Góra Poręba
Wysokość:
Pasmo:
Nasza trasa:
675 m n.p.m.
Góry Kaczawskie
Przełęcz pod Długotką - Poręba - Przełęcz pod Długotką
Mało znany szczyt Poręba o pięknych walorach widokowych, wznosi się na wysokość 671 m n.p.m. i jest to najwyższy szczyt Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich. Leży w jego południowej części. Poręba tworzy rozległy, spłaszczony masyw, od którego odchodzą grzbiety w kilku kierunkach, częściowo zalesione. Góra Poręba zbudowana jest z zieleńców i łupków zieleńcowych należących do metamorfiku kaczawskiego, które na zboczach, zwłaszcza w południowej części masywu, tworzą niewielkie skałki. Na szczycie Poręby stoi radar meteorologiczny IMGW.
Na Porębę możemy się dostać ze wsi Pastewnik w gminie Marciszów z Przełęczy pod Długotką. Auto pozostawiliśmy na poboczu drogi, przy ostatnim domostwie przed znakiem zakazu wjazdu. Kurs na szczyt wyznacza nam widoczny z daleka radar meteorologiczny z charakterystyczną dużą kulą stanowiącą zarazem radar IMGW. Należy on jako 1 z 6 do systemu POLRAD, który monitoruje całe terytorium Polski i ostrzega o zbliżających się zjawiskach atmosferycznych, szczególnie burzach.
Na szczyt prowadzi nas szutrowa ubita droga, aż do rozejścia, bowiem okazuje się że znajdują się tu jeszcze domostwa. Kierujemy się w stronę radaru a po prawej stronie mijamy pozostałości wojskowe, ponieważ w czasie ostatniej wojny Luftwaffe miała na Porębie swoją stację obserwacyjną. Po wojnie pojawiły się tu instalacje radiotechniczne, następnie w latach 1974-98 stacjonowała tu nawet kompania radiotechniczna. Można tu zajrzeć do pozostałości po bunkrach ponieważ teren ten nie posiada już praktycznie ogrodzenia a jedynie mały fragment drutu kolczastego.
Po około 30 minutach od pozostawionego na poboczu auta, dochodzimy do radaru. Teren na którym stoi jest ogrodzony i nie da się podejść bliżej. Na rogu ogrodzenia znajduje się przytwierdzona do drzewa tabliczka z oznaczeniem szczytu jak również skrzyneczka z pieczątkami. To istotna wiadomość dla zbierających pieczątki dla następujących projektów: Korona Kaczawska, Diadem Polskich Gór, Sudecki Włóczykij.
Poręba jest niezbyt wymagającym szczytem i z łatwością trasę tą można pokonać z mniejszymi dziećmi a nawet jest to możliwe z wózkiem. Udajemy się w drogę powrotną do rozejścia dróg, a następnie kierujemy się na wprost w zarośniętą polną dróżkę, w stronę kępy drzew. Z tego miejsca możemy zobaczyć panoramę na Karkonosze, Góry Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. Idziemy w stronę tych zarośli nie bez powodu, ponieważ znajduje się tu druga tabliczka z oznaczeniem szczytu przybita do czereśni.
Trochę było ciężko znaleźć ponieważ mało kto tu zagląda i nie ma wyraźnej ścieżki. Po udokumentowaniu drugiego szczytu wracamy tą samą trasą ponownie podziwiając piękny widok na Karkonosze. Podsumowując trasa na obydwa szczyty Poręby nie jest ciężka ani wymagająca, idzie się szybko, bez większego wysiłku a po radarze łatwo określić szczyt, ponieważ nie prowadzą na Porębę żadne szlaki turystyczne. Zachęcamy wszystkich o odwiedzenia tego mało znanego a jakże łatwego szczytu z piękną panoramą.