Mała Rawka
Wysokość:
Pasmo:
Nasza trasa:
1272 m n.p.m.
Bieszczady Zachodnie
Ustrzyki Górne - Rzeczyca, parking - Wielka Rawka - Krzemieniec - Wielka Rawka - Mała Rawka - Bacówka PTTK Pod Małą Rawką - Przełęcz Wyżniańska - Połonina Caryńska - Połonina Caryńska, skrzyżowanie szlaków - Rzeczyca - Ustrzyki Górne
Mała Rawka wznosi się na wysokość 1272 m n.p.m. Góra ta znajduje się niedaleko wsi Ustrzyki Górne w Bieszczadach Zachodnich. Na północny wschód odbiega z niej grzbiet, poprzez Wyżniańską Przełęcz biegnący ku Połoninie Caryńskiej. Położona jest również około 20 minut szlakiem górskim od Wielkiej Rawki, oddzielona od niej wysoko położoną przełęczą 1254 m n.p.m., na której rośnie najwyżej występujący w polskich Bieszczadach las. Jej szczyt pokrywa niewielka połonina będąca doskonałym punktem widokowym na najbardziej znane bieszczadzkie masywy: grupę Tarnicy, Połoninę Wetlińską i Połoninę Caryńską.
Naszą wędrówkę zaczynamy od Ustrzyk Górnych gdzie pozostawiamy auto na obszernym płatnym parkingu a następnie ruszamy niebieskim szlakiem, drogą asfaltową około 2 km w kierunku wejścia na szlak w Rzyczyca parking. Można również tu pozostawić auto jeśli chce się schodzić tym samym szlakiem parking jest o wiele mniejszy. My pozostawiliśmy auto w Ustrzykach Górnych ponieważ będziemy wracali inną trasą prowadzącą do Ustrzyk. W Rzyczycy znajduje się kasa biletowa a wejście na szlak niebieski znajduje się pomiędzy szaletami a kasą. Wąska ścieżka prowadzi nas na drewniany malowniczy mostek którym przekraczamy potok by następnie iść przez pewien czas równolegle do niego.
Las jest piękny głównie bukowy, z domieszką jodły, lekko podmokły ale z pomocą przychodzą drewniane pomosty lub pięknie ułożona kamienna ścieżka. Po drodze z prawej strony mijamy zadaszoną wiatę gdzie można spocząć lub się posilić, My jednak idziemy dalej. Dochodzimy do miejsca gdzie już robi się o wiele bardziej stromo ale z pomocą przychodzą Nam poręcze. Stromy grzbiet skalny zbudowany jest z twardych piaskowców ciśniańskich i prowadzi nas powyżej głębokiego wciosu wydrążonego przez potok w mniej odpornych skałach. Oprócz poręczy wejście ułatwiają potężne korzenie buczyny, które zostały wymyte na powierzchnię przez opady.
Wychodzimy z lasu na polanę z której widać już pięknie szczyty przez które będzie prowadziła Nas dzisiejsza trasa. Polana lekko prowadzi w dół lecz z chwilą ponownego wejścia w las zaczyna piąć się w górę. Naszą uwagę zwróciły drzewa bukowe charakterystycznie łukowato wygięte. Kształt tych drzew uformowany został naturalnie poprzez napór zalegającego śniegu z masą błota która schodząc w dół napiera na młode drzewa formując ich późniejszy kształt. Wychodząc z Bukowego lasu pod górę zaczynają Nas prowadzić stopnie usypane z drobniejszych kamieni zabezpieczone drewnianymi podporami i poręczą. Stopnie te prowadzą nas przez spore połacie jarzębiny, tworząc gęste zarośla połoninowe.
Nisko opadająca mgła znacznie ogranicza widoki ale nadaje temu miejscu dość ciekawy charakter. W dawniejszych latach na wilgotniejszych stokach połoniny odbywały się wypasy jednak z ustaniem gospodarki pasterskiej tereny te zaczęły zarastać w naturalny sposób. Docieramy do Wielkiej Rawki gdzie znajduje się rozejście szlaków tabliczka z nazwą szczytu oraz kilkanaście ławek. Na szczycie Wielkiej Rawki dość mocno wieje więc nie pozostajemy tu długo. Z tego miejsca możemy udać się na szczyt Krzemieniec niebieskim szlakiem, szczyt ten opisujemy na innej karcie Naszej strony albo wrócić do Rzyczycy, My jednak idziemy dalej w stronę Małej Rawki.
Wybieramy żółty szlak, który zaprowadzi nas na szczyt Małej Rawki. Idziemy granią, pomimo wiatru jest całkiem przyjemnie. Po drodze mijamy betonowy słup, który jest pozostałością po pomiarach geodezyjnych, które były tutaj prowadzone. Kiedyś znajdowała się tu drewniana wieża triangulacyjna a do dzisiejszych czasów przetrwał sam słup. Na Małą Rawkę dochodzimy po 20 minutach po drodze możemy podziwiać wspaniałe panoramy. Na szczycie Małej Rawki oprócz tabliczki informującej Nas o naszym celu znajduje się również kilkanaście ławek, gdzie można odpocząć i podziwiać piękne widoki.
Po odpoczynku ruszamy w dół, zielonym szlakiem w kierunku Bacówki pod Małą Rawką. Szlak zaczyna stromo prowadzić w dół, ale do pomocy służą umieszczone miejscowo drewniane poręcze. Wędrując zielonym szlakiem przez las możemy obserwować piękne okazy drzew bukowych. Docieramy do bacówki. Tu już widać zdecydowanie większą ilość turystów. Bacówka pod Małą Rawką jest bardzo przytulna i przyjazna zwierzętom, centralne miejsce w fotelu zajmował tutejszy kot. W ogóle jest tutaj bardzo przytulnie, można wyjść na taras jak również skorzystać z odpoczynku przed bacówką. Na słynne naleśniki z jagodami niestety musieliśmy trochę poczekać ze względu na sporą ilość zamówień, ale naprawdę warto. Kto nie jadł w tym miejscu naleśników z jagodami to naprawdę musi ich spróbować a Ci co jedli to pewnie teraz mają wspaniałe wspomnienia. 🙂
Po dłuższej chwili ruszamy w kierunku Przełęczy Wyżniańskiej. Z tego miejsca możemy udać się w drogę powrotną do Ustrzyk Górnych bądź udać się na Połoninę Caryńską a następnie zejść do Ustrzyk Górnych. My postanowiliśmy udać się jeszcze na Połoninę Caryńską która Opisana jest na innej karcie Naszej strony. Polecamy tą trasę na spacer z Wielkiej Rawki na Małą Rawkę lub w odwrotnej kolejności, ponieważ rozpościerają się tu wspaniałe panoramy. Warto odwiedzić te strony dla odpoczynku, pięknych zdjęć i niezapomnianych wrażeń.