Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance
Lokalizacja:
Województwo:
Miedzianka
Świętokrzyskie
Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego, położona jest na wschodnim stoku góry Miedzianki, w sąsiedztwie Rezerwatu Przyrody Góra Miedzianka. Muzealna Izba w Miedziance uroczyście została otworzona w 2008 roku. Znajduje się we wsi o tej samej nazwie – Miedzianka, w powiecie kieleckim. Najprościej można do niej dojechać z miejscowości Chęciny. Swoją siedzibę ma zlokalizowaną w dawnej szkole górniczej.
Prowadzi działalność polegającą na gromadzeniu i naukowym opracowywaniu zbiorów, oraz ich udostępnianiu do celów edukacyjnych i turystycznych. Bilety kupujemy w kasie biletowej, gdzie również możemy zakupić pamiątki związane z kopalnią oraz wybić własnoręcznie pamiątkową monetę. Budynek jest podzielony na cztery sale wystawowe. W historycznej sali pokazane są dzieje wydobycia oraz przetwórstwa rud miedzi na tym terenie. Na wystawie są dawne maszyny i narzędzia górnicze oraz prezentacja technik wydobywania surowca. Nawiązuje również do tradycji górnictwa: sztandary, mundury, odznaki oraz pamiątki uzupełniają kolekcję zbiorów. Kolekcja archiwalnych zdjęć z dawnej kopalni oraz sztolni obrazuje nam jak wyglądały prace zarówno na powierzchni jak również te podziemne.
W części przyrodniczej składającej się z dwóch sal zgromadzone zostały zbiory geologiczne dotyczące mineralogii złoża miedzi na Miedziance. Możemy zobaczyć różnego rodzaju minerały pochodzące nie tylko z terenu Gór Świętokrzyskich i Polski ponieważ kolekcja wzbogacona jest również o minerały z innych kontynentów. Sala ta jest również wyposażona w skamieliny, odkryte na tych terenach. Znajdziemy tu okazałe amonity, trylobity i inne ciekawe skamieniałości. W trzeciej części zapoznamy się z historią braci Stanisława i Bolesława Łaszczyńskich oraz ich działalnością górniczą w obrębie Miedzianki. Dwaj chemicy przez 35 lat zajmowali się pracami związanymi z miedzią czyli jej wydobyciem i odzyskiwaniem opatentowaną przez siebie metodą elektrolityczną. Historia braci jest przedstawiona w dość interesujący sposób. W muzeum oprowadza Nas głos lektora z głośnika.
Czwarta część ekspozycji znajduje się na zewnątrz budynku w formie lapidarium. Znajdują się w nim spore bloki skalne z tutejszych wapieni i piaskowców. W niewielkiej odległości od Muzealnej Izby znajduje się również unikatowy obiekt pogórniczy. Jest to jedyna na terenie Gór Świętokrzyskich wieża wyciągowa dawnego szybu ,,Piotr” z 1902 roku. Ustawiona jest nad ostatnim szybem wydobywczym kopalni na Miedziance. Niestety nie da się do niej podejść aby zobaczyć z bliska. Muzeum jest dość interesujące ze względu na dużą ilość zgromadzonych eksponatów. Polecamy odwiedzić to miejsce jak również udać się na pobliską Górę Miedziankę, która opisana jest na innej Naszej stronie.