Ogród Botaniczny Kielce
Lokalizacja:
Województwo:
Kielce
Świętokrzyskie
Ogród Botaniczny w Kielcach został uroczyście otwarty w lipcu 2018 roku jako oddział Geoparku Kielce. Czynny jest od 1 maja do 31 października i zajmuje powierzchnię ponad 13 hektarów. Znajduje się na rogu ulic Karczówkowskiej oraz Jagiellońskiej. W 2009 roku rozpoczęto pierwsze prace budowlane, natomiast jesienią 2010 roku zaczęto nasadzanie szaty roślinnej. Po dzień dzisiejszy trwa rozbudowa Ogrodu Botanicznego o coraz ciekawsze atrakcje a także ciągle trwa uzupełnianie roślinności o nowe oryginalne rośliny. W 2018 roku ogród był już dostatecznie przygotowany na otwarcie i przywitanie pierwszych zwiedzających.
Samochody można parkować na ulicy Karczówkowskiej, wzdłuż ogrodu, po prawej stronie jezdni lub na parkingu, który ma wjazd od ul. Karczówkowskiej. Parking jest bezpłatny i pomieści ok 30 aut. W Kielcach dominują gleby wapienne, również na terenie Ogrodu Botanicznego. Teren przed powstaniem ogrodu był użytkowany jako tereny rolnicze oraz wydobywane były wapienie. Przez pewien okres jednak stały się nieużytkami porośniętymi roślinami łąkowymi oraz zaroślami, aż do czasu wbicia pierwszej łopaty. Utworzenie ogrodu na stoku wzgórza Karczówka ze sporym spadkiem gdzie różnica poziomów między najwyższym i najniższym miejscem wynosi 20 metrów oraz jego pofałdowana powierzchnia, wąwóz i zbiornik wodny sprawiają, że jest on niezwykle urokliwy. Z wyższych partii ogrodu rozciąga się widok na miasto i pobliskie pasma Gór Świętokrzyskich, z Pasmem Dymińskim na pierwszym planie.
Ogród botaniczny podzielony jest na kilka sektorów . Za kasą biletową znajduje się ogród w stylu włoskim z małą fontanną oraz pięknie przystrzyżonymi bukszpanami. Na górze znajdzie się zakątek rolniczy z ekspozycją eksponatów. Spotkamy tu również kącik śródziemnomorski w którym to możemy spotkać się z kaktusami. Jest też wąwóz z roślinnością polno-łąkową a także zbiornik wodny z pomostami, wodospad oraz mała jaskinia odkryta podczas prac związanych z budową ogrodu. Znajduje się tu również kącik japoński, jest kawiarnia, gdzie można odpocząć i się posilić. Praktycznie na terenie całego ogrodu występują ławeczki oraz leżaki. Przewidywany jest również budynek z przeznaczeniem na palmiarnię. Najbardziej efektownymi kolekcjami występującymi w ogrodzie są różne rodzaje róż – od rabatowych aż do piennych. Wabią do siebie swoją kolorystyką i zapachem. Kolekcja roślin cebulowych, kłączowych i bulwiastych też jest imponująca i tu królują peonie. Dość pokaźnych rozmiarów wrzosowisko, wabi jesienią, które również tworzą kolorowy dywan.
Znajduje się tu również dział roślin użytkowych z kolekcją roślin przyprawowych i leczniczych posadzonych jako wzniesione zagony w dużych drewnianych skrzyniach. Bogate są także nasadzenia drzew i krzewów reprezentujących zarówno roślinność rodzimą jak i azjatycką oraz bałkańską. W akwenie wodnym możemy podziwiać różnokolorowe nenufary oraz kaczki. W okresie letnim dla przyciągnięcia większej liczby zwiedzających organizowane są różnego rodzaju imprezy, koncerty oraz pikniki. Warto tu przyjść całą rodziną. Dla dzieci przygotowane są ścieżki przyrodniczo dydaktyczne, gry i zabawy. Można się też zaszyć w cichym zakątku i poczytać jakąś lekturę w pięknej scenerii na świeżym powietrzu.