Góra Zamkowa

Wysokość:

Pasmo:

Nasza Trasa:

360 m n.p.m.

Chęcińskie

Chęciny, parking przy Zamku - żółty szlak - Zamek w Chęcinach - Góra Zamkowa - Chęciny, parking przy Zamku

Góra Zamkowa to najwyższe wzniesienie Pasma Chęcińskiego w Górach Świętokrzyskich. Na górę możemy dostać się żółtym szlakiem, który prowadzi z Wiernej Rzeki do Chęcin lub szlakiem zielonym z Morawicy do Chęcin.

Góra Zamkowa

My Naszą przygodę z Górą Zamkową rozpoczynamy jednak z parkingu pod Zamkiem i łapiemy żółty szlak, szeroką aleję lipową w stronę góry zamkowej. Na górę można dotrzeć na trzy sposoby. Od parkingu prowadzi droga, która się rozwidla – możemy skręcić w lewo i wtedy na szczyt dostaniemy się po schodach, to podejście jest trudniejsze lub możemy skręcić w prawo i podejść szeroką aleją. Trzecia opcja to wejście na górę od rynku w Chęcinach. My udajemy się na rozwidleniu w lewo. Trasa ta jest krótsza ale bardziej stroma. Idąc ku górze możemy obserwować skały na których prezentuje się zamek. Zbudowany w około 1300 roku przez biskupa krakowskiego Jana Muskatę na zlecenie króla Czech i Polski Wacława II. Ruiny zamku stanowią przykład średniowiecznej warowni wyżynnej z dostosowanym do kształtu wzgórza obwodem murów. O zamku jak i miejscowości Chęciny więcej opiszemy na stronie poświęconej zamkowi w Chęcinach.

Góra Zamkowa

Góra Zamkowa stanowi doskonały punkt widokowy na okoliczne pasma górskie, wsie jak i na miejscowość Chęciny. Wzniesienie Góry Zamkowej zbudowane jest dewońskich wapieni. Powstały one na skutek osadzania gromadzących się na dnie istniejącego wówczas na tych terenach ciepłego  płytkiego morza. W skałach zachowały się skamieniałości ramienionogów, szczątki koralowców, gąbek jak i wiele innych organizmów. Na zachodniej i wschodniej stronie góry wydobywano wapień, służący głównie jako budulec zamku, jak również wydobywano rudy ołowiu. Prace wydobywcze prowadzone w latach 40-tych ubiegłego wieku, odsłoniły warstwy  wapieni które  są stromo nachylone, miejscami prawie pionowe. Można również dostrzec różnej wielkości fragmenty ślimaków, liliowców kopalnych oraz jamochłonów. Góra Zamkowa była w przeszłości miejscem poszukiwań i eksploatacji kruszców ołowiu. Świadczą o tym liczne ślady starych robót górniczych. Wydobywana tu galena zawierała również niewielkie ilości srebra.

Zamek opuszczamy przez furtę umieszczoną poniżej wschodniej okrągłej baszty, obok której znajdował się kiedyś zwodzony most prowadzący do zamku. Kierując się dosłownie na wprost dojdziemy do Kirkutu, jednak jemu poświęcimy inny album. Poza murami zamku, schodzimy ścieżką po południowej stronie zbocza, następnie  drogą biegnącą równolegle do wzgórza zamkowego i widocznych u jego podnóża skał. Trasa ta jest wzbogacona rzeźbami przedstawiającymi króli Polskich oraz ogromnymi armatami. Trasa jest lekka i przyjemna utwardzona kamienną kostką. Dochodzimy do licznych kramów z pamiątkami w których nie tylko zaopatrzymy się w pamiątki związane z zamkiem ale również w ciekawe minerały i skamieliny. Trasa którą obraliśmy jest łatwa do pokonania i zachęcamy do odwiedzenia Góry Zamkowej z dziećmi gdyż w obrębie zamku czeka Was wiele atrakcji.

Galeria

Nasza trasa

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022