Kościół św. Michała Archanioła w Okrzeszynie
Miejscowość:
Województwo:
Okrzeszyn
Dolnośląskie
Malownicze ruiny Kościoła św. Michała Archanioła, mieszczącego się w Okrzeszynie w gminie Lubawka w dolinie rzeki Szkło znajdują się w województwie dolnośląskim w diecezji legnickiej. Był to rzymskokatolicki kościół parafii Świętej Rodziny, niestety obecnie jest w postępującej ruinie. Ta malownicza zapomniana ruina renesansowego kościoła na samym końcu wsi, tuż pod lasem niedaleko przejścia granicznego z Czechami, zwróciła Naszą uwagę. Ten niewielki opuszczony kościółek otoczony owalnym kamiennym murem coraz bardziej porastający bluszczem ma swój nieodparty urok.

Okrzeszyn położony jest między należącym do Gór Stołowych pasmem Zawory a Górami Jarzębimi przez niektóre źródła oznaczone Kruczymi. Właśnie te góry byliśmy odwiedzić, a przy okazji wspomniany kościółek. Brama główna jest zamknięta jednak zaintrygowała Nas ścieżka biegnąca wzdłuż muru. Przeczucie Nas nie myliło i udało się wejść poza mur. Kościół w tym miejscu został wybudowany przez cystersów z Krzeszowa w 1352 roku. Pierwotnie był drewniany jednak nie przetrwał on do naszych czasów.

Obecny kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła został wybudowany w latach 1580-1585, a w 1736 roku przeszedł przebudowę na styl barokowy. Kościół ten posiada jedną nawę z wydzielonym prezbiterium, a nad nawą drewniany strop kasetonowy, bogato dekorowany w stylu barokowym z charakterystycznymi dla epoki motywami roślinnymi. Nad prezbiterium natomiast znajduje się renesansowe sklepienie krzyżowo-żebrowe, na którym widnieje jeszcze kolorowy tynk. Naprzeciw prezbiterium zachowała się drewniana konstrukcja chóru, na którą prowadzą szerokie drewniane schody. Kościół pokrywa dwuspadowy dach zwieńczony ośmioboczną sygnaturką z kolumnami i ostrosłupowym hełmem.

Od zachodu znajdowała się zakrystia, a od wschodu kostnica. Kościół Michała Archanioła znajduje się na działce o powierzchni 2650 metrów kwadratowych. Jako ciekawostkę dodamy, że XVI-wieczny kościół jest kościołem cmentarnym a na terenie wewnątrz otaczającego muru znajdują się pozostałości poniemieckiego cmentarza ewangelickiego z co najmniej kilkunastoma uszkodzonymi nagrobkami, oraz niezliczoną ilością pochówków. Niestety cmentarz ten zarasta i niszczeje coraz bardziej. Kościół św. Michała Archanioła pierwotnie był kościołem parafialnym ale w 1690 roku uzyskał status świątyni cmentarnej, w której to odbywały się pogrzeby aż do 1945 roku. Swój ostatni remont kościół miał przeprowadzony w 1934 roku. Po 1945 roku obiekt został zdesakralizowany a całość obiektu od kilkudziesięciu lat popada w ruinę.

Ten renesansowy kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła od 1965 roku jest wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Następnie w 1971 roku stał się własnością Skarbu Państwa, a pięć lat później Urzędu Miasta i Gminy Lubawka. Od kilkudziesięciu lat stoi pusty i popada w ruinę. Nieczynny obiekt został wystawiony na sprzedaż a w ogłoszeniu są podane odległości do miast 14,5 km od Lubawki, 35 km od Wałbrzycha i 55 km od Jeleniej Góry. Miejmy nadzieję że znajdzie się kupiec i zaopiekuje się tym zabytkiem a póki co można go odwiedzić i zobaczyć w jakim stanie obecnie się znajduje. Wielka szkoda, że nie można wejść do wewnątrz świątyni, gdyż budzi sporą ciekawość. Jeśli tylko natrafi się okazja polecamy wybrać się w te jakże ciekawe okolice, które mają sporo do zaoferowania.