszych zabytków architektury Kielc. Znajduje się w centrum Kielc i położony jest tuż obok Pałacu Biskupów Krakowskich, graniczy z dawnym więzieniem, w którym to obecnie znajduje się Muzeum Martyrologii Lat 1939–1956. Swoją nazwę pałacyk nosi od nazwiska Tomasza Zielińskiego, który dzierżawił ten obiekt od rządu w latach 1847 do 1858.

Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach

Tomasz Zieliński urodził się w Krakowie w roku 1802, zmarł w 1858roku. Był pochodzenia szlacheckiego. W 1846 roku został mianowany naczelnikiem powiatu kieleckiego i pełnił tą funkcję przez 12 lat. Tomasz Zieliński był kolekcjonerem drogich przedmiotów i dzieł sztuki. Jako naczelnik powiatu, był społecznikiem, opiekował się zabytkami, finansował młodych artystów, jak również dbał o estetykę miasta, uregulował brzegi rzeki Silnicy, nakazał budowę chodników, jak również był założycielem stawu miejskiego.

Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach

Na dawnym terenie zabudowań przypałacowych, znajdowały się stajnie, wozownie, budynek starosty, spichlerz, mieszkanie dla praczki oraz ujeżdżalnia koni. Pałacyk  wybudowano w latach 1847-1857 na fundamentach wspomnianej wyżej ujeżdżalni. Utworzono kompleks pałacowo-ogrodowy w skład którego wchodzi oranżeria, mur z otworami strzelniczymi, bramą i basztą nazwaną „Plotkarką”, oraz oficyna i ogród. Obiekty te wpisano do rejestru zabytków nieruchomych. Zieliński otaczał się artystami oraz osobami uczonymi, urządził w pałacyku muzeum, które było pierwszym muzeum na terenie Kielecczyzny. Właściciel pałacyku zgromadził bezcenne zbiory, które niestety po jego śmierci uległy rozproszeniu.

Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach

Tomasz Zieliński nie posiadał dzieci więc większość dzieł sprzedano w drodze licytacji, część kupiły muzea i galerie. Wiele obrazów zasiliło znacząco galerię Muzeum Narodowego w Warszawie, jak również Muzeum Narodowe w Kielcach. Wokół pałacyku znajduje się ogród, na terenie którego jest studnia z daszkiem. Osobliwością ogrodu jest pamiątkowy „słup” w kształcie prostopadłościanu, zwieńczony gzymsem i wazonem. Został on poświęcony wybitnym osobom, które zasłynęły w I połowie XIX wieku na polu nauki i sztuki. W roku 1975 rozpoczął się remont obiektu łącznie z otoczeniem, a od 1985 roku mieści się tutaj Dom Środowisk Twórczych, gdzie spotykają się malarze, rzeźbiarze, muzycy, plastycy, aktorzy, literaci, naukowcy, ogólnie ludzie związani z nauką i sztuką, jak również zapraszani są też politycy.

Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach

W Pałacyku są urządzane wystawy, nie tylko plastyczne, organizowane są przedstawienia teatralne i recitale, koncerty jazzowe, kameralne spotkania autorskie i promocje książek, sesje naukowe. Dość popularne są spotkania otwarte z ciekawymi ludźmi z Kielc, regionu i całej Polski. Przez cały rok pałacyk tętni życiem. Co miesiąc prezentowane są nowe ekspozycje malarskie, plastyczne bądź fotograficzne. W okresie letnim miejsce to szczególnie przyciąga ponieważ mieści się tu kawiarenka pod parasolami, a specjalnie przygotowana scena pod murem jest świetnie przygotowana do koncertów letnich. Muzyka „na żywo” rozbrzmiewa w ogrodzie w każdy niedzielny wieczór od maja  do października. Pałacyk Zielińskiego polecamy odwiedzić, ponieważ, koło pałacyku przechodzi miejski szlak turystyczny czerwony, który prowadzi przez zabytkowe i ciekawe turystycznie miejsca w mieście Kielce. A pałacyk Zielińskiego i jego neogotyckie partie były i są uwieczniane przez artystów na obrazach, fotografiach, afiszach.

Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach

Jest to miejsce bardzo klimatczne o każdej porze roku. Na terenie kompleksu zabudowań pałacyku znajduje się również muzeum Hammonda a z drugiej strony mamy Galerię Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki”, jedynej tego typu placówki w Polsce, możliwe, że również na świecie. Obiekty te są opisane na pozostałych kartach Naszej strony. Dla umilenia zwiedzania pałacyk Zielińskiego posiada miłą kawiarnię, świetną kuchnię, jak również pokoje gościnne,  a piękny ogród położony jest w środku najstarszego w Polsce Parku miejskiego z okazałą aleją kasztanową jak również ze stawem miejskim. Warto odwiedzać miejsca, które budzą miłe wspomnienia więc polecamy serdecznie odwiedzić to miejsce.

Galeria

Lokalizacja

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022