Kamień nad Jaśliskami
Wysokość:
PAsmo:
Nasza trasa:
857 m n.p.m.
Beskid Niski
Lipowiec, początek szlaku zielonego - Rezerwat Kamień nad Jaśliskami - Odejście na Kamień - Kamień nad Jaśliskami - Odejście na Kamień - Rezzerwat Kamień nad Jaśliskami - Lipowiec - Lipowiec, początek szlaku zielonego
Kamień nad Jaśliskami, zwany przez miejscowych po prostu Kamieniem, wznosi się na wysokość 857 m n.p.m. Jest najwyższym szczytem wschodniego i środkowego Beskidu Niskiego, położonym w Paśmie Granicznym. Kamień nad Jaśliskami należy do Diademu Polskich Gór oraz Krośnieńskiej Korony Górskiej. Masyw Kamienia znajduje się w głównym grzbiecie wododziałowym Karpat, między Przełęczą Dukielską a Przełęczą Łupkowską. Kopuła szczytowa leży całkowicie po polskiej stronie, 700 metrów od granicy ze Słowacją. W 2000 roku najwyższą część masywu objęto ochroną rezerwatową, tworząc Rezerwat Przyrody „Kamień nad Jaśliskami”.
Na szczyt Kamień nad Jaśliskami wyruszamy z miejscowości Lipowiec, gdzie dzięki gościnności gospodarzy możemy bezpłatnie zostawić samochód przy Gutkowej Kolibie. Stąd prowadzi Nas niebieski szlak, początkowo wąską ścieżką przez łąki, na których spotykamy piękne okazy ślimaków winniczków oraz dziko rosnące storczyki plamiste. Następnie wchodzimy do lasu, którym będziemy podążać aż na sam szczyt. Szlak łagodnie wspina się leśną ścieżką, prowadząc Nas do Rezerwatu Przyrody Kamień nad Jaśliskami. Po pewnym czasie dochodzimy do rozejścia szlaków, gdzie dołącza do nas żółta ścieżka przyrodnicza. Od tego punktu szlak staje się bardziej stromy.
Szlak po pewnym czasie zaczyna prowadzić stromym zboczem. W górnej części wzniesienia mijamy skalne formacje w postaci wychodni piaskowca, ścian i okazałych bloków skalnych, a czasem poruszamy się tuż przy krawędzi zbocza. Zarośnięte bukowym lasem wyrobiska po dawnych kamieniołomach tworzą unikalny klimat. Następnie dochodzimy do miejsca silnie rozczłonkowanego i poprzecinanego dolinkami licznych potoków, co urozmaica Naszą wędrówkę. Po kolejnym rozwidleniu tablice informują Nas, że oprócz szczytu możemy także dotrzeć do granicy ze Słowacją. Po około 5 minutach docieramy na szczyt Kamienia nad Jaśliskami, gdzie znajduje się kopiec z mniejszych kamieni, tabliczki oznaczające szczyt oraz ławka.
Szczyt ma płaską powierzchnię i jest całkowicie zalesiony. Zbudowany jest ze skał osadowych, zwanych fliszem karpackim, składających się z naprzemiennie ułożonych ławic zlepieńców, piaskowców i łupków. W pobliżu szczytu znajduje się miejsce z widokiem na okolicę oraz pamiątkowy krzyż poświęcony Janowi Pawłowi II, upamiętniający 40-lecie jego pontyfikatu. Po odpoczynku na szczycie wracamy tą samą drogą. Przy rozwidleniu szlaków obieramy tym razem żółtą ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą. Droga powrotna prowadzi przez las, pozbawiony widoków. Wychodzimy z rezerwatu, co oznajmia tablica, i schodzimy łagodnie w dół. Po wyjściu z lasu otwiera się przed Nami przestrzeń z pięknym widokiem, a żółta ścieżka prowadzi przez łąkę. Dochodzimy do cerkwiska, gdzie widoczne są kamienne nagrobki – cerkiew niestety już nie istnieje. Następnie docieramy do rozejścia szlaków przy wybiegu dla koni.
Do auta w Gutkowej Kolibie wracamy asfaltową drogą, podziwiając po drodze kamienne kapliczki i krzyże. Przechodzimy przez most na rzece Bielcza i jesteśmy przy aucie. Trasa na Kamień nad Jaśliskami jest łatwa i nie wymaga specjalnych przygotowań, idealna na aktywny wypoczynek na łonie natury. Wiosenna zieleń bukowych drzew i różnorodny śpiew ptaków wprawiają w prawdziwy zachwyt. Serdecznie polecamy odwiedzenie tego szczytu, ponieważ to doskonałe miejsce na wyciszenie i kontakt z przyrodą.