Góra Lasek [Łosek]
Wysokość:
Pasmo:
Nasza trasa:
868 m n.p.m.
Laskowskie
Koszarawa - Łosek - Koszarawa
Góra Lasek lub Łosek, jest to najwyższy szczyt Pasma Laskowskiego o wysokości 868 m n.p.m., który należy do Beskidu Makowskiego. Jednak w mapach i w przewodnikach turystycznych szczyt ten często przypisywany jest do Beskidu Żywieckiego. Szczyt ten zaliczany jest do Diademu Polskich Gór oraz do Żywieckiej Korony Beskidów. Prowadzi na niego żółty szlak z Przyborowa, jak również z Koszarawy. My wyruszamy na Lasek z Koszarawy. Auto pozostawiamy przy punkcie ujęcia wody w tejże miejscowości ponieważ tam znajduje się dość spora zatoczka, która pomieści kilkanaście aut.
Następnie kierujemy się w stronę głównej drogi i skręcamy w lewo do szlaku żółtego. Kilkanaście metrów dalej między domami znajduje się ścieżka na wysokości domu o numerze 200, która poprowadzi Nas do celu. Z Koszarawy szlak żółty w przeciwnym kierunku prowadzi na górę Jałowiec, którą to opisujemy na innej karcie Naszej strony. Kierując się między domami po szlaku dochodzimy do rzeki należy w tym miejscu skręcić za ogrodzeniem z siatki w lewo a następnie przejść przez rzekę przechodząc przez szeroką tregrę.
Na górę Lasek żółty szlak głównie prowadzi przez las gdzieniegdzie natrafić można na niewielkie prześwity. Szlak ten jest również początkowo stromy ale w dalszej części jest wypłaszczony lub lekko prowadzi pod górkę. Szlak jest początkowo wąski do momentu kiedy to łączy się z leśną drogą. Wychodzimy na polanę mijając krzyż oraz jedną kapliczkę, lekko oddaloną od szlaku. W dalszym etapie Naszej trasy napotykamy na tabliczki informujące, że teren jest prywatny i zakazuje wstępu trochę to zaskakuje ponieważ za ogrodzeniem przebiega Nasz żółty szlak. Idziemy dalej i docieramy do Schroniska Studenckiego.
Jest to dawna chatka Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a obecnie znajduje się w rękach prywatnych. Jest ona zamieszkana przez gospodarza i czynna jest przez okrągły rok. Niestety nie udaje Nam się wejść do środka, było zamknięte a na drzwiach widniał podany numer kontaktowy. Na terenie schroniska znajduje się sporo ławeczek do odpoczynku, jak również sporych rozmiarów palenisko z grillem a także huśtawki oraz boisko do siatkówki. Schronisko to dysponuje 40 miejscami noclegowymi na poddaszu w klimacie chatkowym.
Na stoku tym, w dużej części pokrytym łąkami, znajduje się osiedle Łosek a na nim właśnie Schronisko Studenckie „Lasek” natomiast za schroniskiem pilnujemy szlaku żółtego który prowadzi wśród zabudowań prywatnych. Przed Nami już ostatnie strome podejście i dotarliśmy do szerokiej polany z której rozpościerają się widoki na okolicę. Znajduje się tu również ławeczka oraz palenisko, odpoczynek w tym miejscu zaplanowaliśmy na powrocie ze szczytu do którego pozostało nam już tylko kilkanaście metrów.
Sam szczyt nie jest już tak widokowy jak polana tuż przed nim. Znajduje się na nim kapliczka po lewej stronie zaraz za nią prywatny dom z pięknym widokiem na góry a po prawej stronie na wprost niewielka skromna tabliczka z nazwą szczytu, który z tej strony jest zalesiony, ponieważ Łosek tworzy długi i zalesiony grzbiet, którego stoki opadają ku dolinom: południowe i wschodnie – Koszarawy, z kolei północno-zachodnie – Pewlicy, a w południowo-wschodnim natomiast kierunku stok Łoska stromo opada do przełęczy oddzielającej go od Zapadlisk. Dawniej dużą część stoków Łoska zajmowały pola uprawne i był on w znacznej mierze bezleśny.
Obecnie pola te nie są już uprawiane i zarosły lasem. Szlak żółty prowadzi dalej do Przyborowa. My jednak wracamy tą samą trasą do auta w stronę Koszarawy. Szlak nie jest bardzo trudny do przejścia, jest kilka stromych podejść ale są również wypłaszczenia terenu na uregulowanie oddechu. Szlak prowadzi przez las więc w upalne dni jest to duży plus, a dodatkowo napotkaliśmy w nim dziko rosnące naparstnice, kukułki Fuchsa czyli storczyki dziko występujące oraz mieczyki błotne. Napotkaliśmy również małe stadko saren więc wyprawa na górę Łosek była udana. Zachęcamy wszystkich serdecznie do odwiedzenia tego miejsca.