Muzeum Regionalne w Szydłowie
Lokalizacja:
Województwo:
Szydłów
Świętokrzyskie
Szydłów to niewielkie miasteczko w województwie Świętokrzyskim. Znane jest głównie za sprawą organizowanego tu corocznie Świętu Śliwki. Jednak nie tylko ze względu na największe zagłębie sadów śliwkowych zasługuje na uwagę. Szydłów jest bowiem pełen historycznych pozostałości po naszych przodkach. Szydłów to miasto z zamkiem królewskim, gdzie chętnie przebywali tutaj tacy królowie jak Władysław Jagiełło czy Kazimierz Wielki.
Wśród zabytków, a dokładnie w skarbczyku na terenie zamku mieści się Muzeum Regionalne w Szydłowie, które zostało założone w 1961 roku. Muzeum urządzone jest niezwykle interesująco i nowocześnie, oparte na nowoczesnej technice może pochwalić się 10-cioma makietami wykonanymi w technologii 3D. Jak do tej pory to jedyne w naszym kraju Muzeum Zamków Królewskich.
Muzeum wyposażone jest w panele dotykowe z aplikacjami multimedialnymi, skierowanymi głównie do dzieci, lecz i dorośli chętnie korzystają. Multimedialne aplikacje to: „Mapa zamków w Polsce”, „Mapa zamków w Europie”, jak również „Dzieje Szydłowa”. Do tego na jednym z paneli dotykowych można sobie na pamiątkę wydrukować certyfikat obywatela miasta Szydłów.
Dopełnieniem wystroju sal muzeum są zawieszone drzewa genealogiczne kilku dynastii rodów królewskich. Otaczają Nas również oryginalnej wielkości manekiny Królów, jak również córki Jagiełły i wójt dawnego Szydłowa Zawisza Czarny. Postacie te są bardzo dokładnie odwzorowane. Zwłaszcza stroje wykonane są z niezwykłą dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Najprawdopodobniej nigdzie indziej w Polsce jak i w Europie muzea nie mają tak dokładnie odwzorowanych postaci historycznych.
W przeszklonych gablotach możemy oglądać eksponaty odkryte podczas prac archeologicznych. Z Sali wejściowej schody w dół poprowadzą do piwnicy, w której również w nowoczesny sposób odbywają się prezentacje. Wyświetlane są krótkie filmiki przedstawiające np. ucztę. Ekrany zamontowane są w bardzo przemyślny sposób aby wkomponowały się w wystrój piwnicy. Znajdziemy tu przykładowe produkty, które znajdowały się w tamtejszych spiżarniach jak i przedmioty związane z codziennym użytkowaniem.
Za spiżarką znajduje się jeszcze małe pomieszczenie w którym znajduje się stereoskop, przez który możemy oglądać stare zdjęcia Szydłowa. Zdjęcia pokazują skalę zniszczeń zamku, murów zamkowych jak i bramy krakowskiej. Muzeum choć niewielkie to jednak zaskakuje nowoczesnością jak i starannością o szczegóły warto więc do niego wstąpić i odbyć interesującą podróż w czasie.