Góra Trójgarb
Wysokość:
Pasmo:
Nasza trasa:
778 m n.p.m.
Góry Wałbrzyskie
Lubomin - Ruiny Bacówki pod Trójgarbem - żółty szlak - Lubomińskie Siodło - Trójgadrb - Lubomińskie Siodło - zielony szlak - Ruiny Bacówki pod Trójgarbem - Lubomin
Trójgarb jest najwyższym szczytem w Masywie Trójgarbu. To wzniesienie o trzech charakterystycznych wierzchołkach o wysokości 778 m n.p.m., 757 m n.p.m. i 738 m n.p.m., i dość stromych zboczach. Znajduje się w Sudetach Środkowych, w paśmie Gór Wałbrzyskich. Góra ta położona jest w województwie dolnośląskim, w Masywie Trójgarbu i Krąglaka, między Kamienną Górą a Szczawnem-Zdrojem. Jest to Góra o zróżnicowanej budowie geologicznej. Szczyt zbudowany jest ze skał wulkanicznych a dokładniej z czerwonych ryolitów, nazwanych pseudojaspisem, które przed wojną wykorzystywane były do drobnych ozdób, natomiast zbocza jak i najbliższe otoczenie zbudowane jest ze skał osadowych czyli zlepieńców, piaskowców i łupków, w których znajdują się pokłady węgla kamiennego.
Wzniesienie Trójgarbu w całości porośnięte jest lasem świerkowym regla dolnego z domieszką drzew liściastych, zwłaszcza drzew bukowych. Przy odrobinie szczęścia można tu spotkać muflony. Naszą trasę rozpoczynamy od szlaku żółtego w miejscowości Lubomin, który początkowo biegnie wspólnie z zielonym. Na terenie tej miejscowości zlokalizowane są dwa dogodnie ulokowane parkingi, na których będziecie mogli bezpiecznie zostawić wasz samochód na czas wycieczki. My auto pozostawiliśmy przy prywatnej posesji za zgodą właściciela dosłownie kilka metrów przed wejściem na szlak.
Wejście jest dość charakterystyczne bo wzdłuż ogrodzenia. Szlak jest szeroki raczej gładki i lekko pnie się w górę. Po kilkudziesięciu metrach szlak zielony odbija więc dalej podążamy już tylko szlakiem żółtym. Raz po raz natrafiamy po drodze na charakterystyczny zapach, który jest wydzielany przez dość specyficzne grzyby. Szerokim żółtym szlakiem dochodzimy na Lubomińskie Siodło o wysokości 624 m n.p.m. tutaj jest również skrzyżowanie szlaków i w tym miejscu dołącza jeszcze szlak niebieski i zielony. Robimy krótki postój i ruszamy w dalszą drogę. Dochodzimy do punktu widokowego z którego to wspaniale się nam prezentuje Góra Chełmiec, szczyt ten jest opisany na innej karcie Naszej strony.
Kolejny punkt widokowy znajduje się o kilka minut wyżej na okazałej polanie na, której miała miejsce spora wycinka drzew odsłaniając tym samym kolejne ciekawe widoki. Przed szczytem dołącza również szlak czerwony, to znak, że już dochodzimy na szczyt Trójgarbu. Na miejscu zastajemy dużo stolików i ławek do odpoczynku, miejsce na grilla oraz nowoczesną wiatę a w niej skrzyneczka z pieczątką, której niestety nie zastaliśmy a dokładna informacja co się z nią stało jest wewnątrz skrzyneczki. Bez obawy jeśli zbieracie pieczątki do Diademu Polskich Gór to bez problemu sołtys Lubomina ją przybije. Tabliczka z oznaczeniem szczytu przytwierdzona jest do drzewa rosnącego na szczycie z naniesionymi szlakówkami więc łatwo ją odnaleźć.
Jednak sporą atrakcją wierzchołku jest postawiona w 2018roku, bardzo ciekawej konstrukcji wieża widokowa o wysokości 27 metrów. Na wieży znajduje się pięć tarasów widokowych rozmieszczonych na wysokościach od 17 do 23 metrów nad fundamentem. Trójkątny kształt tarasów widokowych symbolizuje wkład finansowy trzech gmin, które złożyły się na jej budowę. Powstała wieża jest wielką atrakcją regionu i jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w Sudetach. Dzięki wieży widokowej z Trójgarbu można podziwiać przepiękne widoki na okoliczne tereny i górskie szczyty. Mamy okazję podziwiać widoki na Góry Wałbrzyskie jak również Rudawy Janowickie. Ze szczytu wieży można również zobaczyć miasto Bolków oraz Kamienną Górę.
Pogoda jak i widoki są rewelacyjne jedynie co Nas szybciej sprowadziło na dół to dość silny wiatr. Po zejściu z wieży zrobiliśmy sobie dłuższy odpoczynek podziwiając wieżę jak i zagospodarowanie tego szczytu, które jest imponujące. Trójgarb był popularnym celem wycieczek już w 1882 roku, gdy właściciel lokalnej restauracji postanowił wybudować na szczycie pierwszą drewnianą wieżę, następnie taras widokowy a niedługo potem pojawił się mały, parterowy bufet. Zarówno gospoda, jak i wieża widokowa funkcjonowały również w okresie międzywojennym. Po 1945 roku obydwa obiekty rozebrano. W późniejszym okresie, po II wojnie światowej wzniesiono tu wieżę triangulacyjną, która także nie przetrwała do dzisiejszych czasów.
Po dłuższej przerwie udajemy się w powrotną drogę początkowo tą samą trasą, którą tu weszliśmy jednak na rozejściu szlaków na Lubomińskim Siodle postawiliśmy wejść na zielony szlak robiąc tym samym małą pętlę. Szlak zielony poprowadził Nas przez zjawiskowo piękny las z cudnymi widokami i dosyć stromym zejściem oraz stromym zboczem z prawej strony. Uważać trzeba na wystające korzenie potężnych świerków. Pod koniec trasy dochodzimy do szlaku żółtego i do auta wracamy już łączonym szlakiem. Po prawej stronie podziwiamy jeszcze Chełmiec. Trójgarb polecamy wszystkim ze względu na łatwą trasę i niesamowite widoki ze szczytu wieży. Spokojnie można się tu wybrać z dziećmi i psem. To doskonałe miejsce na dłuższy spacer. Zachęcamy i polecamy ten szczyt a na pewno mile wszystkich zaskoczy.