Kościół św. Stanisława w Bodzentynie
Lokalizacja:
Województwo:
Miejscowość Bodzentyn
Świętokrzyskie
Bodzentyn to niewielkie miasteczko w województwie świętokrzyskim, które ma swoją bogatą historię i warte odwiedzenia zabytki. Wśród nich znajduje się Kościół parafialny Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa w Bodzentynie. Ten zabytkowy kościół rzymskokatolicki został ufundowany przez Zbigniewa Oleśnickiego a zbudowany został w latach 1440–1452 na miejscu pierwotnego kościoła, który uległ spaleniu.
Kościół ten jest budowlą wzorowaną na krakowskich kościołach bazylikowych, zatem jest to budowla trójnawowa typu bazylikowego. W roku 1656 w Bodzentynie pożary uszkodziły także kolegiatę. Pożar zniszczył dach kościoła, szczyty zachodnie i znaczną część sklepienia prezbiterium, jednak nie dotarł do wnętrza kolegiaty. W 1631 roku postanowiono rozpocząć remonty i odbudowę kościoła. W trakcie tej odbudowy zmieniono konstrukcję dachu na dwuspadową oraz naprawiono posadzkę i okna.
W kolejnych latach 1670–1674 przebudowie uległa fasada zachodnia, jak również dobudowano kruchtę, ujętą lizenami czyli płaskimi pionowymi występami muru mającymi zadanie konstrukcyjne a występowały one w miejscach narażonych na działanie sił rozpierających. W roku 1712 zostało zmienione pokrycie dachu na miedziane, a w 1755 roku został zlikwidowany cmentarz grzebalny, który znajdował się przy kościele. W latach 1737–1760 została wybudowana nowa dzwonnica.
Budowla ma założenie gotyckie z późnorenesansowymi sklepieniami, nawy boczne są otwarte do nawy głównej wielkimi arkadami ostrołukowymi. W nawie głównej jak i w prezbiterium znajdują się sklepienia kolebkowe z lunetami, a w nawach bocznych kolebka krzyżowa z nakładanymi stiukowymi żebrami. Ołtarz w nawie głównej jest wykonany z drewna lipowego, posiada dekorację snycerską i polichromię. W centralnej części ołtarza znajduje się obraz „Ukrzyżowanie” namalowany w latach 1546-1547.
Prace prowadzone wewnątrz kościoła nadały nawie jednorodny, barokowy wystrój. Otoczenie ołtarza wykonane jest z boazerii o architektonicznych podziałach, za parami korynckich pilastrów na wysokim cokole. Między pilastrami umieszczono wielkie obrazy sztalugowe. W latach 1756–1773 postawiono nowe ołtarze a wykonane zostały one w marmurze. W nawie bocznej znajduje się Kaplica Najświętszej Marii Panny. W 1767 roku do kaplicy sprawiono ołtarz z marmuru.
Późnobarokowy ołtarz z czarnego marmuru, inkrustowanego z rokokowymi partiami drewnianymi, posiada również drewniane tabernakulum. W kościele znajduje się również zabytkowy gotycki tryptyk z 1508 roku przedstawiający w głównej części scenę Zaśnięcia i Wniebowzięcia Matki Boskiej. W kruchcie na uwagę zasługuje kamienna płaskorzeźba z 1452 roku, przedstawia siedzącą na tronie Madonnę z dzieciątkiem oraz postaci świętych. Data umieszczona jest na pamiątkę konsekracji kościoła.
Ziemia Świętokrzyska jest naprawdę bogata w zabytki, które są godne uwagi. Każde z nich są lub będą opisane na kartach Naszej strony, aby zachęcić do aktywnego zwiedzania, gdyż świat poza domem jest naprawdę piękny i pełen niespodzianek.