Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
Lokalizacja
Województwo:
Szydłowiec
Mazowieckie
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu otwarto dla zwiedzających 19 maja 1975 roku, udostępniając na ekspozycji ponad 300 instrumentów i narzędzi muzycznych. Muzeum znajduje się na szydłowieckim zamku, gromadzi ono jak również chroni, upowszechnia i promuje najcenniejsze instrumenty muzyczne związane z ludowym instrumentarium. W zbiorach muzeum znajdują się głównie polskie ludowe instrumenty muzyczne, w tym również wiele ciekawostek i zabytków związanych z historią Szydłowca. Muzeum jest organizatorem rożnych wystaw, konkursów, warsztatów, koncertów muzyki tradycyjnej i ludowej.
Muzeum w Szydłowcu gromadzi największą kolekcję instrumentów ludowych w Polsce. Posiada w swych zbiorach około 2500 muzealiów etnograficznych i historyczno-artystycznych. W skład wchodzą głównie polskie tradycyjne instrumenty ludowe, oraz narzędzia muzyczne, wykonane przez ludowych twórców, jak również instrumenty profesjonalne, polskie i obce, które znalazły się w obrębie oddziaływania muzyki ludowej i używane przez muzyków ludowych. Znajdziemy tu również rekonstrukcje instrumentów, które znane są tylko z przekazów historycznych.
Do najciekawszych należą zbiory harmonii różnych typów, kolekcja skrzypiec, cymbałów jak również instrumentów dudowych oraz piszczałek i instrumentów glinianych. W zbiorach muzeum znajdują się także narzędzia lutnicze, stolarskie oraz meble z warsztatu stolarskiego. Pierwsza komnata w której znajduje się kasa biletowa dawna sień Radziwiłłów ukazuje ludowe instrumenty w układzie kapel. Reprezentują najbardziej charakterystyczne regiony etnograficzne Polski, w otoczeniu oryginalnych obrazów i rysunków.
Instrumenty prezentowane w dwóch kolejnych salach to idiofony, membranofony, chordofony i aerofony. Na wystawie można również usłyszeć i obejrzeć nagrania archiwalne, pochodzące ze zbiorów Muzeum. W Komnacie Staropolskiej, dekorowanej stropem kasetonowym, renesansowym fryzem, wyeksponowane są najstarsze instrumenty ze zbiorów muzeum – instrumenty muzyczne typowe dla instrumentarium dworskiego czasów świetności szydłowieckiego zamku czyli kotły, trąbki, różne typy instrumentów dudowych.
W kolejnej komnacie znajduje się przestrzeń ekspozycyjna jak również doświadczalna poprzez grę na wybranych instrumentach. Zobaczyć tu możemy cytry oraz instrumenty mechaniczne takie jak pozytywki płytowe i wałkowe. Możemy również odsłuchać na multimedialnych nośnikach utwory muzyczne wykonywane przez instrumenty znajdujące się w tej sali. W Komnacie Lutniczej znajdują się gitary lutniowe, mandoliny, skrzypce, w tym skrzypce ludowe o nietypowych formach. Przewodnik uruchamia poprzez pilota dźwięki poszczególnych instrumentów znajdujących się w tej sali. W centralnym miejscu sali znajduje się portret kobiety w czarnej sukni. Możemy usłyszeć również hymn Szydłowca (taką informację otrzymaliśmy od kustodsza muzeum) skomponowany przez niemieckiego kompozytora Heinricha Gerhadta Lenza. Walc napisany prawdopodobnie na szydłowieckim zamku dla księżnej Anny Sapieżyny.
Będąc w Szydłowcu, bądź przejazdem przez tą miejscowość warto odwiedzić zamek i największe muzeum ludowych instrumentów muzycznych. Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie, nawet dzieci dla których przygotowane są atrakcje multimedialne. Czas spędzony z pewnością nie będzie czasem straconym. Sam zamek Szydłowiecki opisujemy na innej karcie Naszej strony, gdyż on również zasługuje na uwagę.