Kościół św. Marii Magdaleny w Rabce Zdrój

Lokalizacja:

Województwo

Rabka Zdrój
Małopolskie

Stary kościółek w Rabce Zdrój pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, jest jednym z najcenniejszych drewnianych zabytków na Podhalu. Wybudowany został w 1606 roku na miejscu poprzedniej zniszczonej świątyni. Ten drewniany kościółek pochodzi zatem z epoki baroku co można zaobserwować w jego bogato zdobionym wnętrzu. Ponieważ kościół był kilkakrotnie przebudowywany to oprócz baroku można tu również obserwować elementy różnych stylów. Do najcenniejszej części kościoła są rokokowe organy z 1778 roku i są to również jedne z najstarszych czynnych organów w Polsce.

Kościół św. Marii Magdaleny w Rabce Zdrój

Ówczesny proboszcz parafii w Rabce Zdroju Andrzej Antałkiewicz sprawował tu pieczę w latach 1769 – 1804. Dzięki jego staraniom i ogromu włożonej pracy wnętrze kościółka nabrało rokokowego charakteru z akcentem neoklasycyzmu. Największą i najdroższą inwestycją tutejszego proboszcza była przebudowa wnętrza tak aby możliwe było ustawienie chóru muzycznego z organami. Organy  te składają się z 740 piszczałek drewnianych i metalowych i są nadal czynne. Aby wstawić organy kościół musiał mieć zmienione sklepienie z płaskiego na kolebkowe, a przy okazji przebudowy postawiono również dwa rokokowe ołtarze boczne.

Kościół św. Marii Magdaleny w Rabce Zdrój

Prace remontowe zakończyły się w 1778 roku ze względu na ogromne koszty proboszcz Antałkiewicz osobiście przemalował polichromię na styl klasycyzmu. Na sklepieniu nawy kościoła proboszcz namalował koronację Najświętszej Maryi Panny, natomiast na suficie prezbiterium śmierć św. Marii Magdaleny. Ściany oraz gzymsy zostały ozdobione kompozycjami kwiatowymi oraz malowidłami chórów anielskich. Przemalowanie polichromii proboszcz wykonał w ciągu roku nie wiadomo jednak czy miał pomocników.

Kościół św. Marii Magdaleny w Rabce Zdrój

Zachowały się również fragmenty starszej wczesnobarokowej polichromii z 1628 roku. Ołtarz główny ozdobiony został obrazami Świętej Trójcy oraz św. Franciszka i św. Dominika. Przy wejściu do kościółka należy zwrócić uwagę na ciekawą  kropielnicę z owalnego kamienia na której widnieje data 1839. Z kolei z tyłu kościoła znajduje się kamienna płyta z czaszką, umieszczona w 1802 roku. Jest to miejsce pochówku dużej ilości kości pozostałości po starym cmentarzu. Obecnie zostały jeszcze tylko trzy nagrobki miejscowych dziedziców na terenie przykościelnego cmentarza.

Kościół św. Marii Magdaleny w Rabce Zdrój

Spacerując wokół kościoła należy również zwrócić uwagę na dość ciekawy stary mór z 1744 roku. W murze tym znajdują się stacje drogi krzyżowej. Otacza on kościół jak i stary przykościelny cmentarz. Na uwagę zasługują też stare lipy i dęby które zasadzone zostały w około 1637 roku w obrębie murów kościoła. Drzewa te są w większości pomnikami przyrody. Ten drewniany zabytek nie pełni już swojej roli, gdyż w niedalekiej odległości nowy kościół. Dlatego też kościółek Marii Magdaleny stał się udostępniony do zwiedzania jako muzeum.

Kościół św. Marii Magdaleny w Rabce Zdrój

Muzeum powstało w 1936 roku w dzwonnicy kościoła z XVII wieku gdzie ma wygospodarowane 5 pomieszczeń. Muzeum to nosi nazwę Władysława Orkana tutejszego artysty-poety i opisujemy go na innej karcie Naszej strony. Zachęcamy wszystkich bardzo serdecznie do odwiedzenia tej perełki ponieważ jest pięknie utrzymana i zachwyca swoim pięknem. Podziw i uznanie budzi również ogrom pracy i wydatków jakie poniósł proboszcz Andrzej Antałkiewicz dzięki któremu możemy podziwiać tak piękny obiekt.

Galeria

Videoteka

Lokalizacja

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022