Krzyżna Góra

Wysokość:

Pasmo:

Nasza trasa:

654 m n.p.m.
Rudawy Janowickie
Przełęcz Karpnicka - Pod Trzema Koronami - Schronisko PTTK Szwajcarka - Krzyżna Góra - Schronisko PTTK Szwajcarka - Pod Trzema Koronami - Przełęcz Karpnicka

Krzyżna Góra położona jest na południowym wschodzie Gór Sokolich, nad Przełęczą Karpnicką, od której oddziela ją niewielkie wzniesienie Trzy Korony. Znajduje się również na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Dawniej wzgórze to nazywane było Sokolą Górą a dzisiejszą nazwę zawdzięcza metalowemu krzyżowi o wysokości siedmiu metrów. Krzyżna Góra wznosi się na wysokość 654 m n.p.m. i jest to jeden z dwóch najbardziej znanych wierzchołków Gór Sokolich, drugim jest Sokolik w północno-zachodniej części Rudaw Janowickich.

Krzyżna Góra, parking na Przełęczy Karpnickiej

Krzyżna Góra zbudowana jest z granitu karkonoskiego. Na szczycie i zboczach jest duże nagromadzenie skałek i bloków skalnych. Startujemy z obszernego parkingu od strony wsi Karpniki. Z Przełęczy Karpnickiej idąc zielonym szlakiem po 10 minutach jesteśmy na rozdrożu a dokładnie na przełęczy Pod Trzema Koronami. Dalej prowadzi Nas zielony szlak aż do schroniska PTTK Szwajcarka. Schronisko to jest położone u podnóża Krzyżnej Góry, na wysokości 520 m n.p.m. na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Wybudowane zostało ono w stylu tyrolskim, głównie z drewna i kamienia i stąd jego nazwa Tyrolka.

Krzyżna Góra, Schronisko PTTK Szwajcarka

Początkowo był to domek myśliwski, jednak w okresie międzywojennym budowla zaczęła pełnić funkcje schroniska. Po drugiej wojnie światowej obiekt przejęło PTTK. W schronisku możemy zdobyć pieczątkę, która zaświadczy, że byliśmy w tym miejscu. Znajduje się tu również niewielki parking i pole campingowe. Od schroniska zmieniamy już szlak na czarny, który poprowadzi Nas na Krzyżną Górę. Natomiast czerwonym szlakiem dojdziemy na Sokolik. Po drodze mijamy Husyckie Skały, których wysokość dochodzi nawet do 20 metrów.

Krzyżna Góra, szlak

Na szczycie Husyckich Skał znajduje się zabezpieczony barierką, punkt widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na Przełączkę oraz Sokolik. Pod Husyckimi skałami znajdują się również ławki do odpoczynku. Z rozdroża tuż przy Husyckich Skałach skręcamy w lewo i dalej poruszamy się czarnym szlakiem. Tu już robi się bardziej kamieniście i stromo. Pod szczytem Krzyżnej Góry, znajduje się również strefa odpoczynku z ławami, przy których można przysiąść, odpocząć i posilić się. Krzyżną Górę budują formacje skalne, zwane ostańcami granitowymi, a na szczyt poprowadzą Nas strome schody wykute w skale i ogrodzone barierką dla większego bezpieczeństwa.

Krzyżna Góra, szlak

Ze szczytu Krzyżnej Góry rozpościerają się wspaniałe widoki na całą panoramę Karkonoszy od Przełęczy Okraj aż po Przełęcz Szklarską, dolinę Bobru, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie, Kotlinę Jeleniogórską i oraz okoliczne wsie. Przy ładnej pogodzie widoki są naprawdę niesamowite. Cały szlak prowadzi głównie lasem trasa jest niezbyt wymagająca trudność zaczyna się dopiero przy stromych skalnych stopniach. Szczyt Krzyżnej Góry jest bezpiecznie ogrodzony barierkami co patrząc w dół jak najbardziej ma swoje uzasadnienie. Polecamy wybrać się na Krzyżną Górę dla wspaniałych widoków jak i dla przyjemnego spaceru.

Galeria

Videoteka

Nasza trasa

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022