Kamieniołom Kopulak

Lokalizacja:

Suchedniów

Kopulak to kamieniołom, w którym wydobywa się złoża pstrych piaskowców triasowych. Suchedniowskie czerwone piaskowce powstały u schyłku wczesnego triasu i nazywane są też Kopulakiem. Nazwa ta pochodzi od złoża o tej samej nazwie co kamieniołom. Skały te zbudowane są głównie z ziaren kwarcu, z domieszką minerałów ciężkich. Kopalnia jest czynna kilka razy w roku a wchodzi się na nią na własną odpowiedzialność.

Kamieniołom Kopulak

Czerwone piaskowce suchedniowskie, między innymi z kamieniołomu Kopulak, są wykorzystywane do budowy płyt wykładzinowych, krawężników, płyt chodnikowych. Znanym przykładem wykorzystania piaskowca suchedniowskiego jest wykonany postument pomnika Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich w Warszawie jak również dolne części elewacji zespołu klasztornego na kieleckiej Karczówce itd.

Kamieniołom Kopulak

Czerwone piaskowce w kamieniołomie Kopulak tworzą niesamowity krajobraz ponieważ kamieniołom jest zalany a woda ma kolor pomarańczowo-czerwony. Zabarwienie to zapewniają związki żelaza i minerałów ciężkich. Tabliczka zabraniająca kąpieli ostrzega śmiałków przed takim pomysłem. Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo, gdyż w zalanej powierzchni znajdują się ostre skały jak również inne pozostałości kopalniane. Cały pejzaż kamieniołomu Kopulak sprawia, że można się poczuć jak na czerwonej planecie. Kamieniołom Kopulak jest ogrodzony ogromnymi blokami skalnymi co utrudnia wejście na jego teren ale równie piękne jak nie piękniejsze są widoki z góry, z linii lasu gdzie prowadzi wydeptana ścieżka. Tym sposobem kamieniołom można przejść na około podziwiając jego niesamowite walory.

Kamieniołom Kopulak

Ciekawostką jest, że podczas wydobywania piaskowca odkryto tam liczne ślady życia sprzed 240 milionów lat. W latach 2001 do 2003 odkryto tropy triasowych archozaurów, gadów, płazów. Również próbowaliśmy coś znaleźć i chyba się udało, jednak my bardziej skupialiśmy się na robieniu zdjęć Naszym znaleziskom niż na zastanawianiu się co lub kto tak naprawdę ten odcisk zostawił.

Do kamieniołomu można dojechać z Suchedniowa z ul. Langiewicza, gdzie między domami trzeba będzie skręcić w utwardzoną drogę, następnie na rozjeździe kierujemy się w prawo. Jadąc prosto również dotrzemy do bardzo ciekawego miejsca, które warto odwiedzić a zostało ono opisane na innej Naszej stronie. To miejsce to dawny Kamieniołom Gębury, który obecnie jest Rezerwatem Przyrody nieożywionej i nosi nazwę „Oczy Ziemi”.

Galeria

Videoteka

Lokalizacja

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022