Góra Jagodna
Wysokość:
Pasmo:
Nasza Trasa:
977 m n.p.m.
Góry Bystrzyckie
Schroniksko PTTK Jagodna - szlak niebieski - Jagodna Północna - Jagodna - Schronisko PTTK Jagodna
Jagodna jest to góra w Sudetach Środkowych, w Górach Bystrzyckich. Zaliczana jest do Korony Gór Polski oraz Diademu Polskich Gór. Góra Jagodna posiada dwa szczyty. Północny o wysokości 985 m n.p.m. (szczyt zaliczany do Diademu Polskich Gór) i południowy o wysokości 977 m n.p.m. Ponieważ do Jagodnej Północnej nie prowadzi szlak więc zaszczyt najwyższego szczytu przypada Jagodnej.
Naszą wędrówkę na szczyt rozpoczynamy z Przełęczy Spalona. Przy Autostradzie Sudeckiej, niedaleko schroniska PTTK Jagoda ulokowany jest duży, bezpłatny parking wyłożony kostką betonową. Ciekawostką jest, że autostrada Sudecka (inaczej droga 389) miała również pełnić dodatkową funkcję militarną. Po drodze można napotkać pozostałości po bunkrach.
Przechodzimy obok schroniska PTTK do szlakowskazów. Budynek schroniska powstał w 1895 roku i początkowo był przydrożnym zajazdem. W 1927 roku Kłodzkie Towarzystwo Górskie zagospodarowało budynek i powstało schronisko PTTK Jagodna. Drewniany budynek przeszedł kilka remontów ale tworzy swój urokliwy klimat. W schronisku znajduje się również wypożyczalnia rowerów oraz nart, co wyróżnia go na tle pozostałych schronisk.
Kierujemy się na niebieski szlak, jest to najkrótszy i najłatwiejszy szlak. Od samego początku prowadzi szeroką, szutrową drogą między lasem. Z racji tego, że oprócz Korony Gór Polski realizujemy jeszcze projekt Diademu Polskich Gór to w pierwszej kolejności Nasze kroki kierujemy na szczyt Jagodna Północna, który jest wyższy o kilka metrów od szczytu Jagodna. Szczyt Jagodna Północna został opisany na innej Naszej stronie, gdzie również zapraszamy do lektury.
Sama wędrówka niebieskim szlakiem ze schroniska PTTK Jagodna na szczyt Jagodna raczej nie będzie zachwycała większości amatorów pieszych wędrówek – idziemy szeroką szutrową drogą a dookoła mamy las i tylko kilka prześwitów na szlaku. Cała wędrówka zajmuje około 1,5 godziny spokojnego marszu. Jednak, gdy będziemy zbliżać się do szczytu to Naszym oczom ukaże się wieża widokowa, która będzie wyłaniała się nad korony drzew.
Wieża ma 23 metry wysokości oraz taras widokowy i dopiero po wejściu na nią zobaczymy piękne widoki na okolicę. Nie jest to pierwsza wieża na Jagodnej. Wcześniejsze drewniane konstrukcje z upływem czasu niszczały. Obecna wieża na Jagodnej została wybudowana w 2019 roku i jest z konstrukcji metalowej. Wejście na wieżę jest bezpłatne. Wchodzimy krętymi, metalowymi schodami – idzie się dość stromo. Po wejściu ujrzymy wspaniałą panoramę zarówno okolicy jak i dalszych pasm i gór – można dostrzec Śnieżnik, Góry Orlickie, Sudety – zarówno te po polskiej jak i po czeskiej stronie oraz Ziemię Kłodzką.
Na szczycie oprócz wieży znajdują się ławki ze stołem służące do odpoczynku w ciszy i spokoju. My po zrobieniu kliku zdjęć i chwilowym odpoczynku udajemy się w drogę powrotną. Wracamy tym samym szlakiem do schroniska, w którym przybijamy pieczątki w Naszych książeczkach oraz kupujemy pamiątki. Całą wycieczkę uznajemy za udaną i pewnie jeszcze tu wrócimy.