Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich
Lokalizacja:
Województwo:
Wieściszowice
Dolnośląskie
Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich znajdują się województwie dolnośląskim w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Są to cztery stawy u podnóża Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.). Rudawski Park Krajobrazowy powstał w 1989 roku. Obecnie park wchodzi w skład Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, a jego powierzchnia wynosi 15705 hektarów. Rudawy Janowickie tworzą rozległą grupę górską zajmującą prawie 90 kilometrów kwadratowych. Jeziorka utworzyły się na terenie dawnych wyrobisk w po niemieckich kopalniach. W latach 1785–1925 wydobywany był tu głównie piryt, który następnie był przerabiany na kwas siarkowy. Z powodu wyczerpania złoża i nieopłacalności wydobycia kopalnie zamknięto.
Okolica Kolorowych jeziorek zbudowana jest ze skał metamorficznych, należących do wschodniej osłony granitu karkonoskiego – amfibolitów oraz łupków. Skały Rudaw Janowickich pocięte są siecią żył kwarcowych. Kolorowe Jeziorka to kompleks czterech akwenów wodnych o niepowtarzalnych barwach. Biegnie tędy również zielony szlak turystyczny z Wieściszowic na Wielką Kopę do Rędzin. Najlepszy dojazd do Kolorowych Jeziorek jest z Marciszowa na drogę nr 328, a przy niej umieszczone są drogowskazy, które doprowadzą na miejsce docelowe. Auto można pozostawić na obszernym bezpłatnym parkingu, znajdującym się dosłownie przy efektownej bramie do parku. Jeziorka można odwiedzać przez cały rok chociaż najkorzystniejszą porą roku jest wiosna. W rezerwacie utworzona jest ścieżka dydaktyczna „Kolorowe Jeziorka” na której umieszczonych jest 7 tablic informacyjnych, które prezentują największe atrakcje tego terenu. Przejście ścieżki zajmuje około 2 godzin, a jej długość wynosi 3km.
Pierwszym przystankiem na ścieżce dydaktycznej jest żółte jeziorko i jest to najniżej położone jeziorko w tym kompleksie. Żółty kolor wody jeziorko to zawdzięcza związkom chemicznym otaczającym skały wapnia i siarki. Okresowo jeziorko wysycha w suchej porze letniej.
Purpurowe jeziorko to wyrobisko po kopalni łupków pirytonośnych. Kolor wody jest intensywnie czerwony zawdzięcza go dzięki rozkładowi pirytu czyli siarczku żelaza. Należy unikać kontaktu z wodą ponieważ jest ona roztworem kwasu siarkowego. Jak się można domyśleć unosi się przy nim zapach siarki.
Błękitne jeziorko znajduje się powyżej purpurowego jeziorka. Jest to niewielkie jeziorko i w odróżnieniu od jeziorka purpurowego jego otoczenie jest obfite w roślinność. Barwę swoją zawdzięcza związkom miedzi i glonom które rozwijają się w czystej dobrze naświetlanej wodzie.
Najwyżej położonym jeziorkiem jest jeziorko zielone, zwane również czarnym, jest najmniejszym z jeziorek ,które okresowo wysycha podobnie jak żółte jeziorko.
Ponieważ wybraliśmy się w to miejsce wczesną wiosną niestety jeziorka były częściowo lub w całości pod lodem. Jednak rezerwat i tak potrafił Nas zachwycić swoim niepowtarzalnym urokiem. Skały, jaskinie, zakratowane wejścia do nieczynnych już sztolni, miały swój niepowtarzalny urok. Sztolnie są schronieniem dla licznych gatunków nietoperzy, które w okresie od listopada do marca przechodzą w stan hibernacji. W Rudawach Janowickich występuje aż 14 gatunków, a w całym kraju mamy 25 gatunków tych latających ssaków.
Na terenie jeziorek znajduje się również centrum parkingowe, na terenie którego znajdują się parkingi, punkt gastronomiczny strefy do grillowania, pole namiotowe i campingowe oraz sanitariaty. Jest to bardzo dobrze zagospodarowane miejsce pod turystykę. Polecamy to miejsce ze względu na swoją wyjątkowość i niepowtarzalny klimat.