Góra Łysocina
Wysokość:
Pasmo:
Nasza trasa:
1189 m n.p.m.
Karkonosze
Schronisko PTTK na Przełęczy Okraj - Nad Przełęczą Okraj - zielony szlak - Łysocina - Nad przełęczą Okraj - Schronisko PTTK na Przełęczy Okraj
Łysocina jest to szczyt w Karkonoszach, w obrębie Grzbietu Lasockiego. Tworzy masyw wydłużony południkowo. Odchodzi od niego kilka bocznych ramion. Szczyt Łysocina zbudowany jest ze skał metamorficznych oraz wschodniej osłony granitu karkonoskiego. Są to głównie łupki łyszczykowe z wkładkami amfibolitów i wapieni krystalicznych czyli marmurów. Grzbietem przechodzi granica państwowa między Polską a Czechami.
Naszą wycieczkę rozpoczynamy na przełęczy Okraj. Można tutaj dojechać busem z Karpacza. Przełęcz Okraj to przełęcz położona na wysokości 1046 m n.p.m. we wschodniej części Karkonoszy, pomiędzy Kowarskim Grzbietem a Lasockim Grzbietem. Znajduje się tutaj również schronisko PTTK „Na Przełęczy Okraj” oraz parkingi. Początki schroniska sięgają XIX wieku.
Z Przełęczy Okraj ruszamy w kierunku szlaków zielonego i czerwonego. Trasa prowadzi Nas łagodnie i nie stanowi trudności ponieważ nie ma na szlaku większych podejść. Po dotarciu do miejsca Nad Przełęczą Okraj, w którym szlak czerwony wiedzie dalej prosto, a zielony skręca w prawo, udajemy w kierunku szczytu zielonym szlakiem. Szlak jest zalesiony i pozbawiony widoków, jednak po pewnym czasie pojawia się prześwit i podziwiać można Śnieżkę, jak i pozostałe szczyty.
Idąc dalej dotrzemy do miejsca, gdzie z lewej strony pojawia nam się punkt widokowy na okoliczne pasma górskie. Możemy z tego miejsca obserwować np. Rudawy Janowickie. Idąc dalej zielonym szlakiem po prawej stronie pojawi się wyciąg narciarski i z tego miejsca jest już około 10 minut do szczytu Łysociny. Po dotarciu na miejsce znajdujemy tabliczkę z oznaczeniem szczytu. Nie ma tu spektakularnych skalnych ścian, ani rozległych hal, teren raczej płaski porośnięty krzewami jagodowymi i młodym lasem.
Nie znajduje się tu nic, nie ma ławki ani wiaty turystycznej. Szczyt Łysociny jest raczej mało uczęszczany więc jest to idealne miejsce na spokojny spacer. Warto dodać że szlak ten bywa okresowo zamykany ze względu na ochronę ptaków w okresie lęgowym. Przed udaniem się na Łysocinę warto mieć to na uwadze, szlak bowiem od 1 marca do końca maja jest zamykany. Zdarza się również że potrafi być zamknięty i od połowy marca.
Pomimo iż szczyt ten nie obfituje w atrakcje to jednak warto się na niego wybrać chociażby na aktywny spacer z dala od licznych turystów spotykanych np. idąc na Śnieżkę. Jest to miejsce na ciszę, spokój i obcowanie z przyrodą. Drogę powrotną obieramy tym samym szlakiem, którym tu dotarliśmy. Zachęcamy wszystkich serdecznie do odwiedzenia szczytu Łysocina, poradzą z nim sobie osoby w słabszej kondycji o różnym przekroju wiekowym.