Góra Orlica

Wysokość:

Pasmo:

Nasza Trasa:

1084 m n.p.m.

Góry Orlickie

Parking pod Sołtysią Kopą - zielony szlak - Pod Sołtysią Kopą - Pod Orlicą - Orlica Wieża Widokowa - Orlica - Orlica Wieża Widokowa - Pod Orlicą - Pod Sołtysią Kopą - Parking pod Sołtysią Kopą

Trasa na Orlicę z miejscowości Duszniki Zdrój z Kamienia Rübartscha opisana jest poniżej, w dalszej części strony

Orlica jest najwyższym szczytem polskiej części Gór Orlickich i jest szczytem granicznym, jednak jej wierzchołek znajduje się po stronie czeskiej. Granica przebiega około dwadzieścia pięć metrów na wschód od szczytu. Góry Orlickie są najwyższą częścią Sudetów Środkowych. Orlica należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów Polskich oraz Diademu Polskich Gór. Góra zbudowana jest z łupków łyszczykowych i wapieni krystalicznych. W okolicy oprócz tras pieszych są także szlaki rowerowe, a zimą trasy do narciarstwa biegowego.

Orlica, szlak

Auto parkujemy na obszernym bezpłatnym parkingu znajdującym się przy drodze krajowej 389 w miejscowości Duszniki Zdrój, który umiejscowiony jest niedaleko Sołtysiej Kopy. Z tego miejsca już rozciągają się piękne widoki na okolicę. W dalszą drogę ruszamy zielonym szlakiem, który krótkim odcinkiem prowadzi asfaltową drogą. Dochodzimy do miejsca Pod Sołtysią Kopą (968 m n.p.m.) i odtąd szlak wchodzi w las. Z tego miejsca mamy około godzinę marszu, wędrujemy pięknym iglastym lasem z domieszką drzew liściastych. Występuje tu głównie jodła i buk. Szeroki szlak łagodnie pnie się ku górze.

Orlica, widok ze szlaku

Docieramy do miejsca Pod Orlicą (1050 m n.p.m.), jeszcze chwila i naszym oczom ukazuje się piękna 25 metrowa drewniana wieża widokowa udostępniona w 2021 r., jest bezpłatna i czynna całą dobę. Tuż przed nią można zauważyć ruiny dawnego schroniska. Po wejściu na ową wieżę obserwujemy wspaniałe widoki na Sudety, okoliczne wzniesienia i tereny zalesione. O poranku można również obserwować z niej równie wspaniałe zjawisko jakim jest morze mgieł. Z wieży widokowej widać również Pasmo Karkonoszy ze Śnieżką na czele. Przy pomocy darmowych lunet możemy obserwować również inne szczyty: Jagodna, Śnieżnik czy Wielka Destna. U podstawy wieży znajduje się również zadaszona wiata z ławkami i stołami jak również skrzyneczka i pieczątka.

Orlica, widok ze szlaku

Na szczycie nieopodal wieży umieszczono obelisk w 2012 r. upamiętniający znane osobistości które odwiedziły Orlicę: cesarz Józef II (był na Orlicy w 1779 r.), John Quincy Adams (był tutaj w 1800 r.) oraz Fryderyk Chopin (podobno był tutaj w 1826 r., ale nie zostało to potwierdzone).

Galeria

Nasza trasa

Nasza Trasa:

Kamień Rübartscha - Pod Orlicą - Orlica, wieża widokowa - Orlica - Orlica, wieża widokowa - Pod Orlicą - Kamień Rübartscha

Tym razem na Orlicę wyruszamy z miejscowości Duszniki Zdrój, a dokładnie z miejsca zwanego Kamienia Rübartscha, gdzie na obszernym bezpłatnym parkingu pozostawiamy auto a po drugiej stronie dość ruchliwej drogi znajduje się zajazd Przystanek Alaska. Następnie wyruszamy zielonym szlakiem na Orlicę. Szlak ten jest bardzo szeroki pokryty asfaltem i idzie się bez trudu. Natrafiamy na parę turystów która szła przed Nami i więcej osób na szlaku już nie spotkaliśmy, może dlatego, że byliśmy poza sezonem.

Orlica, Duszniki Zdrój, Kamień Rubartscha

Przez krótki odcinek szlaku towarzyszył Nam rudy kot który najprawdopodobniej mieszkał w Przystanku Alaska bo był raczej oswojony. Po drodze natrafiamy  również na spore leśne prześwity skąd możemy podziwiać piękne widoki. Po pewnym czasie asfalt przechodzi w szeroką szutrową drogę i pnie się bardzo delikatnie w górę. Dochodzimy do rozejścia szlaków Pod Orlicą i jesteśmy na wysokości 1058 m n.p.m. Z tego miejsca dzieli Nas tylko 200 metrów na wieżę widokową na Orlicy.

Orlica, Duszniki Zdrój, Kamień Rubartscha, parking

Drewniana wieża pięknie się prezentuje wśród gęstego lasu a z niej rozpościerają się wspaniałe widoki. Przy wieży znajduje się również kilka ławek i stolików jak również metalowa skrzyneczka z dwoma pieczątkami. Kolejne kilka metrów i wydeptaną wąską ścieżką dochodzimy na sam szczyt Orlicy gdzie po zrobieniu zdjęć wracamy na posiłek do wieży widokowej. Po krótkim odpoczynku wyruszamy w dalszą drogę tym samym szlakiem zielonym, którym tu weszliśmy.

Orlica, szlak

Pod koniec Naszej wędrówki napotykamy już na większą ilość turystów zmierzających na Orlicę jak również ponownie spotykamy rudego kota, który właśnie upolował obiad. Docieramy na parking i udajemy się jeszcze do zajazdu Przystanek Alaska. Niestety jest po sezonie turystycznym a kuchnia miała ograniczone menu niemniej jednak lokal bardzo ładny z pięknie przeszkloną jadalnią.

Orlica, widok z wieży widokowej

Podsumowując Nasz dzisiejszy wymarsz na Orlicę możemy śmiało polecić szlak zielony całym rodzinom a nawet można zabrać wózek spacerowy. Szlak jest na tyle łagodny że nie powinien stanowić większych trudności jedynie w ostatnich 200 metrach do wieży staje się trochę bardziej kamienisty. Szlak zielony na orlicę doskonale się sprawdzi na spacer z pięknymi widokami na okolicę z wieży widokowej. Polecamy serdecznie.

Galeria

Videoteka

Nasza trasa

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022