Góra Modyń
Wysokość:
Pasmo:
Nasza trasa:
1029 m n.p.m.
Beskid Wyspowy
Przełęcz Cisowy Dział (Krzyż Milenijny) - niebieski szlak - Pod Modynią - Modyń - Pod Modynią - Przełęcz Cisowy Dział
Modyń wznosi się na wysokość 1029 m n.p.m. i jest to jeden z najwyższych szczytów Beskidu Wyspowego. Szczyt ten położony na terenie trzech gmin: Łącko, Łukowica oraz Kamienica. Góra Modyń ma dwa wierzchołki. Jeden wierzchołek ma wysokość 1029 m n.p.m. i na tym wierzchołku znajduje się wieża widokowa, która mierzy ponad 27 metrów wysokości. Drugi wierzchołek Modyni mierzy 1026 m n.p.m. Jako ciekawostkę dodamy że Góra Modyń jest rodzaju żeńskiego, więc prawidłowa odmiana brzmi „jesteśmy na Modyni”.

Dawniej szczyt nazywany był również Patryją, ponieważ znajdywała się na niej drewniana wieża triangulacyjna. Wieże triangulacyjne w tym rejonie nazywane były „patryjami”. Wieża została zniszczona przez huragan w latach 80-tych. Góra Modyń jest również nazywana górą zakochanych. Legenda głosi, że na szczycie Modyni samotni wędrowcy mogli spotkać swoją drugą połowę. Faktem jest że na szczycie Modyni, młodzi często się oświadczają i wyznają sobie miłość a więc góra słusznie nosi miano góry zakochanych. Obydwa wierzchołki Modyni oddzielone są od siebie płytką przełęczą. Góra Modyń okazale prezentuje się od strony zachodniej a jej stoki północne są bardziej strome od południowych, w których znajduje się kilkunastometrowa jaskinia.

Na szczyt góry Modyń udajemy się szlakiem niebieskim spod krzyża milenijnego w Młyńczyskach z Przełęczy Cisowy Dział. Oprócz krzyża i ołtarza prowadzi tu również droga krzyżowa. Wybraliśmy to miejsce ponieważ znajduje się tu obszerny parking, który pomieści kilkanaście aut a widoki z tego miejsca są wspaniałe. Pamiętać jednak trzeba aby być przygotowanym na wjazd pod stromą górkę co w zimę może stanowić mały problem. Szlak przez krótki odcinek prowadzi jeszcze asfaltem lecz za bacówką przeistacza się już w utwardzoną drogę. Dochodzimy do lasu i tutaj szlak niebieski zaczyna piąć się już pod górę a luźne kamienie nieco spowalniają marsz.

Idziemy lasem więc praktycznie przez całą długość szlaku nie uświadczymy żadnych widoków poza jednym prześwitem. Za to możemy obcować w pełni z otaczającą Nas przyrodą. Do szlaku niebieskiego dołącza szlak żółty. Dochodzimy na szczyt Modyni jest on również zalesiony z niewielką polaną na której znajdują się dwie tablice informujące Nas o szczycie, jak również okazały ołtarz z kamiennej płyty, kilka ławeczek, metalowy krzyż i wyżej wspomniana już wieża widokowa. Wieża ta jest konstrukcją drewnianą, ma 27 metrów wysokości i zabezpieczona jest dachem. Do użytku została udostępniona w 2021 roku i stała się licznie odwiedzana przez turystów.

Platforma widokowa na wieży umożliwia obserwację całej panoramy okolicznych pasm górskich jak również miejscowości. Widoczne są nie tylko szczyty Beskidu Wyspowego ale także Gorców, Beskidu Sądeckiego, Magury Spiskiej, Tatr, a przy dobrej przejrzystości powietrza widoczny jest nawet Kraków. Na wieży widokowej znajdują się również tablice informacyjne z oznaczeniem szczytów widocznych co znacznie ułatwia rozpoznanie w terenie. Na wieży widokowej znajdowała się również pieczątka, niestety przy Naszej wizycie była już zdewastowana. Piękne widoki sprawiają że chciało by się pozostać na wieży dłużej.

Dłuższy postój na posiłek robimy na szczycie a w drogę powrotną udajemy się tym samym szlakiem niebieskim do pozostawionego auta na parkingu przy krzyżu milenijnym. Zachęcamy wszystkich serdecznie do odwiedzenia Modyni ponieważ widoki jakich doświadczycie na długo zapiszą się w Waszej pamięci. Szlak nie jest wymagający, jedynie na samym początku jest nieco stromo i luźne kamienie przeszkadzają w marszu lecz na szczęście nie jest to długi odcinek. Zapraszamy więc Wszystkich serdecznie na wyruszenie z domu na spacer na szczyt Modyń.