Góra Lubań
Wysokość:
Pasmo:
Nasza trasa:
1225 m n.p.m.
Lubania
Przełęcz Snozka - Lubań, Ruiny bacówki - Baza namiotowa Lubań - Lubań - Baza namiotowa na Lubaniu - Lubań, Ruiny bacówki - Przełęcz Snozka
Góra Lubań jest to najwyższy szczyt Pasma Lubania w południowo-wschodniej części Gorców. Co istotne Lubań ma dwa wierzchołki pomiędzy którymi rozpościera się polana Wierch Lubania Wierzchołek wschodni Średni Groń jest wyższy i wznosi się na wysokość 1225 m n.p.m. i jest on zarośnięty lasem, z którego wycięto część drzew dla odsłonięcia widoków. Szczyt ten znajduje się przy czerwonym szlaku, który schodzi do Krościenka. Wierzchołek zachodni wznosi się na wysokość 1211 m n.p.m. i słynie z rozległych panoram na okolice a szczególnie efektowne widoki bywają wczesnym rankiem, kiedy to mgły dodatkowo zdobią teren, ponieważ Lubań to duży, porośnięty lasem masyw pocięty dolinami kilku potoków.
W 2015 roku pod szczytem zachodniego wierzchołka została wybudowana 22-metrowa wieża widokowa, z której to możemy podziwiać wspaniałą panoramę na Tatry, Pieniny i Beskidy a w dole widać Jezioro Czorsztyńskie. Na Lubań wyruszyliśmy niebieskim szlakiem z Przełęczy Snozka, gdzie pozostawiamy auto na obszernym parkingu mogącym pomieścić kilkadziesiąt aut. Udajemy się szeroko wydeptaną ścieżką przez łąkę w stronę widocznego z daleka masztu przekaźnikowego. Szlak niebieski odbija w prawo w polną utwardzoną drogę. Teren jest otwarty i dochodzi do stacji narciarskiej z zajazdem. Dalej szlak prowadzić zaczyna już w las bardziej kamienistym i wyżłobionym przez prace związane z zwózką drewna. Idzie się więc mało wygodnie uważając aby nie zsunąć się w dość spore wgłębienia, miejscami przeobrażające się wręcz w wąwóz.
Przy niebieskiej ścieżce znajdują się ruiny schroniska PTTK. Wybudowano go w 1975 roku, niestety funkcjonowało bardzo krótko, ponieważ spłonęło w 1978 roku. Od schroniska do szlaku niebieskiego dołącza szlak zielony i zaczyna się już ostre podejście przez polanę, która zarasta drzewami, krzewami jeżyn oraz pięknie kwitnącą na różowy kolor wierzbówką. Po drodze, po lewej stronie, mijamy niewielkie źródełko oznaczone tabliczką Lubań- Zdrój a nazwane zostało „Agata”. Jest to główne i jedyne „ujęcie wody” dla bazy namiotowej, która znajduje się na polanie pod szczytem. Jeszcze kilkadziesiąt metrów podejścia przez bukowy las i dochodzimy do szlaku żółtego a następnie dochodzimy do rozległej polany, która rozciąga się miedzy dwoma szczytami Lubania.
W miesiącach wakacyjnych, na polanie Wierch Lubania działa Studencka Baza Namiotowa Lubań, która należy do krakowskiego Oddziału Akademickiego PTTK. Dysponuje ona 56 miejscami w namiotach 2-4 osobowych. Jest też stołówka w dużym namiocie i drewniana wiata ze stołem i ławami, w której to można się napić świeżo parzonej kawy, herbaty oraz zakupić pamiątki jak również przybić pieczątki. Można również rozbić własny namiot lub nocować w jednym z kilkunastu namiotów bazowych. Możemy tu również w wydzielonej strefie relaksu odpocząć na hamakach, ławkach bądź też leżakach. Baza wodę czerpie ze źródełka położonego na południowych stokach przy szlaku turystycznym na przełęcz Snozka, którym to wchodziliśmy.
Z tego miejsca pięknie widać cel Naszej wyprawy mianowicie szczyt Lubania a na nim piękną wysoką na 22 metry wieżę widokową. Zaraz pod szczytem znajduje się kamienny ołtarz i krzyż papieski jako pamiątka górskich wędrówek Jana Pawła II. Na szczycie wieży możemy podziwiać przepiękne widoki jak również przybić kolejną pieczątkę. W dawniejszych czasach Lubań cieszył się złą sławą, ponieważ w okolicach góry porzucano zwłoki samobójców. Na szczyt wciągano je konnym wozem a okoliczni mieszkańcy grzebali samobójców. Krążą też o górze różne legendy. Jedna z nich mówi o złym bacy, który za straszne bluźnierstwo zapadł się wraz z juhasami i owcami pod ziemię. Od tej pory 25 lipca, w dzień św. Jakuba na górze słychać jęki potępionych samobójców, jak również dzwoneczki owiec i smutny płacz juhasów. Po dłuższym odpoczynku pora wracać do auta więc obieramy ten sam kurs czyli nasze kroki skierowaliśmy na niebieski szlak.
Zachęcamy do odwiedzenia Lubania ze względu na piękne widoki roztaczające się z wieży widokowej. Góra Lubań nie należy do trudnych gór do zdobycia, jednakże w końcowym etapie podejścia jest całkiem stromo i potrafi zmęczyć. Baza namiotowa oferuje strefę relaksu więc szybko można zregenerować siły. Polecamy wybrać się na Lubań a z pewnością nie będziecie zawiedzeni. Wracając do auta pozostawionego na parkingu na przełęczy Snozka w bacówce przy parkingu możemy zaopatrzyć się w świeże oscypki jak również napić się chłodnej żętycy. W pobliżu znajduje się również zamek w Czorsztynie więc jeśli dysponujecie czasem polecamy go odwiedzić. Zamek ten opisany jest na innej karcie Naszej strony. Polecamy serdecznie i pozdrawiamy.