Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance

Lokalizacja:

Województwo:

Miedzianka
Świętokrzyskie

Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego, położona jest na wschodnim stoku góry Miedzianki, w sąsiedztwie Rezerwatu Przyrody Góra Miedzianka. Muzealna Izba w Miedziance uroczyście została otworzona w 2008 roku. Znajduje się we wsi o tej samej nazwie – Miedzianka, w powiecie kieleckim. Najprościej można do niej dojechać z miejscowości Chęciny. Swoją siedzibę ma zlokalizowaną w dawnej szkole górniczej.

Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance

Prowadzi działalność polegającą na gromadzeniu i naukowym opracowywaniu zbiorów, oraz ich udostępnianiu do celów edukacyjnych i turystycznych. Bilety kupujemy w kasie biletowej, gdzie również możemy zakupić pamiątki związane z kopalnią oraz wybić własnoręcznie pamiątkową monetę. Budynek jest podzielony na cztery sale wystawowe.  W historycznej sali pokazane są dzieje wydobycia oraz przetwórstwa rud miedzi na tym terenie. Na wystawie są dawne maszyny i narzędzia górnicze oraz prezentacja technik wydobywania surowca. Nawiązuje również do tradycji górnictwa: sztandary, mundury, odznaki oraz pamiątki uzupełniają kolekcję zbiorów. Kolekcja archiwalnych zdjęć z dawnej kopalni oraz sztolni obrazuje nam jak wyglądały prace zarówno na powierzchni jak również te podziemne.

Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance

W części przyrodniczej składającej się z dwóch sal zgromadzone zostały zbiory geologiczne dotyczące mineralogii złoża miedzi na Miedziance. Możemy zobaczyć różnego rodzaju minerały pochodzące nie tylko z terenu Gór Świętokrzyskich i Polski ponieważ kolekcja wzbogacona jest również o minerały z innych kontynentów. Sala ta jest również wyposażona w skamieliny, odkryte na tych terenach. Znajdziemy tu okazałe amonity, trylobity i inne ciekawe skamieniałości. W trzeciej części zapoznamy się z historią braci Stanisława i Bolesława Łaszczyńskich oraz ich działalnością górniczą w obrębie Miedzianki. Dwaj chemicy przez 35 lat zajmowali się pracami związanymi z miedzią czyli jej wydobyciem i odzyskiwaniem opatentowaną przez siebie metodą elektrolityczną. Historia braci jest przedstawiona w dość interesujący sposób. W muzeum oprowadza Nas głos lektora z głośnika.

Czwarta część ekspozycji znajduje się na zewnątrz budynku w formie lapidarium. Znajdują się w nim spore bloki skalne z tutejszych wapieni i piaskowców. W niewielkiej odległości od Muzealnej Izby znajduje się również unikatowy obiekt pogórniczy. Jest to jedyna na terenie Gór Świętokrzyskich wieża wyciągowa dawnego szybu ,,Piotr” z 1902 roku. Ustawiona jest nad ostatnim szybem wydobywczym kopalni na Miedziance. Niestety nie da się do niej podejść aby zobaczyć z bliska. Muzeum jest dość interesujące ze względu na dużą ilość zgromadzonych eksponatów. Polecamy odwiedzić to miejsce jak również udać się na pobliską Górę Miedziankę, która opisana jest na innej Naszej stronie.

Galeria

Lokalizacja

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022