Krzemieniec

Wysokość

Pasmo:

Nasza trasa:

1221 m n.p.m.
Bieszczady Zachodnie
Ustrzyki Górne - Rzeczyca, parking - Wielka Rawka - Krzemieniec - Wielka Rawka - Mała Rawka - Bacówka PTTK Pod Małą Rawką - Przełęcz Wyżniańska - Połonina Caryńska - Połonina Caryńska, skrzyżowanie szlaków - Rzeczyca - Ustrzyki Górne

Krzemieniec znany pod inną nazwą jako Kremenaros, jest to szczyt górski wododziałowy, oddzielający zlewiska Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego znajdujący się w paśmie Bieszczadów Zachodnich. Najwyższy szczyt Bukowskich Wierchów słowackiej części Bieszczadów. Położony jest na wysokości 1221 m n.p.m. Przebiega tędy graniczny szlak turystyczny, oraz ścieżka transgraniczna „Wielka Rawka – Kremenaros – Nowa Sedlica”. Powstały w 1992 roku polsko-słowacki a od 1998 trójstronny polsko-słowacko-ukraiński Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie”.

Krzemieniec, Rzeczyca parking

Szczyt Kremeneros jest miejscem nie tylko styku trzech państw, ale i trzech obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Lasy o charakterze puszczańskim to przyrodniczy walor Rezerwatu doceniony poprzez nadanie lasom bukowym statusu Światowego Dziedzictwa UNESCO pod nazwą „Pradawne i pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy”.  Zazwyczaj są to drzewostany przekraczające 140 lat a najstarsze zbadane bukowe drzewo liczy sobie ponad 360 lat. Szczytowa partia Krzemieńca jest zalesiona, płaska i rozciągnięta, ma kilka kulminacji.

Krzemieniec, Rzeczyca parking - wejście na szlak

Najbardziej wysunięta na zachód 1208 m n.p.m. jest miejscem zbiegu granic, tak zwany trójstyk, gdzie stykają się granice Polski, Słowacji i Ukrainy. Miejsce to jest oznaczone granitowym, sporych rozmiarów trójramiennym obeliskiem, na którym z każdej strony widnieje nazwa Krzemieniec w innym języku. W pobliżu znajduje się Polski słupek graniczny nr 1. Najwyższa kulminacja Krzemieńca leży 180 metrów na północny wschód od trójstyku. Przebiega przez nią granica polsko-ukraińska i znajduje się tam polski słupek graniczny nr 2.

Krzemieniec, szlak z Rzeczycy

Naszą wędrówkę zaczynamy od Ustrzyk Górnych gdzie pozostawiamy auto na obszernym płatnym parkingu a następnie ruszamy niebieskim szlakiem, drogą asfaltową około 2 km w kierunku punktu Rzyczyca parking. Można również tu pozostawić auto jeśli chce się schodzić tym samym szlakiem, parking jest o wiele mniejszy. My pozostawiliśmy auto w Ustrzykach Górnych ponieważ będziemy wracali inną trasą prowadzącą do Ustrzyk. W Rzyczycy znajduje się kasa biletowa a wejście na szlak niebieski znajduje się pomiędzy szaletami a kasą.

Krzemieniec, szlak

Wąska ścieżka prowadzi nas na drewniany malowniczy mostek którym przekraczamy potok by następnie iść przez pewien czas równolegle do niego. Las piękny głównie bukowy, z domieszką jodły, lekko podmokły ale z pomocą przychodzą drewniane pomosty lub pięknie ułożona kamienna ścieżka. Po drodze z prawej strony mijamy zadaszoną wiatę gdzie można spocząć lub się posilić, my jednak idziemy dalej. Dochodzimy do miejsca gdzie już robi się o wiele bardziej stromo ale z pomocą przychodzą Nam poręcze. Stromy grzbiet skalny zbudowany jest z twardych piaskowców ciśniańskich i prowadzi nas powyżej głębokiego wciosu wydrążonego przez potok w mniej odpornych skałach.

Krzemieniec, szlak

Oprócz poręczy wejście ułatwiają potężne korzenie buczyny, które zostały wymyte na powierzchnię przez opady. Wychodzimy z lasu na polanę z której widać już pięknie szczyty przez które będzie prowadziła Nas dzisiejsza trasa. Polana lekko prowadzi w dół lecz z chwilą ponownego wejścia w las zaczyna piąć się w górę. Naszą uwagę zwróciły drzewa bukowe charakterystycznie łukowato wygięte. Kształt tych drzew uformowany został naturalnie poprzez napór zalegającego śniegu z masą błota która schodząc w dół napiera na młode drzewa formując ich późniejszy kształt.

Krzemieniec, widok ze szlaku

Wychodząc z Bukowego lasu pod górę zaczynają Nas prowadzić stopnie usypane z drobniejszych kamieni zabezpieczone drewnianymi podporami i poręczą. Prowadzą nas przez spore połacie jarzębiny, tworząc gęste zarośla połoninowe. Nisko opadająca mgła znacznie ogranicza widoki ale nadaje temu miejscu dość ciekawy charakter. W dawniejszych latach na wilgotniejszych stokach połoniny odbywały się wypasy jednak z ustaniem gospodarki pasterskiej tereny te zaczęły zarastać w naturalny sposób.

Krzemieniec, widok ze szlaku

Docieramy do Wielkiej Rawki, gdzie znajduje się rozejście szlaków tabliczka z nazwą szczytu oraz kilkanaście ławek. Na szczycie Wielkiej Rawki dość mocno wieje więc nie pozostajemy tu długo i udajemy się dalej niebieskim szlakiem w dół ku Krzemieńcowi. Dochodzimy do punktu granicznego z Ukrainą mamy okazję spotkać straż graniczną poruszającą się na kładach. Kierujemy się w prawo wzdłuż granicy szlak prowadzi Nas nadal Lekko w dół, by ponownie piąć się w górę na szczyt Krzemieńca.

Krzemieniec, szlak

Po dotarciu do celu napotykamy tablice informacyjne oraz ławki. Można tu spotkać turystów głównie ze Słowacji. Po odpoczynku i posiłku zbieramy się w drogę powrotną. Wracamy więc w stronę Wielkiej Rawki. Z tego miejsca można zejść szlakiem niebieskim do Rzyczycy bądź przejść dalej w stronę Małej Rawki. My wybraliśmy drugą opcję a trasę przez Małą Rawkę opisujemy na innej karcie Naszej strony. Polecamy tą trasę na spacer z Wielkiej Rawki rozpościerają się wspaniałe panoramy. Warto odwiedzić te strony dla odpoczynku, pięknych zdjęć i niezapomnianych wrażeń.

Galeria

Videoteka

Nasza trasa

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022