Góra Skalny Stół

Wysokość:

Pasmo:

Nasza trasa:

1281 m n.p.m.
Karkonosze
Schronisko na Przęłęczy Okraj - Przełęcz Okraj, rozejście szlaków - niebieski szlak- Skalny Stół - Sowia Przełęcz - szlak czerwony - Nad Pomeznimi Boudami - Schronisko na Przełęczy Okraj

Skalny Stół jest to najwyższy szczyt Kowarskiego Grzbietu w Karkonoszach, na jego zachodnim krańcu, na granicy polsko-czeskiej, a jego wysokość wynosi 1281 m n.p.m. Szczyt położony jest na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego oraz czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego. Zbudowany jest ze skał metamorficznych oraz łupków łyszczykowych. Na południe opada stromo ku Przełęczy Sowiej. Ze Skalnego Szczytu roztacza się rozległy widok na wschodnie Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie i okolice, a po drugiej stronie widać pięknie czeską stronę Karkonoszy.

Schronisko PTTK na Przełęczy Okraj

Skalny Stół jest to również szczyt graniczny, przez jego wierzchołek prowadzi polsko-czeska granica. Dojedziemy do Skalnego Stołu od strony Kowar lub od strony Kamiennej Góry. Dojeżdżamy do Przełęczy Okraj na której znajduje się „Schronisko PTTK Na Przełęczy Okraj”. To niewielkie schronisko ale jak łatwo się domyśleć tętni życiem w sezonie letnim jak i zimowym ponieważ znajduje się przy przejściu granicznym z Czechami. Po czeskiej stronie znajduje się malownicza miejscowość Mała Upa, w której znajduje się stok narciarski.

Góra Skalny Stół, szlak niebieski

Wybieramy się na szlak niebieski, który prowadzi za szlabanem. Trzeba zaznaczyć, że niektóre fragmenty niebieskiego szlaku wiodącego na Skalny Stół, są nieczynne od początku kwietnia do końca maja z powodu ochrony stanowisk lęgowych cietrzewi. Zdarzyć się może że nawet od połowy marca dlatego przed wybraniem się na Skalny Stół warto sprawdzić i upewnić że można przejść tym szlakiem. Niebieski szlak na Skalny Stół jest najkrótszym szlakiem dotarcia na szczyt Skalnego Stołu.

Góra Skalny Stół, szlak niebieski

Początek jest dość stromy i prowadzi przez las ale ogólnie szlak jest dosyć łagodny jednak potrafi też zmęczyć. Od czasu do czasu trafiają się niewielkie polany gdzie można podziwiać widoki na okolicę. Można również zobaczyć co się dzieje na stoku narciarskim, gdyż poruszamy się wzdłuż wyciągu narciarskiego. Szlak niebieski prowadzi przez górę Czoło, a następnie Przełęcz Siodło. Szlak jest naprawdę przyjemny choć z początku męczący to jednak widok ze Skalnego Stołu jest naprawdę wspaniały. Pięknie prezentuje się stąd Śnieżka jak również widoczne jest schronisko Dom Śląski.

Góra Skalny Stół, szlak niebieski

Skalny Stół nie posiada wiaty ani ławek ale na płaskich kamieniach można przysiąść i delektować się pięknymi widokami. Aby nie wracać tą samą drogą można kierować się dalej niebieskim szlakiem do Sowiej Przełęczy tu znajduje się rozejście szlaków. Można z tego miejsca dojść do Karpacza, Śnieżki lub wrócić tym razem czerwonym szlakiem do Przełęczy Okraj, robiąc tym samym pętlę. Szlak czerwony jest bardzo łagodnym szlakiem mimo, że również prowadzi lekko pod górę to nie jest to wejście męczące idzie się przyjemnie przez las lecz po drodze natrafimy na piękny punkt widokowy.

Góra Skalny Stół, widok na Śnieżkę

Idąc dalej miniemy wiatę turystyczną, ławeczki i plac zabaw dla dzieci, co nieco Nas zaskoczyło ponieważ na Polskich szlakach nie spotkaliśmy do tej pory takich atrakcji. Do tego miejsca prowadzi asfalt więc jest to miejsce typowo przygotowane pod rodzinne wycieczki. Docieramy czerwonym szlakiem do stoku narciarskiego i nietypowo musimy przez niego przejść na całe szczęście nie jest bardzo uczęszczany kilkoro dzieci i dorosłych się nim poruszało więc udało się spokojnie przejść. Wychodzimy po czeskiej stronie Mała Upa przechodzimy przez parkingi i dochodzimy do schroniska Na Przełęczy Okraj.

Galeria

Videoteka

Nasza trasa

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022