Muzeum Ziemi w Kletnie
Lokalizacja:
Województwo:
Kletno
Dolnośląskie
Muzeum Ziemi w Kletnie jest to prywatne muzeum minerałów i skamieniałości Arnolda Miziołka w miejscowości Kletno, w gminie Stronie Śląskie, w województwie dolnośląskim. Muzeum jest niewielkie i składa się z dwóch sal wystawowych jednak ogrom nagromadzonych minerałów, jak i skamieniałości jest naprawdę bardzo imponujący. Muzeum jest efektem pasji kolekcjonerskiej trwającej od 30 lat a większość tych okazów była wydobyta własnoręcznie na wielu wyprawach zagranicznych. Prezentowane są tu kamienie, minerały i skamieliny z całego świata oraz lokalne, które występują w okolicach Kletna w górach: w Masywie Śnieżnika, w Górach Bialskich i Złotych.
Uczestnictwo właściciela muzeum w największych giełdach minerałów w Europie, również przyczyniło się do tego aby mógł on zgromadzić pokaźną kolekcję, którą można oglądać w Muzeum Ziemi w Kletnie. Nie wszystkie eksponaty są w gablotach, zatem niektórym można przyjrzeć się z bardzo bliska a nawet niektórych eksponatów można dotknąć. Kolekcja jest stale uzupełniana ciągle to nowymi okazami. Do najciekawszych skamielin, które tu zobaczymy są cztery skamieniałe gniazda z jajami dinozaura, które liczą sobie około 70 milionów lat i zostały sprowadzone z Chin. Ponieważ dinozaury różniły się wzrostem to i jaja są różnej wielkości.
Do ciekawych skamieniałości należą tu również ślady łap dinozaurów z Gór Świętokrzyskich oraz inne formy życia flory i fauny sprzed 250 milionów lat. Znajdziemy tu również ślady gadów permskich z rejonu Nowej Rudy oraz skamieniałe formy życia flory i fauny sprzed 250 milionów lat, jak również kolekcję skamieniałych zębów dinozaurów i mamutów. Ponieważ często odwiedzamy Giełdy Minerałów i różnego rodzaju minerały i skamieniałości nie są nam obce to jednak kolekcja skamieniałych mięczaków morskich a wśród nich ogromnych rozmiarów amonity zrobiły na Nas ogromne wrażenie. To największe okazy jakie do tej pory mieliśmy okazję podziwiać.
Przepięknie wyeksponowane skamieniałe pnie drzew również zachwycają różnorodnością barw. To co również sprawiło Nam przyjemność dla oka to była okazała, pięknie wyeksponowana kolekcja krzemienia pasiastego z Naszych Gór Świętokrzyskich. Rezerwat Archeologiczny w Krzemionkach Opatowskich w którym to krzemień był wydobywany opisywaliśmy już na innej karcie Naszej strony. Oko przyciągają również wspaniałe kolekcje agatów z całego świata jak i przepiękne kryształy gipsu. Ogromna geoda ametystowa wita Nas już na samym wejściu. Ogromne szczotki kwarcu różowego pięknie się prezentują. W przeszklonych gablotach znajdują się mniejsze okazy minerałów a wśród nich ideale sześciany pirytu, przepiękne kalcyty, kwarce, chalkopiryt, fluoryt, wspaniały okaz barytu, dioptaz, turmalin, malachit i wiele innych skarbów ziemi.
W muzeum można również zaopatrzyć się w pamiątki w postaci minerałów. Do wyboru mamy mniejsze oraz całkiem spore okazy, zakupić można również biżuterię jak i ozdoby. Na najmłodszych również czekają atrakcje bowiem na zewnątrz muzeum, znajduje się „Park Jurajski”, gdzie można podziwiać dinozaury i skamieniały las permski, które przeniosą nas w dawne epoki geologiczne. Modele dinozaurów wykonane w skali 1:1 robią na dzieciach spore wrażenie. Znajduje się tu również stanowisko człowieka pierwotnego, wszystko w otoczeniu pięknych skalników z górskimi roślinami na tle gór.
Muzeum również jest współorganizatorem Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Poszukiwaniu Kamieni i Minerałów w Kletnie. Zawody te odbywają się na starych średniowiecznych hałdach górniczych. Występuje tu około 80 różnych minerałów. Istnieje również możliwość wykupienia warsztatów geologicznych, polegających na nauce zasad i metod poszukiwania minerałów i skał. Organizowane są również poszukiwania na pobliskich hałdach oraz rozpoznawanie znalezionych okazów. Muzeum również organizuje pokazy metod cięcia i obróbki kamieni. Warsztaty te odbywają się okresowo i zimową porą nie są organizowane ze względu na warunki pogodowe.
Muzeum jest warte odwiedzenia i na pewno zachwyci Was bogactwem, kolorami i niezwykłością a przede wszystkim rozmiarami niektórych okazów. Pomimo niewielkich rozmiarów, muzeum to potrafi zaskoczyć ilością wyeksponowanych okazów. Ilość zgromadzonych skamieniałości również jest imponująca. Po wizycie w Muzeum Ziemi byliśmy więc bardzo miło zaskoczeni więc jeśli macie okazję być w tej okolicy to polecamy bardzo odwiedzić to miejsce. W pobliżu również znajduje się Jaskinia Niedźwiedzia, Kopalnia Urany w Kletnie jak również Wapiennik „Łaskawy Kamień” a tuż obok ogród Japoński. Te atrakcje również opisane są na innych kartach Naszej strony więc zachęcamy do przeglądania.